PiS znowu zmienia zdanie w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. W niektórych gminach będzie po staremu

Zmiany zapowiedział poseł PiS Marcin Horała.
Zmiany zapowiedział poseł PiS Marcin Horała. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W trakcie porannej konferencji prasowej posłowie Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że jednak chcą zostawić jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. JOW-y zostaną jednak zlikwidowane w większych ośrodkach, gdzie partia proponuje wybory proporcjonalne.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rady gmin i powiatów i sejmików wojewódzkich zachowają swoje uprawnienia do ustalania okręgów wyborczych. Ponadto znowu podkreślono chęć wydłużenia kadencji w samorządach do 5 lat, o czym mówił Jarosław Gowin.
Marcin Horała z PiS tłumaczył, że w II czytaniu projektu ordynacji wyborczej znajdzie się kilka poprawek, które uwzględnią głosy z debaty publicznej. – Pierwsza z nich to pozostawienie JOW-ów w najmniejszych gminach, do 20 tys. mieszkańców – powiedział cytowany przez PAP.

Ponadto mniej będzie komisarzy wyborczych. Nie czterystu, lecz stu, każdy będzie działał w okręgu do Senatu. PiS rezygnuje także z dzielenia okręgów wyborczych przez komisarzy. To pozostanie w kompetencji rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno partia Jarosława Kaczyńskiego planowała całkowitą likwidację JOW-ów. Wiele kontrowersyjnych pomysłów jednak nie znika – m.in. ograniczenie liczby kadencji samorządowców do dwóch.

Źródło: rmf24.pl
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Sejm
Trwa ładowanie komentarzy...