Tusk przeczytał wywiad z Putinem i nie wytrzymał. Mocne przemówienie na szczycie w Japonii

Donald Tusk nie wytrzymał po słowach prezydent Rosji na temat liberalizmu.
Donald Tusk nie wytrzymał po słowach prezydent Rosji na temat liberalizmu. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Liberalizm to przeżytek – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla "Finacial Times". Na te słowa ostro zareagował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Były premier wyjaśnił Putinowi, co naprawdę jest przeżytkiem.


Prezydent Władimir Putin w wywiadzie mówił o wielu sprawach. O zbliżeniu Rosji z Chinami z uwagi na wspólne interesy, o możliwym konflikcie USA z Chinami, a nawet o tym, że kto nie ryzykuje nie pije szampana. W wywiadzie dla "Financial Times" padły też słowa o tym, że liberalizm to przeżytek. Na ten fragment ostro zareagował Donald Tusk. "Zdecydowanie nie zgadzam się z prezydentem Putin, że liberalizm jest przestarzały. To, co uważam za naprawdę przestarzałe, to autorytaryzm, kult jednostki i system oligarchiczny" – przekonuje Donald Tusk na Twitterze i odsyła do wystąpienia, jakie wygłosił podczas wizyty w Japonii.

"Ktokolwiek twierdzi, że liberalna demokracja jest przestarzała, twierdzi również, że wolności są przestarzałe, że rządy prawa są przestarzałe i że przestarzałe są prawa człowieka. Dla nas w Europie są i pozostaną one istotnymi i aktualnymi wartościami. Uważam, że naprawdę przestarzałe są: autorytaryzm, kulty osobowości, rządy oligarchów. Nawet jeśli czasami mogą się wydawać skuteczne" – oświadczył Tusk na rozpoczęcie szczytu G20 w Osace.

Władimir Putin znany jest z tego, że lubi pozować na macho. Jeździ konno z nagim torsem, strzela 8 goli na meczu hokejowym, bawi się z tygrysami, a gdzie przynęty nie zarzuci, to łowi wielką rybę. System oligarchiczny w Rosji ma się świetnie, a polityka prezydenta Rosji w ostatnich latach doprowadziła do aneksji Krymu i niewypowiedzianej wojny z Ukrainą czy wcześniej wojny z Gruzją.


źródło: "Financial Times"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy