Jeszcze żadna Polka nie podbiła Hollywood jak ona. Wendzikowska: "Joanna Kulig jest jak kameleon"

Joanna Kulig szturmem zdobywa serca widzów na całym świecie
Joanna Kulig szturmem zdobywa serca widzów na całym świecie Fot. Instagram.com/joannakulig_official/
Podziwiana jest równocześnie za talent i urodę, zdobywa świetne recenzje i prestiżowe nagrody, pojawia się na okładkach czasopism, przyjaźni się z hollywoodzką śmietanką i ma kontrakt z prestiżową agencją. Każda młoda aktorka marzy o roli... Joanny Kulig. 36-letnia Polka robi zawrotną karierę na świecie.

Od dawna żadna polska aktorka nie odniosła takiego sukcesu w Hollywood. Niemal sto lat temu Fabrykę Snów podbijała Pola Negri, później mieliśmy jeszcze Joannę Pacułę, Izabellę Scorupco, Alicję Bachledę-Curuś czy Izabelę Miko. Jednak to Joanna Kulig zasłynęła główną rolą, a nie epizodyczną, i do tego w polskim, a nie amerykańskim filmie.


2018 to rok Joanny Kulig
Polscy widzowie już wcześniej doceniali jej talent aktorski, ale świat usłyszał o niej za sprawą "Zimnej wojny" na festiwalu w Cannes. Paweł Pawlikowski zdobył nagrodę za reżyserię, a o filmie powstawały same entuzjastyczne teksty w polskiej i zagranicznej prasie. Eksperci wychwalali w nich kreacje Joanny Kulig i Tomasza Kota.

"Variety" porównał polską aktorkę do legendy kina – Jeanne Moreau. Nazwał ją też europejską odpowiedzią na Jennifer Lawrence. Passa nie skończyła się po festiwalu, ale trwa nadal. Przecież dosłownie tydzień temu została ogłoszona najlepszą aktorką w Europie.– O jej sukcesie zadecydowała przede wszystkim doskonała rola w "Zimnej wojnie". Joasia zdobyła świetne recenzje, już goście festiwalu w Cannes rozpoznawali ją na ulicy, a teraz to wszystko przenosi się za ocean. Rola została zauważona i każdy dostrzegł w niej niesamowity potencjał – wspomina producentka "Zimnej Wojny" Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film.

Rolą Zuli w "Zimnej wojnie" wypłynęła na szerokie wody, ale przecież nie tylko to decyduje o sukcesie w Hollywood. – To niezwykle ciepła, miła, prostolinijna i bardzo otwarta osoba. Myślę, że również tym podbija serca Amerykanów – dodaje producentka.

Pawlikowski jak Almodóvar
Nasz podziw nie jest do końca obiektywny. Wynika przecież z faktu, że to nasza rodaczka odnosi sukcesy. Zachwyt jednak nie pochodzi jedynie z Polski. Kulig trafiła na okładkę francuskiego "Elle", a teraz ma piękną sesję zdjęciową w amerykańskim magazynie"Vanity Fair".


– Mam mnóstwo znajomych wśród zagranicznych dziennikarzy i od początku byli zachwyceni jej rolą w w "Zimnej wojnie". Ci, co poznali ją na festiwalu, zauważyli, że ma niesamowitą zdolność transformacji. Wydaje się niepozorna w wywiadach i konferencjach, a na ekranie jest zupełnie kimś innym. Jak kameleon – mówi dziennikarka i prezenterka Anna Wendzikowska.
Anna Wendzikowska
Dziennikarka

Moja koleżanka, która jest w przyznającym Złote Globy Hollywoodzkim Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej, powiedziała, że w sprawiedliwym świecie powinna dostać nominację do Oscara. Gra aktorska Joanny Kulig jest na najwyższym poziomie.

Szansą dla europejskich aktorów na przebicie się do Hollywood jest reżyser. – Tak przecież było z Penélope Cruz czy Antonio Banderasem, którzy występowali w filmach Pedro Almodóvara. Tak zwykle bywa, że lokalnych aktorów najszybciej do sławy wynosi uzdolniony reżyser – dodaje.

– Myślę, że tajemnica zaistnienia w Hollywood tkwi w pozostaniu sobą, a nie dopasowywaniu do reszty. Im ciekawsza i barwna osobowość, która odstaje od innych, tym większe szanse na zaistnienie. A charakter i talent nie zawsze idą w parze. Rozmawiałam z wieloma świetnymi aktorkami i aktorami, którzy na ekranie tworzą magię, a na co dzień nie mają wiele do powiedzenia – podkreśla Wendzikowska.


To nie koniec szturmu na Hollywood. "Zimna wojna" trafiła na oscarową shortlistę. Oficjalne nominacje zostaną ogłoszone 22 stycznia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
WOJCIECH SADURSKIWOJCIECH SADURSKI

"Oskarżenie przez TVPiS jest potężnym przyznaniem się do bezradności argumentacyjnej...". Jak podały media, znalazłem się w znakomitym gronie osób, które TVPiS zamierza ścigać karnie za opinie, dotyczące związku między uprawianą przez tę telewizję propagandą a stworzeniem atmosfery, sprzyjającej mordowi w Gdańsku...

"Jesteście wypier****". [b]Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP[/b]
POLECAMY

"Jesteście wypier****". Dziennikarz opowiada nam, jak wygląda praca w TVP

[b]Owsiak nie puści tego płazem TVP. [/b]"Przez dwa lata to były programy nienawiści"

Owsiak nie puści tego płazem TVP. "Przez dwa lata to były programy nienawiści"