"Morawiecki przechodzi kolejne fazy dziwactwa". Przemówienie o starożytnych Grekach obiektem kpin

"Jesteśmy spadkobiercami starożytnych Greków" – mówił premier Morawiecki.
"Jesteśmy spadkobiercami starożytnych Greków" – mówił premier Morawiecki. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Cytaty z tego przemówienia lotem błyskawicy obiegły internet, stając się obiektem drwin. – To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji – mówił Mateusz Morawiecki na Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej".


XIV Zjazd Klubów "Gazety Polskiej" obecnością zaszczycili przedstawiciele najwyższych władz. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wezwał swoich zwolenników do mobilizacji przed wyborami, wskazując przy tym na czyhające zagrożenia. "Pewnie państwo słyszeli o zapowiedziach filmu Vegi" – zwrócił uwagę.

Premier Mateusz Morawiecki też apelował o wyborczą mobilizację jesienią, ale uczynił to innymi słowami. Szef rządu posłużył się przykładem z mitologii greckiej.
Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowni państwo, nie miejmy żadnych złudzeń. Teraz ten bój będzie - wczoraj mówiłem, że jak bitwa pod Grunwaldem - to dzisiaj może (wymienię - przyp. red.) jakąś inną bitwę, jak bitwa pod Salaminą. To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji. Dlatego właśnie bronimy Konstytucji przed tymi, którzy chcą ją łamać.

Bitwa pod Salaminą uważana jest za jedną z najistotniejszych w ogóle w historii świata. Jej wynik przesądził bowiem o biegu dziejów. W 480 r. p.n.e. w okolicach wyspy Salamina, niedaleko Aten, nieduża flota grecka starła się z flotą perską. Zwyciężyli Grecy.

Odniesień do starożytności w przemówieniu Morawieckiego było więcej. – Starożytny filozof mawiał, że temu, który nie wie dokąd płynie, nie wie, jaki azymut obrać, żadne wiatry nie sprzyjają. A my wiemy doskonale. Wiemy, że dla nas celem jest właśnie Rzeczpospolita nowoczesna, ale też solidarna - sprawiedliwa dla słabszych. Nowoczesna i silna również za granicą, która cieszy się prestiżem – stwierdził Morawiecki w Spale.
Porównania ekipy PiS do starożytnych Greków, wywołały liczne drwiny. "Morawiecki przechodzi kolejne fazy dziwactwa. Tym razem rzekł: 'To my jesteśmy spadkobiercami tamtych starożytnych Greków, Greków wolności, greckiej demokracji'. Tego nie da się komentować na poważnie" – napisał poseł PO Marcin Kierwiński. Były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz skomentował krótko: "Morawiecki- specjalista od mitologii, nie tylko greckiej".
Mateusz Morawiecki na Zjeździe Klubów "GP" nie tylko przemawiał. Także... grał na gitarze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce