PiS chciał wojny na teczki? No to ma! Mąż prezes Trybunału, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski to TW Wolfgang?

Prof. Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie. Materiały IPN mogą wskazywać, że był on TW bezpieki o pseudonimie Wolfgang
Prof. Andrzej Przyłębski, ambasador RP w Berlinie. Materiały IPN mogą wskazywać, że był on TW bezpieki o pseudonimie Wolfgang Fot. berlin.msz.gov.pl
Państwo Przyłębscy to rodzina chyba jednych z największych beneficjentów dobrej zmiany. Ona – prezes Trybunału Konstytucyjnego. On – ambasador Polski w Niemczech i członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. Aż tu nagle taki klops.


Cały Twitter żyje tym, co udało się znaleźć na stronach IPN. W Inwentarzu archiwalnym Instytutu jest strona poświęcona dawnemu Tajnemu Współpracownikowi PRL-owskich służb. Imię i nazwisko – Andrzej Przyłębski. Pseudonim operacyjny – Wolfgang.
Data i miejsce urodzenia wskazują, że raczej nie ma mowy o zbieżności nazwisk. Wikipedia podaje bowiem dokładnie te same dane, jakie znajdujemy w materiałach IPN. Archiwa wskazują, że współpraca Przyłębskiego z bezpieką trwała rok, zachowało się z niej 40 stron notatek.
Internauci już zastanawiają się, jak prawicowe media zareagują na teczkę pana ambasadora, męża prezes Trybunału Konstytucyjnego. Przecież dla wielu tak zwanych niepokornych materiały stworzone przez SB to wręcz świętość – wystarczy sobie przypomnieć, jakie emocje wywołuje wśród nich teczka TW Bolka i ile dla nich znaczą słowa Lecha Wałęsy, który zapewnia, że to fałszywki.
Andrzej Przyłębski ambasadorem Polski w Berlinie jest od lipca ubiegłego roku. Swoje urzędowanie zaczął od... zwymyślania Niemców. Wcześniej ze strony władzy PiS spotkał go jeszcze jeden zaszczyt – trafił do Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie. Julia Przyłębska zaś swoje porządki w Trybunale wprowadza od grudnia, choć w samej siedzibie Trybunału nie gości za często. Mieszka w Berlinie i stamtąd dojeżdża do Warszawy. Jasne, że na koszt podatników.

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka