Kontrwywiad "ujawnił" film tuż sprzed startu tupolewa. Widać, jak Błasik składa meldunek Kaczyńskiemu za pilota

Fot. Kadr z nagrania SKW
Służba Kontrwywiadu Wojskowego opublikowała nieznane jej zdaniem nagranie, na którym zarejestrowano chwile przed startem Tu-154 M z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. Widoczni są prezydent Lech Kaczyński z żoną oraz część delegacji, w tym gen. Andrzej Błasik, który zamiast pilota złożył meldunek prezydentowi.


"W ostatnich tygodniach oficerom SKW udało się uzyskać nagranie, na którym zarejestrowane zostały godziny poprzedzające odlot rządowego samolotu Tu-154 M w dniu 10 kwietnia 2010 r. z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie do Smoleńska" – brzmi komunikat Służby Kontrwywiadu Wojskowego. – SKW przygotowała specjalny materiał filmowy z pozyskanego nagrania ukazujący chwile, kiedy Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią i częścią delegacji przyjeżdżają na lotnisko i wsiadają do samolotu" – czytamy.
Kontrwywiad pokazał jedynie fragment nagrania, pokazując 2-minutowy film. Widzimy na nim podjeżdżającą limuzynę prezydenta, z której wychodzą Lech i Maria Kaczyńscy, a następnie są witani przez gen. Andrzeja Błasika.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" to właśnie Błasik składał Kaczyńskiemu meldunek przed lotem. Powinien zrobić to jednak kpt. Arkadiusz Protasiuk. Z artykułu z 2011 r. wynikało, że zastąpiono go, "by prezydent nie dowiedział się o złej pogodzie na lotnisku i możliwości lądowania na lotnisku zapasowym". Miało dojść nawet do awantury między Protasiukiem a Błasikiem.

Udostępniony przez SKW film pokazuje też moment wejścia pary prezydenckiej do samolotu i rozglądającego się szefa ochrony Pawła Janeczka, który przepuszcza osoby z kancelarii i jako ostatnio potem wchodzi na pokład. Ostatnim co widać jest kołowanie maszyny i jej odlot.


Sprawę na Twitterze komentuje Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. "Z TVN24 dowiaduję się, ponoć SKW odkryła nowe, nieznane zapisy z kamer w WPL. W raporcie na str. 74 w pkt.15) opisano, że były analizowane" – pisze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...