Na to czekał polski rząd. Jest decyzja Komisji Europejskiej ws. cen prądu w Polsce

Jest decyzja Komisji Europejskiej ws. cen prądu w Polsce.
Jest decyzja Komisji Europejskiej ws. cen prądu w Polsce. Fot. 123rf
W błyskawicznym tempie, między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, w parlamencie przyjęto ustawę, która ma pozwolić na zablokowanie w 2019 r. wzrostu cen energii elektrycznej. Ma – choć w tej sprawie były dwa "ale". Jedno z nich - jak wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli - właśnie zniknęło.


To, jak tę ustawę uchwalano, przejdzie do historii. Decyzję w sprawie wydania 9 mld zł Sejm podejmował właściwie bez jakiegokolwiek zastanowienia i dyskusji. Trudno bowiem debatą nazwać to, że posłowie na zadanie pytania mieli 30 sek. W Senacie zaś głosowanie przeprowadzano o 2.30 w środku nocy. Chodziło o to, by ustawa mogła wejść w życie 1 stycznia.

Weszła i... pojawiły się głosy, że ze wstrzymania podwyżek cen prądu będą nici, bo zastrzeżenia może mieć Bruksela. Komisja Europejska może bowiem uznać, iż będzie to niedozwolona w UE pomoc publiczna.

– Państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania Komisji Europejskiej o wszelkich działaniach o charakterze pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, a tego byśmy oczekiwali – podkreślała na początku stycznia rzeczniczka KE, Mina Andreeva w oświadczeniu dotyczącym ustawy, mającej niwelować skutki podwyżek cen energii.

"Polska nie musi notyfikować"
W ostatnich dniach z Brukseli dochodziły jednak sygnały, iż KE łagodzi ton. Aż złagodziła zupełnie. "Polska nie musi notyfikować w Komisji Europejskiej ustawy obniżającej ceny energii elektrycznej w kwestii pomocy publicznej, chyba że uzna sama, że taka notyfikacja jest potrzebna" – podaje Radio Zet, powołując się na źródła w KE.


To było jedno "ale" w sprawie zamrożenia cen prądu. Drugie jest takie, że wciąż brak koniecznego w przypadku przyjętej pod koniec roku ustawy rozporządzenia ministra energii. Efekt jest taki, że w ostatnich dniach mieszkańcy Warszawy otrzymali od firmy Innogy informację o 12 proc. podwyżkach cen prądu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...