Kreml sponsoruje unijnego sojusznika PiS? Wyciekły nagrania rozmów ludzi Salviniego z Rosjanami

Portal BuzzFeed dotarł do nagrań wskazujących na to, że Liga Europejska była finansowana przez Kreml.
Portal BuzzFeed dotarł do nagrań wskazujących na to, że Liga Europejska była finansowana przez Kreml. Fot: Beata Mazurek/Twitter
Wyciekły nagrania, które mają dowodzić, że Liga Północna dostała dofinansowanie z Kremla. Może chodzić nawet o dziesiątki milionów euro. Włoska partia to europejski partner PiS. W styczniu było głośno o tym, że Jarosław Kaczyński spotkał się z Matteo Salvinim, by przedyskutować przyszły kształt Unii Europejskiej.


Matteo Salvini po tamtym spotkaniu z prezesem Kaczyńskim wyznał, że dobrze mu się siedzi obok prezesa PiS, zaś podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim wyznał, że liczy na powstanie "osi włosko-polskiej". Już po wyborach europejskich taki sojusz zaczął działać. Politycy PiS chętnie podkreślają, że utrącili kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej dzięki wsparciu Włochów.


Tymczasem okazuje się, że być może Liga Północna była finansowana przez... Rosję. Jak podaje portal BuzzFeed, mowa jest o ogromnej kwocie, nawet o dziesiątkach milionów euro. Portal ujawnił treść nagrania z tajnych rozmów między Rosjanami a Włochami, podczas których omawiana była kwestia potencjalnego finansowania partii wicepremiera Mattea Salviniego. Do rozmów miało dojść w październiku 2018 roku w Moskwie w hotelu Metropol.


Według BuzzFeed, oficjalnie ich tematem miała być umowa naftowa między Rosją i Włochami. Nieoficjalnie rozmowy miały dotyczyć "osłabienia liberalnych demokracji i ukształtowanie nowej, nacjonalistycznej Europy dostosowanej do Moskwy". W negocjacjach miał brać udział Gianluca Savoini, prawa ręka Salviniego.


– Chcemy zmienić Europę. Nowa Europa musi być blisko Rosji, jak kiedyś, ponieważ chcemy zachować naszą suwerenność. Salvini jest pierwszym, który chce zmienić Europę – mówił doradca wicepremiera. Savoini chciałby pozostać łącznikiem między Rosją a Włochami. Co więcej, na nagraniu słychać zapowiedź utworzenia sojuszu partii prorosyjskich, wymieniane były niemiecka AfD, partia Marine Le Pen, a także Viktor Orbán.

Nagrania dokonano w grudniu zeszłego roku. Do wspomnianego na początku spotkania wicepremiera Włoch z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim doszło... miesiąc później.

źródło: BuzzFeed