Jest wyrok ws. wycinki Puszczy Białowieskiej! Polska złamała europejskie prawo

Wygląda na to, że to już koniec awantury o Puszczę Białowieską.
Wygląda na to, że to już koniec awantury o Puszczę Białowieską. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska złamała europejskie prawo poprzez wycinkę w Puszczy Białowieskiej – podaje Polskie Radio. Wyrok został ogłoszony w Luksemburgu przez Wielką Izbę złożoną z 15 sędziów.

Warto zauważyć, że wyrok nie wiąże się z żadnymi karami finansowymi, ponieważ nie było takiego wniosku. Poza tym Polska wcześniej wycofała ciężki sprzęt. Wyrok to koniec sporu Brukseli z Warszawą.

Wyrok jest zgodny z przewidywaniami oraz wcześniejszą opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, który argumentował, że Polska poprzez wycinkę naruszyła dwie unijne dyrektywy: siedliskową i ptasią.

Według zapewnień ministerstwa środowiska prace w puszczy są teraz zgodne z prawem. Leśnicy usuwają tylko martwe drzewa zagrażające zdrowiu i życiu ludzkiemu.

Przypomnijmy, że Polska argumentowała, że wycinka jest niezbędna, żeby chronić puszczę przed kornikiem. Strona unijna te argumenty odrzuciła. Inna sprawa, że po dymisji Szyszki jego następca Henryk Kowalczyk i tak zaprzestał wycinki.

źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...