Piotrowicz twierdzi, że jest kompromis z prezydentem Dudą. Sądowe ustawy przez Sejm mają przejść bardzo szybko

Konsultacje Stanisława Piotrowicza z Pałacem Prezydenckim przyniosły efekt. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości mówi o kompromisie z Andrzejem Dudą.
Konsultacje Stanisława Piotrowicza z Pałacem Prezydenckim przyniosły efekt. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości mówi o kompromisie z Andrzejem Dudą. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Teraz już prezydenckie weta w grę nie wchodzą. Szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz potwierdza: jest kompromis z Andrzejem Dudą w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Informację tę podał serwis 300polityka.pl.

Najpierw gruchnęła wiadomość nieoficjalna pochodząca z kręgów rządu i klubu PiS. Potem tę informację potwierdził osobiście "ojciec sukcesu" w sprawie zmian w sądownictwie. – Rzeczywiście po 3 dniu negocjacji, wypracowaliśmy porozumienie na tyle ze będzie możliwe rozpoczęcie prac w parlamencie na najbliższym posiedzeniu – powiedział portalowi 300polityka.pl Stanisław Piotrowicz. Jego zdaniem, przy zaproponowanych rozwiązaniach kandydaci zgłoszeni przez opozycję mieliby szansę wejść w skład KRS.
Stanisław Piotrowicz
Prawo i Sprawiedliwość

Jest zgoda żeby zachować warunki brzegowe o których mówił pan prezydent: wybór 3/5 i zagwarantowanie opozycji prawa wyboru do KRS, żeby nie był to wybór jednoklubowy. W przypadku, gdyby nie było takiej możliwości przez 3/5, to druga tura miałaby miejsce bezwzględną większością. Przy dobrej woli kandydaci – sędziowie zgłoszeni przez opozycję mieliby zagwarantowaną reprezentację w KRS.

Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na dni od 22 do 24 listopada i to wtedy miałyby być rozpatrywane prezydenckie projekty.

W lipcu Andrzej Duda zaskoczył PiS, wetując dwie z trzech ustaw, które opozycja nazywała zamachem na sądy. Przeciwko tym zmianom w całym kraju demonstrowały przez wiele dni tysiące Polaków. PiS jednak nie zrezygnował z reformowania sądownictwa – Jarosław Kaczyński parokrotnie rozmawiał z Andrzejem Dudą o kształcie nowych ustaw, potem rokowania PiS-u z Pałacem prowadzili Stanisław Piotrowicz i prezydencki minister Paweł Mucha.

źródło: 300polityka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...