Premier Morawiecki do "drogich współbraci żydowskich”. "Polska była najlepszym miejscem do życia na świecie…"

Premier Morawiecki zwrócił się z przesłaniem do "drogich współbraci żydowskich"
Premier Morawiecki zwrócił się z przesłaniem do "drogich współbraci żydowskich" Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta
– Polska była najlepszym miejscem na świecie do życia dla społeczności żydowskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do "drogich współbraci żydowskich”. Przyznał,że Polska miała problem z antysemityzmem, a "jako zachowania naganne" określił "numerus clausus", działalność Pogotowia Patriotów Polskich, Obozu Narodowo-Radykalnego czy Falangi.

Premier na niedzielnym spotkaniu z mieszkańcami Chełma przyznał, że w II Rzeczpospolitej antysemityzm był, zaznaczył jednocześnie, że jest "niezwykle ważne dla zachowania prawdy historycznej i oddania należnego szacunku ofiarom", żeby rozróżniać między tym, co jest naganne a morderstwami i pogromami, które miały miejsce w innych krajach – w tym Shoah, czyli zaplanowanym wymordowaniu całego narodu żydowskiego.

Jako zachowania naganne premier określił "numerus clausus", działalność Pogotowia Patriotów Polskich, Obozu Narodowo-Radykalnego czy Falangi. – Szereg ich działań na pewno nie przystoi wolnemu i równemu społeczeństwu, które chce opierać swoje życie społeczne i polityczne na zasadach równoprawnych – ocenił.

Szef rządu zaznaczył, że Polacy mają przez prawie tysiąc lat żyli na jednych ziemiach z Żydami. – Ta współpraca nie miała żadnego odniesienia do innych krajów Europy, świata. Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskich – ocenił Morawiecki.


– Dla mnie Polska jako naród, Polska jako państwo zasłużyła - jako jedyna - na drzewo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – powiedział premier podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.

Morawieckiego pytano o to, w jaki sposób należy mówić o historii Polski poza jej granicami. – Chciałbym zaprosić do tego, żeby każdy z was dołożył cegiełkę do pozytywnego myślenia, bo zobaczcie, jak unikalnie pozytywne były te dzieje polsko-żydowskie przez tysiąc lat; do tłumaczenia choćby w najmniejszym stopniu, do unikania antysemickich wypowiedzi, bo one są wodą na młyn dla naszych wrogów, dla naszych przeciwników – stwierdził.

– Jeśli znacie kogoś, kto w taki sposób się wypowiada - unikajmy tego jak ognia, nawet jakiś głupich, niepotrzebnych żartów. Przede wszystkim tłumaczmy wszyscy razem, jaka była rzeczywistość – zaapelował Morawiecki. O antysemityzmie mówił też ostatnio prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Źródło: interia.pl
Trwa ładowanie komentarzy...