Morawiecki chce "nowego paktu" z obywatelami. Opowiedział o "Piątce na 100 dni" przyszłego rządu

Premier Morawiecki ogłosił w poniedziałek główne założenia programu "Piątka na 100 dni".
Premier Morawiecki ogłosił w poniedziałek główne założenia programu "Piątka na 100 dni". Fot. Screen / TVP Info
Premier Mateusz Morawiecki podsumował ostatnie cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, pochwalił się osiągnięciami i przedstawił plan na pierwsze 100 dni po wyborach. Premier zastrzegł jednak, że PiS chce zawrzeć nowy pakt z obywatelami na kolejne 4, 8 czy nawet 12 lat.


Podczas specjalnego wystąpienia w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki pochwalił się krótko osiągnięciami swojego gabinetu i złożył obietnicę na pierwsze sto dni nowego gabinetu. W "Piątce na 100 dni" nie ma jednak tak nośnego hasła jak "500+ na każde dziecko", które pojawiło się 4 lata temu.

Jest za to zapowiedź małego ZUS i 500 zł dla firm. Przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody do 10 tysięcy złotych miesięcznie, dostaną ulgę podobną do 500 plus na dzieci. Premier podkreślił, że pieniądze, które pozostaną w kieszeni przedsiębiorcy, będą mogły zostać wydane na inwestycje. W obietnicy premiera na najbliższe sto dni nie zabrakło także wzmianki o 13 i 14. emeryturze.

Na trzecim miejscu "Piątki na 100 dni" premier umieścił zapowiedź wprowadzenia pakietu kontrolnych badań profilaktycznych. Morawiecki tłumaczył, jak ważne jest dla wszystkich Polaków wykrywanie chorób na wczesnym etapie ich rozwoju. W obietnicach premiera nie pojawiło się niestety hasło zwiększenia nakładów na służbę zdrowia czy zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów.


Pojawiła się za to deklaracja budowy stu obwodnic. Mateusz Morawiecki tłumaczył, że każda obwodnica zachęca ludzi do turystyki i na różne sposoby wpływa na rozwój miast. Jednocześnie skierowanie ruchu tranzytowego na zewnątrz miasta wpływa na poprawę jakości powietrza – a co za tym idzie – zdrowia mieszkańców miasta. Premier zapowiedział 100 obwodnic, niestety nie wyjawił, które miasta mają zostać otoczone wieńcem dróg, ani też nie wiadomo, jak szybko te drogi zostaną zbudowane.

Ostatnim punktem programu "Piątka na 100 dni" jest plan na rzecz równych dopłat dla polskich rolników. Tu też premier zadowolił się mówieniem o ogólnikach i nic dziwnego. Jak na razie nie wiadomo nawet, czy pisowski kandydat na komisarza do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski zostanie wybrany na to stanowisko.

"Piątka na 100 dni" to plan na najbliższe miesiące, przygotowany na wypadek, jeśli PIS wygra wybory. Ale Prawo i Sprawiedliwość patrzy dalej. Jak powiedział Mateusz Morawiecki, wybory są swego czasu kontraktem pomiędzy politykami a społeczeństwem i PiS ma chęć zawrzeć pakt z obywatelami na kolejnych 4, 8, a może nawet 12 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO