Kuriozalna odpowiedź kurii Jędraszewskiego po pytaniu RPO o zwolnione kobiety

Kuria abp. Jędraszewskiego zaprzecza, że zwolniła pracownice biura prasowego, bo są niezamężne.
Kuria abp. Jędraszewskiego zaprzecza, że zwolniła pracownice biura prasowego, bo są niezamężne. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Kanclerz ks. Tomasz Szopa wysłał pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich, który oczekiwał wyjaśnień w sprawie zwolnionych niedawno pracownic krakowskiej kurii. Duchowny stwierdził w nim, że decyzja opierała się na "przesłankach merytorycznych" i nie miała związku ze stanem cywilnym kobiet.


"Decyzja o zwolnieniu trzech spośród pięciu osób tworzących biuro prasowe opierała się wyłącznie na przesłankach merytorycznych i w absolutnie żaden sposób nie była związana z sytuacją osobistą czy stanem cywilnym tych osób" – czytamy w komunikacie kurii abp Marka Jędraszewskiego, którą ks. Tomasz Szopa przesłał Adamowi Bodnarowi.

Rzecznik Praw Obywatelskich zainteresował się sprawą zwolnionych kobiet po tym, jak kuria wydała pod koniec września komunikat, w którym poinformowano o zakończeniu współpracy z koordynatorką biura Joanną Adamik i jej dwiema najbliższymi współpracowniczkami, które są niezamężne. Pozostałe dwie, które "ze swymi mężami katolickie rodziny", zachowały pracę.

Kiedy pismo ujrzało światło dzienne, w mediach zawrzało, bo wyszło, że abp Jędraszewski zwalnia niezamężne kobiety, które mają dzieci (chodzi o dzieci adoptowane, dla których kobiety te są rodziną zastępczą). Adnotacje o stanie cywilnym pracownic szybko zniknęły z komunikatu, a teraz kuria całkowicie wypiera się tego faktu przed Bodnarem.


"Komunikat nie zawierał informacji o jakimkolwiek związku przyczynowym między stanem cywilnym czy sytuacją osobistą osób tworzących biuro prasowe a faktem zakończenia współpracy z niektórymi z nich. Zdaję sobie sprawę, że w przestrzeni medialnej wspomniany komunikat zinterpretowany został inaczej i między innymi z tego powodu (...) z treści komunikatu zostały usunięte wszelkie odniesienia do sytuacji osobistej pracownic biura prasowego" – czytamy w piśmie do RPO.
Droga Jędraszewskiego
Abp Marek Jędraszewski w Krakowie zastąpił kard. Stanisława Dziwisza. Wcześniej stał na czele archidiecezji łódzkiej. Do Łodzi przyjechał zaś z Poznania, gdzie pełnił funkcję biskupa pomocniczego. Wówczas - jak wynikało z relacji poznańskich księży - Jędraszewski brał udział w tuszowaniu skandali homoseksualnych z udziałem abpa Juliusza Paetza.

Dziś abp Jędraszewski jest główną twarzą walki z osobami homoseksualnymi. Ostatnio praktycznie nie ma kazania, aby nie wspomniał o "tęczowej zarazie".
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0Coldplay wydał nową płytę i zagrał najdziwniejszy koncert w historii. Tutaj obejrzysz go w całości
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
0 0Oto prawda o naszych zawyżonych pensjach. Te konkretne grupy windują średnią krajową