Nowy projekt Kukiz’15. Posłowie też mają przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat

Kukiz'15 chce wprowadzić te same zasady w przypadku wieku posłów i senatorów, jakie obowiązują od 3 lipca 2018 roku w Sądzie Najwyższym.
Kukiz'15 chce wprowadzić te same zasady w przypadku wieku posłów i senatorów, jakie obowiązują od 3 lipca 2018 roku w Sądzie Najwyższym. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Klub Kukiz’15 przygotował projekt nowelizacji ustawy o wykonywania mandatu posła i senatora. Jest wzorowana na reformie o Sądzie Najwyższym i zakłada, że również parlamentarzyści przechodziliby w stan spoczynku w wieku 65 lat.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku przechodzą wszyscy sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia. Ten wiek osiągnęło 27 sędziów SN, w tym I Prezes Małgorzata Gersdorf. Jej odwołanie przez Andrzeja Duda wywołało liczne protesty.

W środę identyczny pomysł przedstawiła partia Kukiz’15. "Skoro wg PiS sędziowie po 65 roku życia nie powinni orzekać, to czy posłowie i senatorowie w takim wieku powinni tworzyć prawo? @Kukiz15 składa projekt ustawy o przeniesieniu w stan spoczynku parlamentarzystów po 65 roku życia" – można przeczytać na Twitterze klubu.
Aby dalej wykonywać swoją funkcję, sędziowie SN musieli złożyć do 2 maja oświadczenie w tej sprawie do prezydenta. Projekt partii Pawła Kukiza zakłada z kolei inną sytuację w przypadku dalszego wykonywania mandatu przez posła po 65. roku życia.

Nie później niż 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem 65. roku życia musi złożyć oświadczenie o woli dalszego wykonywania mandatu i przedstawić zaświadczenie lekarskie o swojej zdolności do dalszej pracy.

Zgoda miałaby być udzielana na okres 4 lat, nie więcej niż dwukrotnie. – Jeśli PiS uważa, że może skracać kadencje, przenosić w stan spoczynku przedstawicieli konstytucyjnych ciał, równie dobrze takie przepisy można zastosować do posłów i senatorów – powiedział poseł Jakub Kulesza podczas konferencji.


Przypomnijmy, że w chwili obecnej ponad 65 lat mają m.in. Jarosław Kaczyński, Ryszard Terlecki, Krystyna Pawłowicz oraz Antoni Macierewicz. Najstarszym posłem jest Andrzej Smirnow z PiS – we wrześniu skończy 80 lat.

źródło: 300polityka.pl, forsal.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...