"Pani Mosbacher, Wałęsa to żaden bohater. Wstyd!". Ambasador USA naraziła się zwolennikom PiS

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie, złożyła życzenia urodzinowe Lechowi Wałęsie i naraziła się wielu zwolennikom PiS.
Georgette Mosbacher, ambasador USA w Warszawie, złożyła życzenia urodzinowe Lechowi Wałęsie i naraziła się wielu zwolennikom PiS. Fot. Facebook/ U.S. Embassy Warsaw
Koleżanka Trumpa, femme fatale, ekscentryczna miliarderka, która miała trzech mężów – tak o niej pisano, gdy w lutym gruchnęła wiadomość, że zostanie ambasador USA w Warszawie. Nominacja kontrowersyjnej działaczki Partii Republikańskiej wzbudzała powszechne zdziwienie, również w USA. Ale teraz Georgette Mosbacher zadziwia jeszcze bardziej. Właśnie wbiła niezłą szpilę zwolennikom PiS i wywołała takie oburzenie, że głowa mała.


Patrząc na nią, trudno uwierzyć, że ma 71 lat. Wszędzie, gdzie się pojawia uwagę przykuwa jej wygląd, ubiór, sposób bycia. Nawet w czasie pierwszego wywiadu dla polskich mediów, jakiego udzieliła Annie Kalczyńskiej w "Dzień Dobry TVN", wszyscy patrzyli na jej buty. "Wow! Jakie buty, pani Ambasador ma ten rozmach" – komentowano, bo szpilki z odkrytym palcem raczej nieczęsto widywane są w dyplomacji.


Ogólnie wzbudza raczej uśmiech niż polityczne, czy dyplomatyczne uznanie, choć jeszcze przed przyjazdem do Polski zdążyła narazić się PiS. Wywołała wtedy niemal międzynarodową awanturę, gdy podczas przesłuchania w Senacie padło pytanie o wzrost antysemityzmu w Europie. – Niestety został on wywołany przez prawo dotyczące Holokaustu, które Polska niedawno uchwaliła – odparła pewna siebie Georgette Mosbacher. Jej wypowiedź wywołała oburzenie w polskim MSZ.


A rzeczniczka PiS Beata Mazurek powiedziała wtedy, że takie słowa w ogóle nie powinny paść.

Siedziała obok Danuty Wałęsy
Ale teraz ambasador Mosbacher zrobiła coś innego. Coś, na co nie zdobył się żaden z polityków PiS. Zwolenniczka Trumpa nie tylko pojawiła się na 75. urodzinach Lecha Wałęsy i – pełna zachwytu – publikowała z tej okazji zdjęcia w mediach społecznościowych. Niczym Donald Tusk, wręczyła mu też niezwykły prezent na dowód jak go ceni. A podczas uroczystej gali w Operze Bałtyckiej siedziała tuż obok żony Lecha Wałęsy, Danuty.
Jak zwykle rzucała się w oczy – w zielonej garsonce i różowych butach. Ale tym razem nie to było najważniejsze. Gdy całą Polskę i nie tylko obiegła informacja o tym, że pośród życzeń dla Lecha Wałęsy od przywódców UE, zabrakło tego jednego, z Polski, ona wylewnie składała życzenia byłemu prezydentowi.


"To zaszczyt, że mogę osobiście życzyć Panu wszystkiego najlepszego dziś w Gdańsku" – napisała na Twitterze. Dzień później wręczyła mu szczególne zdjęcie sprzed 29 lat, gdy pierwszy raz spotkała Wałęsę w USA. Uczestniczyła wtedy w uroczystej kolacji, którą na jego cześć zorganizował w Białym Domu ówczesny prezydent George Bush. Wtedy również ubrana była na zielono.

Przypomnijmy w tym momencie, od tamtej pory spośród prezydentów RP tylko Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski byli tak uroczyście witani w Białym Domu.
Odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności
"Pani ambasador pokazuje klasę", "Brawo", "Tylko nasz rząd nie posiada żadnej klasy ani kultury!"– rozległy się komentarze na Facebookowym profilu ambasady USA w Warszawie.
Mosbacher była też zachwycona Gdańskiem: "Przepiękne miasto, wspaniali ludzie i dużo historii". Odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności i podzieliła się wymownym komentarzem o wolności i demokracji.
"Pani ambasador, wstyd!"
Jednak coś, co spodobało się jednym, u innych wywołało wstrząs. Wizytą w Gdańsku i spotkaniem z Wałęsą ambasador USA naraziła się na prawicy, jak mało czym. Choć już w połowie września krytykowano ją za to, że pojawiła się na balu TVN, pisano o wpadce i o tym, rozpoczyna misję w Polsce "w objęciach największych krytyków i wrogów prezydenta Trumpa".
Jednak teraz jad, jaki leje się w internetowych komentarzach, przerósł wszystko inne. I po polsku, i po angielsku. "Pani Mosbacher, wizyta u Wałęsy była poważnym błędem. On nie był takim bohaterem, jaki się przedstawia. Współpracował z komunistyczną bezpieką i zdradził wielu ludzi" – to jeden z ostatnich komentarzy na Twitterze, a jest ich prawdziwy zalew. Również na profilu FB ambasady USA. Mocno daje się to zauważyć.
"TW Bolek. Wstyd, Pani Ambasador, WSTYD", "Uściski z agentem? Wstyd!" – reagują zwolennicy PiS. Piszą, że ambasador się nie udała, czekają, aż Waszyngton przyśle kogoś innego.

"A mogłaś pójść na grób śp. księdza Popiełuszko i skradłabyś polskie serca" – wytykają. Ktoś pisze: "Takie spotkania z takimi ludźmi, to brak szacunku dla naszej historii i Polaków, plujecie nam w twarz, ohyda".

Prawicowy publicysta Krzysztof Wyszkowski ocenia nawet, że popieranie Wałęsy przez USA wskazuje, że nie dojdzie do Fort Trump i do instalacji Tarczy.
"Ważny sygnał w relacjach USA-Polska"
Georgetta Mosbacher objęła stanowisko w Warszawie na początku września. Bez wątpienia miała mocne wejście. Została bardzo dobrze przyjęta przez polskie władze, z obu stron padło wiele zapewnień o przyjaźni. Choć jej pierwsze przemówienie w połowie września też uznano za wymowne.
Georgette Mosbacher
Ambasador USA

" Wspólne wartości są fundamentem naszego sojuszu. Te wartości to przewidywalność, demokratyczne rządy, wolność słowa i tolerancja. Polska ma za sobą długą drogę. Wiem, że podzielamy te wartości i będziemy o nie walczyć". Czytaj więcej

Widać ją ostatnio bardzo, choćby przy okazji wizyty prezydenta Dudy w USA. Dostała za to podziękowania za wspaniałą współpracę.
A po ostatniej sesji ONZ napisała, że dla niej to prawdziwy zaszczyt wziąć dziś udział w sesji, podczas które Donald Trump kilkukrotnie mówił o Polsce i Polakach. "To ważny sygnał w relacjach Polska-USA" – podkreśliła.

Ale życzeń dla Lecha Wałęsy, jak widać, niektórzy nie mogą jej darować.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Ambasada w Szwecji Nobla dla Tokarczuk prawie nie dostrzegła. Spec od żużla zajmuje się kulturą

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
0 0"Czerpią wiedzę z filmów porno". Nauczycielka krytykuje projekt o edukacji seksualnej
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką