"Wyrażam kategoryczny sprzeciw". Prof. Safjan broni TSUE i reaguje na słowa Dudy

Prof. Marek Safjan sprzeciwia się słowom Andrzeja Dudy.
Prof. Marek Safjan sprzeciwia się słowom Andrzeja Dudy. Fot. Wojciech Surdziel/Agencja Gazeta
Postępowanie w sprawie Polski przed TSUE jest kością w gardle rządzącej większości. Ostatnio do ofensywy przeszedł także Andrzej Duda, który oświadczył, że "będzie przyglądał się decyzjom Trybunału". Prezydent przypomniał, że w Trybunale zasiada prof. Marek Safjan i zasugerował, że ze względu na swoje poglądy, miałby on wpłynąć na ostateczne rozstrzygnięcia wobec Polski.


– W Trybunale zasiada Marek Safjan, który nie ukrywa swoich poglądów – tak w niedawnym wywiadzie dla Polsat News mówił prezydent Andrzej Duda. Na te słowa zareagował wywołany do tablicy profesor Marek Safjan.

"W związku z powtarzającymi się twierdzeniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowanymi do opinii publicznej w sprawie mojej aktywności sędziowskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wyrażam kategoryczny sprzeciw wobec tezy, wedle której wyroki Trybunału są przedmiotem manipulacji z mojej strony lub jakiegokolwiek innego sędziego, co miałoby w konsekwencji prowadzić do przenoszenia na płaszczyznę polityczną postępowań toczących się w sprawach polskich, które dotyczą zmian w wymiarze sprawiedliwości" – pisze prof. Marek Safjan.

Jego oświadczenie publikuje na Twitterze reporter RMF FM Tomasz Skory.
Dalej, polski sędzia TSUE pisze, że Trybunał funkcjonuje prawie 70 lat i zawsze cieszył się zaufaniem wszystkich państw członkowskich, a postępowania prowadzone są według najwyższych standardów.

– Nie ma żadnej wątpliwości, że tak się będzie działo także w postępowaniach, które dotyczą spraw polskich – zapewnia prof. Safjan.

Poglądy prof. Safjana
Przed ponad miesiącem w rozmowie z naTemat prof. Marek Safjan nie ukrywał, że krytycznie ocenia zmiany wprowadzane przez władzę w wymiarze sprawiedliwości. Pochwalał za to postawę Polaków, którzy tym zmianom się sprzeciwiali.

– Mogę powiedzieć, że to był przejaw obywatelskiej odpowiedzialności za to w jaki sposób należy postrzegać, przestrzegać i gwarantować wolności i prawa konstytucyjne, a zwłaszcza zasadę trójpodziału władzy – mówił prof. Safjan w rozmowie z Jarosławem Karpińskim.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...