To on wymyślił akcję, która w weekend była wielkim problemem dla PiS. Kim jest Miłosz Motyka?

Miłosz Motyka jest szefem Forum Młodych Ludowców, czyli młodzieżówki PSL
Miłosz Motyka jest szefem Forum Młodych Ludowców, czyli młodzieżówki PSL Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Polskie Stronnictwo Ludowe nie wyróżniało się dotąd w sieci, ale z akcją "Sami swoi” trafiło w dziesiątkę. W sobotę w dniu konwencji PiS ludowcy "przejęli" hasztag #PolskaJestJedna i zaczęli prześwietlać zarobki radnych PiS. O kampanii nowego PSL rozmawiamy z Miłoszem Motyką, jej pomysłodawcą i szefem Forum Młodych Ludowców.

To pan wymyślił kampanię "Sami swoi”, która podbija internet i chwalą ją nawet wasi przeciwnicy polityczni – jako jeden z lepszych pomysłów opozycji w ostatnich miesiącach. Jak zrodziła się ta akcja?

Zrodziła się z hipokryzji PiS-u. Mówili o tym, że są są partią czystych rąk, a okazuje się, że są partią lepkich rączek. Takiego skoku na spółki skarbu państwa nie było nigdy. Szczególnie widoczne jest to na poziomie samorządów. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt o tym nie mówi. Sięgnęliśmy więc do publicznych danych, do oświadczeń majątkowych.
I wynika z nich, że skala skoku PiS na pieniądze Polaków jest niewyobrażalna. A to jeszcze nie wszystko. Cały czas spływają do nas informacje dotyczące różnych radnych. Nigdy nie było tak, by radny sejmiku był zatrudniany u wojewody, a do tego zasiadał w radzie nadzorczej i pracował w jakiejś spółce samorządowej, która funkcjonuje na poziomie powiatu czy gminy. Patologie na niewyobrażaną skalę zaczęły się niewiele ponad 2 lata temu. Większość radnych PiS dorabia.

Ale nie odpowiedział pan na pytanie, jak zrodził się pomysł? Wymyślił pan kampanię siedząc z kolegami przy piwie, czy może zainspirował pana Krzysztof Brejza, który tropi nagrody w rządzie?

To pochodna jednej z naszych wcześniejszych akcji. Gdy usłyszeliśmy, że premier Morawiecki robi tweetup w kancelarii premiera, uznaliśmy, że nie może nas tam zabraknąć. Przeczesaliśmy raporty roczne spółek skarbu państwa i okazało się, że PiS stworzył tam cały system dorabiania dla swoich działaczy.
Znaleziska opublikowaliśmy na Twitterze jako galę #MisiewiczRoku w trakcie trwania tweetupu Morawieckiego, używając jego hasztagu. Wyróżnienia dostało wówczas blisko 50 polityków PiS. Potem poszedłem za ciosem i postanowiłem prześwietlić zarobki samorządowych radnych PiS. Trudno o lepszą okazję do pokazania tego niż konwencja samorządowa PiS.

Czy ma pan jakichś swoich ulubionych "bohaterów” tej kampanii, rekordzistów w przytulaniu publicznej kasy?

Oczywiście. Na pewno jest wśród nich Krzysztof Skóra, radny sejmiku dolnośląskiego, który według danych za 2016 rok zarobił w KGHM (wynagrodzenie plus premia) 1,3 mln zł. Oświadczenia majątkowe z ubiegłego roku jeszcze nie spłynęły. Ale radny Skóra już wskoczył do innej spółeczki. Wymienię też radnego Włodzimierza Pietrusa, bo nie wiem jak on łączy sprawowanie funkcji radnego z doradzaniem wojewodzie małopolskiemu, z pracą w Nowym Centrum Administracyjnym w Krakowie i w radzie nadzorczej jednej ze spółek. Trzyma w garści kilka etatów. Oni rozbili bank. Pierwszy pod względem finansowym, drugi jeżeli chodzi o czas pracy w stosunku do zarobków.


Wasza akcja pojawia się w ciekawym momentum politycznym, bo zderza się z obietnicami PiS z konwencji, z głośną "5-ką Morawieckiego”.

PiS ma jeden plan na samorządy i nazywa się on "Sami swoi”. Albo "Sami swoi +”. W piątce Morawieckiego chodzi chyba o jego pięciu najbliższych współpracowników zatrudnionych w spółkach skarbu państwa. Lada chwila ich pokażemy. Śledźcie Twittera @nowePSL. Do samych obietnic PiS trudno się odnosić. Najpierw niech wytłumaczą się ze skoku na kasę. Potem okazuje się, że na świetny projekt PSL "Emerytura bez podatku” nie ma pieniędzy, a tu nagle 23 mld zł na inne obietnice znajduje. Kiedy PiS kłamał, wtedy czy teraz?

Pieniądze mają pochodzić z uszczelnienia wpływów z VAT.

Nawet gdyby wpływy z tego uszczelniania miały rekompensować obietnice premiera, to dlaczego miesiąc temu środki na program "emerytura bez podatku” nie zostały w ten sam sposób zabezpieczone?

A czym poza ostatnią akcją zajmuje się Forum Młodych Ludowców?

W ciągu ostatniego roku przeprowadziliśmy kilka akcji. Byliśmy z banerami obnażającymi hipokryzję PiS w Wierzchosławicach, kolebce PSL, gdzie politycy partii rządzącej przyjechali przed grób Wincentego Witosa. Byliśmy na spotkaniu premiera Morawieckiego z sołtysami. Byliśmy też pod pomnikiem Witosa w Warszawie, gdy pojawił się tam minister Krzysztof Jurgiel – pytaliśmy go wtedy kiedy poprą wniosek PSL o rehabilitację trzykrotnego premiera z Wierzchosławic. Ale nie zajmujemy się tylko eventami politycznymi. Działamy społecznie, teraz np. walczymy o pieniądze z budżetów obywatelskich w całej Polsce na budowę wież antysmogowych w najbardziej zanieczyszczonych polskich miastach i miasteczkach. Rozwijamy działalność w sieci. "Sami swoi” to kolejna nasza akcja internetowa. Dopiero się rozgrzewamy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...