Wakacje bez paszportu. Oto, gdzie możemy pojechać tylko na dowód. Są także kraje spoza UE

Wakacje w tropikach bez paszportu? Wbrew pozorom są takie kraje, gdzie nie Polacy go nie potrzebują.
Wakacje w tropikach bez paszportu? Wbrew pozorom są takie kraje, gdzie nie Polacy go nie potrzebują. Fot. Dorota Polaczek / Agencja Gazeta
Wcale nie trzeba mieć paszportu, żeby położyć się w hamaku na plaży na słonecznej wyspie karaibskiej i zażywać kąpieli słonecznej lub rzucić się pływać z delfinami i rekinami w przerwach na sączenie drinków z palemką. Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą jeździć do ponad 40 krajów posiadając jedynie dowód osobisty.


W telewizji zobaczyłeś tłumy w kolejce do kolejki na Kasprowy Wierch, nad Bałtykiem szaleją sinice i meduzy, a na Mazurach pada od trzech tygodni i w smażalniach skończył się zapas siei i sielawy. A tu urlop za pasem i czas na podjęcie decyzji, dokąd pojechać na wakacje. Wbrew pozorom brak paszportu wcale nie musi być dużym problemem.


Lista krajów do których można wyjechać posiadając jedynie polski dowód osobisty jest całkiem długa, obejmuje przeszło 40 państw i planów wakacyjnych nie trzeba ograniczać jedynie do państw Strefy Schengen. Znudziła Ci się Hiszpania i Grecja, a chciałbyś wykąpać się w ciepłym morzu i poleżeć na rajskiej plaży? Nie ma problemu. I nawet nie będzie tak drogo. Marzysz o górskich widokach, a znudziły Ci się Alpy? Też da się zrobić.


Rajską plażę znajdziemy na Reunion. To wyspa na Oceanie Indyjskim, położona mniej więcej 200 km od wyspy Mauritius. Na miejscu są egzotyczne plaże, wodospady, bujna roślinność, a miejscowi mówią po francusku. Wyspa jest regionem administracyjnym Francji o statusie departamentu zamorskiego. Wjedziemy tam na dowód.


Jak wysokie góry z pięknymi widokami, do tego tanio i bez wszechobecnej komercji, to może Kaukaz? Wielu turystów z Polski odkryło Gruzję już wiele lat temu, ale wciąż można tam znaleźć ciszę i spokój, czego próżno szukać w polskich Tatrach. Można tam przebywać bez posiadania paszportu nawet jeden rok. Warto tylko pamiętać, żeby nie próbować wjechać do Gruzji od strony terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczną Abchazję i Region Cchinwali. To nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.

W Gruzji można też spędzić cudownie czas zimą na nartach, ale póki co za oknem temperatury nie skłaniają do myślenia o zimowym szaleństwie, wróćmy więc z powrotem na plażę. Może tym razem Karaiby? Francja oprócz Reunion ma także takie zamorskie departamenty jak Martynika i Gwadelupa. Czysta woda, bezkresne piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność i klimat niczym z "Piratów z Karaibów". Tu też nie musimy mieć paszportów.

Podobnie jak w przypadku Nowej Kaledonii czy Polinezji Francuskiej, tu jednak zaczyna się problem. Owszem, na miejscu możemy przebywać posiadając jedynie dowód, ale najpierw trzeba się tam jakoś dostać. Połączeń lotniczych z Polski nie ma, a podczas przesiadek będziemy potrzebować paszport. Jedynym wyjściem będzie dopłynięcie jachtem.

Lista krajów, do których wjedziemy posiadając wyłącznie dowód osobisty:

Albania. Pobyt do 90 dni, dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Andora. Pobyt do 90 dni, dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Austria. Pobyt do 90 dni.

Belgia. Pobyt do 90 dni.

Bośnia i Hercegowina. Pobyt do 90 dni, dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu. Teoretycznie istnieje formalny wymóg posiadania środków finansowych w wysokości 75 EUR na każdy dzień pobytu. W praktyce nie jest to sprawdzane i respektowane. Choć paszport nie jest konieczny, zaleca się jednak jego posiadanie. W przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej jego brak może stać się problemem.

Bułgaria. Pobyt do 90 dni.

Chorwacja. Pobyt do 90 dni, dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Cypr. Pobyt do 90 dni.

Czarnogóra. Pobyt do 30 dni, a jeśli planujemy dłuższy pobyt, lepiej mieć ze sobą paszport, wówczas można przebywać w tym kraju nawet 90 dni. Dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Czechy. Pobyt do 90 dni.

Dania. Pobyt do 90 dni. Te same zasady obowiązują przy podróży na Wyspy Owcze.

Estonia. Pobyt do 90 dni.

Finlandia. Pobyt do 90 dni.

Francja. Wystarczy dowód osobisty, żeby zwiedzić Francję. Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich. Dowód osobisty upoważnia do przebywania przez okres 90 dni.

Gibraltar, czyli brytyjskie terytorium zamorskie – wjeżdżamy wyłącznie na dowód osobisty.

Grecja. Pobyt do 90 dni.

Gruzja. Pobyt do 365 dni. Wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez separatystyczną Abchazję i Region Cchinwali jest nielegalny.

Hiszpania. Pobyt do 90 dni. Te same zasady obowiązują przy podróżach na Wyspy Kanaryjskich:Teneryfa, Fuertaventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, El Hierro.

Holandia. Pobyt do 90 dni; Do wjazdu i pobytu na Terytoriach Zależnych (Curacao, Sint Maarten, Aruba) niezbędny jest paszport.

Irlandia. Pobyt do 90 dni.

Islandia. Pobyt do 90 dni.

Liechtenstein. Pobyt do 90 dni.

Litwa. Pobyt do 90 dni.

Luksemburg. Pobyt do 90 dni.

Łotwa. Pobyt do 90 dni.

Macedonia. Pobyt do 90 dni. Podobnie jak w przypadku Bośni i Hercegowiny tu także zaleca się jednak posiadanie paszportu, który pozwoli uniknąć problemów gdy przyjdzie nam skorzystać z usług medycznych.

Malta. Pobyt do 90 dni.

Mołdawia. Pobyt do 90 dni. Na sam dowód nie da się jednak wjechać na teren tak zwanej Republiki Naddniestrzańskiej.

Monako. Pobyt do 90 dni.

Niemcy. Pobyt do 90 dni.

Norwegia. Pobyt do 90 dni.

Portugalia. Pobyt do 90 dni. Te same zasady obowiązują przy wjeździe i pobycie w Regionach Autonomicznych (Madera i Azory).

Rumunia. Pobyt do 90 dni.

San Marino. Pobyt do 10 dni. Uwaga: do San Marino mogą swobodnie wjechać wszystkie osoby, które przebywają legalnie na terenie Włoch. Jeśli planuje się pobyt dłuższy niż 10 dni, należy to zgłosić w oddziale ds. cudzoziemców miejscowej żandarmerii.

Serbia. Pobyt do 90 dni, dowód osobisty musi być ważny jeszcze 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Słowacja. Pobyt do 90 dni.

Słowenia. Pobyt do 90 dni.

Szwajcaria. Pobyt do 90 dni.

Szwecja. Pobyt do 90 dni.

Watykan. Pobyt do 90 dni.

Węgry. Pobyt do 90 dni.

Wielka Brytania. Te same zasady obowiązują przy podróżach na Wyspę Man oraz Wyspy Normandzkie (Alderney, Guernsey, Jersey). Na pozostałych Brytyjskich Terytoriach Zamorskich, z wyjątkiem Gibraltaru, wymagany jest paszport, którego ważność upływa co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.

Włochy. Pobyt do 90 dni.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii