"Hetfield wypił na łyka ćwierć butelki wódki, bo myślał, że tak trzeba". Metallica i Polska to idealny związek

Środowy koncert był 12. występem Metalliki w Polsce.
Środowy koncert był 12. występem Metalliki w Polsce. Fot. naTemat
– 32 lata temu przyjechaliśmy do was po raz pierwszy. Do "Katowici" – krzyczał ze sceny Lars Urlich, kiedy legendy z Bay Area żegnały się po koncercie z publicznością na PGE Narodowym. I tak nam leci od pierwszej wódki Hetfielda z Kostrzewskim.


Rok 1987. W PRL hula zima stulecia. Metallica, od października z nowym basistą – Jasonem Newstedem kontynuuje tragicznie przerwaną trasę Damage, Inc. Tour. W wypadku busa, który przydarzył się zespołowi w lipcu w Göteborgu, zginął Cliff Burton – basista, lecz przede wszystkim filar czwórki z Bay Area.Luty Metallica rozpoczyna występem w centrum sportowym w szwajcarskim Greifensee. Do koncertu w Katowicach autorzy krążka "Master of Puppets" zdążą zagrać jeszcze w Strasburgu (3 lutego), Clermond-Ferrand (4 lutego), Paryżu (5 lutego), Brukseli (7 lutego) i w holenderskim Zwolle (8 lutego). Dwa dni później członkowie zespołu z Kalifornii po raz pierwszy w życiu zagrają po drugiej stronie żelaznej kurtyny.


"L'estasi dell'oro"
32 lata później Metallica wraca do Warszawy na swój dwunasty koncert w kraju nad Wisłą. Występ się opóźnia, fani są zniecierpliwieni. Po głośnych skandach i kilku przejściach fali na trybunach PGE Narodowego, pojawiają się gwizdy. Z nagłośnienia wokół imponującej, ledowej sceny tłucze "It's a Long Way to the Top (if You Wanna Rock'N'Roll)" AC/DC.


Mam wrażenie, że jeszcze chwila i ktoś z 60 tys. ludzi zebranych na stadionie przy ul. Waszyngtona osobiście pójdzie przypomnieć Hetfieldowi po co tu przyjechał. W końcu jednak, zgodnie z tradycją, wybrzmiewa motyw Ennio Morricone z "Dobrego, złego i brzydkiego". Czwórka wychodzi na scenę.Polska Rzeczpospolita Metalowa
"W lutym 1987 roku po raz pierwszy odwiedziliśmy kraj za żelazną kurtyną i graliśmy dwa koncerty w katowickim Spodku. Mieliśmy zaszczyt nieść naszą sztukę ponad granicami (..) Zostaliśmy ciepło przyjęci. Uświadomiliśmy sobie, że fani - bez względu, gdzie mieszkają na tej pięknej planecie - są zjednoczeni w swojej pasji do muzyki" – wspominał na Instagramie Lars Ulrich.


W 1987 r. Metallica nie miała gigantycznych scen z pirotechniczną i laserową oprawą. Miała za to na koncie trzy genialne krążki, z których większość utworów na stałe weszło do metalowego kanonu. W tamtych czasach zespół nie wyprzedawał stadionów – grał przed publicznością liczącą maksymalnie kilka tysięcy osób. Spodek wypełniony fanami po brzegi zrobił na Metallice ogromne wrażenie.

– Nie byliśmy wtedy jeszcze taką gwiazdą, jak dziś, a zapełniliśmy dwukrotnie Spodek. To się nam wtedy nie zdarzało. Pamiętam, że przed nami grał świetny polski zespół Kat. No i że fani jadący na koncert zdemolowali pociąg. Wszyscy byliśmy wtedy gniewni i młodzi – wspominał Kirk Hammett w rozmowie z "Rzeczpospolitą".– Byli urzeczeni, że przyjechali a tu jest tyle publiczności. Oni byli jeszcze wtedy w okresie wzrostowym, na zachodzie największa ich publiczność to było 3-4 tysięcy ludzi. Przyjeżdżają do Spodka, a tam muszą grać aż dwa razy – mówił w wywiadzie dla Antyradia Roman Kostrzewski, lider Kata.

Członkowie Metalliki często wracają w wywiadach do 10 i 11 lutego 1987 r. Deklarują przy tym ogromną sympatię do Polski i fanów znad Wisły. Wspólne chwile z zespołem z Bay Area w rozlicznych rozmowach z mediami wspominał także Kostrzewski. Zwłaszcza jeden wątek spotkania muzyków przewija się praktycznie za każdym razem.

– Była to krótka chwila, takie typowo koleżeńskie spotkanie - w kanciapie, gdzie można ich było poczęstować polską wódą. Hetfield z przejęciem zrobił łyka, gdzieś tak 1/4 butelki łyknął, bo był przekonany, że tak trzeba. Odwiedliśmy go od wypicia wódki w ten sposób. Trochę rozmawialiśmy o klimacie w kraju – wspominał wokalista.

"Sen o Vahrshavee"
Dwunasty koncert w Polsce Metallica zaczyna od tytułowego numeru z ostatniej płyty w swoim dorobku – "Hardwired...To Self-Destruct". Koncert na Pradze zaczyna się zatem tak samo, jak ten dzień wcześniej w Pradze. Wjeżdża "The Memory Remains" i dalej jest jak w Czechach. Kolejny kawałek i tu już zmiana setlisty.

– Mamy w repertuarze nowe utwory, kawałki z środka naszej kariery i kilka starych. Ten będzie stary – mówi James Hetfield, rozpoczynając riff z "The Four Horseman". Publiczność wybucha. Gdyby w tym momencie biblijni jeźdźcy apokalipsy faktycznie wyjechali siać Wojnę, Zarazę, Głód i Śmierć, nikt by ich nie usłyszał. Tego wieczoru klasyfikację kultowych czwórek zdecydowanie wygrywa ta, która jest na scenie."Harvester of Sorrow", "The Unforgiven", "Now That We're Dead", "Moth Into Flame" i "Sad But True" – mieszanka średniego i najnowszego etapu twórczości Metalliki ciągnie publiczność w górę. Efekty świetlne i świetna praca kamer dopełniają dzieła. Tylko Lars wygląda tak, jakby z wycieńczenia miał spaść ze stołka. Na szczęście to tylko pozory, Duńczyk w dalszym ciągu jest demonem energii. Nawet gdy podwójna stopa nie wchodzi tak dobrze jak kiedyś.Po "Sad" James Hetfield zapowiada Roba i Kirka – przychodzi czas na lokalny numer. W Czechach drugi rok z rzędu "Jożin z Bażin". Na koncercie w stolicy nie ma powtórki z zeszłego roku z Krakowa. Dzień przed meczem Legii z Rangers w eliminacjach Ligi Europy, kilkadziesiąt tysięcy gardeł na PGE Narodowym śpiewa "Sen o Warszawie".

Po "St. Anger" światło gaśnie, a odgłosy spadających bomb i efekty pirotechniczne zapowiadają tylko jedno – przygotujcie się na wejście w okopy, bo zaczyna się "One". Potem zespół wychodzi bliżej publiczności i zaczyna się thrashowy roz****dol. "Master of Puppets", "For Whom the Bell Tollz", "Creeping Death" i "Seek and Destroy" to coś, co miażdży publiczność nieustannie od 1986 r.Po "Spit Out the Bone" i "Sandmanie" Metallica żegna się z Warszawą "Nothing Else Matters". Narodowy świeci latarkami telefonów, jak szczególny kosmos.

– Dziękujemy Wam! Jesteście częścią naszej wielkiej rodziny Metalliki. Warszawo, jesteście piękni – mówi na koniec James Hetfield. Chwilę po nim Lars Ulrich wspomina koncerty w Katowicach. Czuć, że jeszcze nieraz tu wrócą.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi