TVP Info: A. Macierewicz znajdzie się poza rządem, zastąpi go M. Błaszczak
TVP Info: A. Macierewicz znajdzie się poza rządem, zastąpi go M. Błaszczak Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Zaskakująco brzmią najnowsze doniesienia w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów. Na parę godzin przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim już coraz więcej wiadomo o tym, jaki ma być skład rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej oraz TVP Info, zmiana nastąpi m.in. na stanowisku ministra obrony narodowej – Antoni Macierewicz ma zostać odwołany. Nowym szefem MON ma zaś zostać obecny szef MSWiA.

REKLAMA
Narodowa telewizja informacyjna na swoim portalu prezentuje cały szereg szykowanych zmian w składzie rządu, powołując się na PAP i na własne źródła. Według nieoficjalnych informacji odwołanie ministra Antoniego Macierewicza ma być gestem wobec prezydenta Andrzeja Dudy. Relacje między ministrem obrony a głową państwa były w ostatnich miesiącach bardzo napięte. O lepsze stosunki miałby zadbać następca Macierewicza – minister Mariusz Błaszczak. Serwis nie podaje, kto miałby zastąpić Błaszczaka w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Zaniepokojonym losem obecnego ministra obrony przypominamy niedawne nieoficjalne doniesienia, że Antoni Macierewicz może zostać marszałkiem Sejmu.
Początkowo zapowiadano, że skład rządu Mateusza Morawieckiego niewiele się będzie różnił od składu gabinetu Beaty Szydło. Poważniejsza rekonstrukcja miałaby nastąpić w styczniu. TVP Info i PAP podają jednak, że już teraz nastąpią głębsze zmiany. Stanowisko miałby stracić też m.in. Witold Waszczykowski, nowym szefem MSZ zaś zostałby obecny szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Coraz pewniejsza wydaje się też dymisja Jana Szyszki. Resort środowiska byłby połączony z... energetyką. Na jego czele stanęłaby zaś Jadwiga Emilewicz. Możliwe też, że likwidacja czeka Ministerstwo Cyfryzacji.
Niewykluczone, że premier Morawiecki zachowa jednocześnie stanowisko ministra finansów. Nie pozostanie natomiast nadal ministrem rozwoju – to stanowisko miałby objąć Jerzy Kwieciński, obecnie wiceminister.
Wszystkie te informacje staną się oficjalne tuż po godzinie 17.00 – wówczas w Pałacu Prezydenckim ma się rozpocząć uroczystość zaprzysiężenia nowego gabinetu. Zapraszamy na relację live z tego wydarzenia. źródło: TVP Info

AKTUALIZACJA:

Ile się sprawdziło z nieoficjalnych informacji w sprawie zmian w rządzie? Przynajmniej na razie – niewiele. O składzie powołanego gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego piszemy tutaj.