Zakupy z czystym sumieniem. Firmy kosmetyczne, które nie testują swoich produktów na zwierzętach

Jesteś orędownikiem praw zwierząt? Poznaj firmy, które nie testują swoich kosmetyków na zwierzętach
Jesteś orędownikiem praw zwierząt? Poznaj firmy, które nie testują swoich kosmetyków na zwierzętach Kateryna Kukota / 123rf.com
Słysząc po raz kolejny, jak ekolodzy straszą przed firmami testującymi kosmetyki na zwierzętach, niektórzy mogą dociekać – w czym problem, skoro od 2013 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz takich praktyk na swoim terytorium, obejmujący również sprzedaż wyrobów mających za sobą taką laboratoryjną przeszłość. Kluczowy jest tu jednak zwrot "na swoim terytorium".


Okazuje się, że wiele firm kosmetycznych, włącznie z tymi o świetnie rozpoznawalnych markach w krajach Wspólnoty, korzysta z furtki, jaką jest dla nich rynek chiński, gdzie tamtejsze prawo nie widzi nic złego w przeprowadzaniu testów na zwierzętach. Oznacza to, że firmy działające w UE dalej mogą przyczyniać się do cierpienia tych istot, tyle że w innym zakątku świata.

Dla kogoś, komu leży na sercu dobro "mniejszych braci", nie ma więc większego znaczenia, gdzie koncerny sprzedają testowane na zwierzętach produkty. Oczywiście z punktu widzenia Europejczyka nieobecność na półkach sklepowych takich artykułów cieszy, lecz sumienie świadomego konsumenta nie pozwala wspierać marki, która ciągle "grzeszy" w Chinach.
W takim razie, jakie marki zasługują na wsparcie ludzi zatroskanych o dobro zwierząt? Które z firm kosmetycznych nie testują swoich rozwiązań na królikach, świnkach morskich, myszach i innych gatunkach? W kolejnych akapitach wymieniamy marki (z podziałem na zagraniczne i polskie), których produkty z czystym sumieniem możecie kupować.

Z bardziej znanych zagranicznych marek godne zaufania są m.in.: Alessandro, Amika, Ardell, Becca, Belif, Blithe, Bottega Veneta, Carven, Carolina Herrera, Christophe Robin, Dafni, Eyeko, Formula X, Lanolips, Murad, Nabla, Osmo, Physicians Formula, Pretty Vulgar, Sigma Beauty, This Works i Vita Coco.


Wśród polskich firm kosmetycznych etycznie postępują m.in.: AA Cosmetics, Adamed, Aflofarm, Bell, Celia, Dax Cosmetics, Eris, Eveline, Evree, Farmona, Joanna, Joko Cosmetics, Kobo, Lovely, Marion, Neauty Minerals, Pixie Cosmetics, PharmaCF, Pollena Savona, Semilac, Soraya, Sylveco, Tołpa, Venita, Vipera, Wibo, Yope i Ziaja.

Jeśli macie jednak wątpliwości, zawsze możecie rozwiać je, wchodząc na stronę PETA. Słynąca z walki o prawa zwierząt międzynarodowa organizacja udostępnia specjalną wyszukiwarkę, która pozwala wyszukać firmy nieprowadzące testów na zwierzętach. Dzięki niej możecie też poznać ich konkretne produkty wprowadzone na rynek w poszczególnych krajach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!