Adam Bielecki zdobył szczyt Gaszerbrum II! To jego piąty ośmiotysięcznik w karierze

Dla Adama Bieleckiego Gaszerbrum II jest piątym ośmiotysięcznikiem w jego karierze.
Dla Adama Bieleckiego Gaszerbrum II jest piątym ośmiotysięcznikiem w jego karierze. Fot. Screen z Facebooka / Adam Bielecki
W poniedziałek o godz. 14:10 czasu polskiego Adam Bielecki stanął na szczycie góry Gaszerbrum II. Wraz z nim na wierzchołek wszedł Niemiec Felix Berg. Póki co nie wiadomo, gdzie dotarł Jacek Czech.

Himalaiści rozpoczęli swoją akcję w poniedziałek o trzeciej w nocy. Atak był szybszy niż planowano, gdyż we wtorek 17 lipca prawdopodobnie ma się zamknąć okno pogodowe. Obecnie Adam Bielecki i Felix Berg są w trakcie schodzenia granią południowo-zachodnią – o 15:18 byli na wysokości ok. 7797 metrów.


Akcję można śledzić dzięki spotowi Adama pod tym adresem: http://adambielecki.pl/spot. Dla Bieleckiego jest to piąty ośmiotysięcznik w karierze.
Przypomnijmy, że Gaszerbrum II jest najniższym ośmiotysięcznikiem Karakorum (8035 m). Po raz pierwszy został zdobyty w 1956 r. Pierwsze zimowe wejście zaliczyli w 2011 r. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards.

Akcja ratunkowa i próba wejścia na K2 zimą
O Adamie Bieleckim było głośno w kontekście akcji ratunkowej Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli na zboczu Nanga Parbat. Polak, który podjął akcję między innymi z Denisem Urubko, został uznany za bohatera. Francuzkę uratowano, Mackiewicz został na Nanga Parbat. Pójście po Polaka uniemożliwiły fatalne warunki pogodowe.


Bielecki był wtedy w trakcie nieudanej – jak się później okazało – próby zdobycia innego ośmiotysięcznika, K2. Drugi najwyższy szczyt na świecie wciąż pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem, który nie został zdobyty w sezonie zimowym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...