Cytaty z tego przemówienia lotem błyskawicy obiegły internet, stając się obiektem drwin. – To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji – mówił Mateusz Morawiecki na Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej".
Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną, polityczną i kryminalną. Autor podcastów z serii "Morderstwo (nie)doskonałe". Wydawca strony głównej naTemat.pl.
Premier Mateusz Morawiecki też apelował o wyborczą mobilizację jesienią, ale uczynił to innymi słowami. Szef rządu posłużył się przykładem z mitologii greckiej.
Bitwa pod Salaminą uważana jest za jedną z najistotniejszych w ogóle w historii świata. Jej wynik przesądził bowiem o biegu dziejów. W 480 r. p.n.e. w okolicach wyspy Salamina, niedaleko Aten, nieduża flota grecka starła się z flotą perską. Zwyciężyli Grecy.
Odniesień do starożytności w przemówieniu Morawieckiego było więcej. – Starożytny filozof mawiał, że temu, który nie wie dokąd płynie, nie wie, jaki azymut obrać, żadne wiatry nie sprzyjają. A my wiemy doskonale. Wiemy, że dla nas celem jest właśnie Rzeczpospolita nowoczesna, ale też solidarna - sprawiedliwa dla słabszych. Nowoczesna i silna również za granicą, która cieszy się prestiżem – stwierdził Morawiecki w Spale.
Porównania ekipy PiS do starożytnych Greków, wywołały liczne drwiny. "Morawiecki przechodzi kolejne fazy dziwactwa. Tym razem rzekł: 'To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji'. Tego nie da się komentować na poważnie" – napisał poseł PO Marcin Kierwiński. Były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz skomentował krótko: "Morawiecki- specjalista od mitologii, nie tylko greckiej".
Mateusz Morawiecki na Zjeździe Klubów "GP" nie tylko przemawiał. Także... grał na gitarze.
Szanowni państwo, nie miejmy żadnych złudzeń. Teraz ten bój będzie - wczoraj mówiłem, że jak bitwa pod Grunwaldem - to dzisiaj może (wymienię - przyp. red.) jakąś inną bitwę, jak bitwa pod Salaminą. To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji. Dlatego właśnie bronimy Konstytucji przed tymi, którzy chcą ją łamać.