Międzynarodowa akcja w obronie Piątka. Ludzie z całego świata chcą go ochronić przed Macierewiczem

Amnesty International apeluje o pisanie listów do Zbigniewa Ziobry w obronie Tomasza Piątka, autora książki o rosyjskich powiązaniach Antoniego Macierewicza.
Amnesty International apeluje o pisanie listów do Zbigniewa Ziobry w obronie Tomasza Piątka, autora książki o rosyjskich powiązaniach Antoniego Macierewicza. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Amnesty International apeluje o pisanie listów do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w obronie Tomasza Piątka, autora głośnej książki o rosyjskich powiązaniach Antoniego Macierewicza.

- Piszcie po polsku, angielsku albo w waszym języku do polskich władz, by te natychmiast zaniechały działań wobec Tomasza Piątka i wycofały kryminalne oskarżenia związane z jego książką lub pracą dziennikarza śledczego – apeluje organizacja i tym samym staje po stronie Tomasza Piątka i wolności mediów w Polsce. Pisanie listów w obronie Piątka to część popularnej "Pilnej akcji”, ogólnoświatowej inicjatywy Amnesty International, która polega na wysyłaniu apeli w sprawach osób, których podstawowe prawa człowieka są łamane. Dzięki nim przez ostatnie 30 lat udało się pomóc ponad 16 tys. osób.

Tomasz Piątek w swojej książce "Antoni Macierewicz i jego tajemnice" ujawnia wiele tropów prowadzących od ministra obrony narodowej do Rosji. Od chwili wydania, książka sprzedała się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy, a autor podejrzewa, że jest inwigilowany. Antoni Macierewicz wysłał do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Piątka. Chodzi o złamanie artykułów 224 kodeksu karnego (próba wpłynięcia na funkcjonariusza publicznego za pomocą groźby lub przemocy), oraz 226 kodeksu karnego, (znieważenie lub upokorzenie organu konstytucyjnego). Za te przestępstwa grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Do tej pory, większość listów AI skierowane było do autorytarnych przywódców, w obronie uwięzionych opozycyjnych działaczy politycznych. Tym razem dotyczy to Polski. I to jest smutne.

źródło: wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...