
"To prywatna sprawa, ale obroniłem doktorat. Napisałem książkę o 'Służbie Więziennej w Systemie Bezpieczeństwa RP'. Dziękuję wszystkim, którzy przez lata mnie wspierali i dopingowali, abym mimo innych obowiązków nie odpuszczał" – pochwalił się w czwartek na Facebooku dr Patryk Jaki.
Temat rozprawy, która miała być broniona na Uniwersytecie Opolskim, brzmiał nieco inaczej, ale generalnie chodziło o to samo: "Polski system penitencjarny na tle polityki państwa". Wiosną ubiegłego roku Patryk Jaki uzyskał zgodę Rady Wydziału Nauk Społecznych i polityk nie tylko mógł rozpocząć przewód doktorski, ale został też wykładowcą.
Mówiło się, że obrona nie sprawi mu najmniejszego problemu. Promotorem Patryka Jakiego został bowiem wówczas naukowiec kojarzony ze środowiskiem PiS.
– Pragnę zaznaczyć, że pan Patryk Jaki jest przez nas traktowany jako magister, absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Nie zwracamy uwagi na fakt, iż obecnie jest wiceministrem sprawiedliwości – mówił wówczas dr Lech Rubisz, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Sama obrona rozprawy doktorskiej miała miejsce na Akademii Sztuki Wojennej 15 listopada w południe. Zawiadomienie o obronie - jak informują przedstawiciele ASzWoj - zostało przesłane "zgodnie z obowiązującymi zasadami do właściwych instytucji" oraz umieszczone w dziale ogłoszenia na stronie Sekretariatu Rad Dyscyplin Naukowych ASzWoj.
Data rozpoczęcia przewodu doktorskiego na ASzWoj przez Patryka Jakiego jest nie bez znaczenia. Polityk Solidarnej Polski z dokumentami wyrobił się w ostatniej chwili, zdążając przed reformą Jarosława Gowina.
Po zmianach o uzyskanie doktoratu jest już nieco trudniej. Pojawiły się trochę ostrzejsze wymagania co do dorobku naukowego.
1. Stopień doktora nadaje się osobie, która: (...)
3) posiada w dorobku co najmniej:
a) 1 artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej, które w roku opublikowania artykułu w ostatecznej formie były ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. b, lub
b) 1 monografię naukową wydaną przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a, albo rozdział w takiej monografii (...)
Co tu dużo opowiadać – ambicji i determinacji w osiąganiu celów Patrykowi Jakiemu na pewno nie brakuje. Tak zaczął swoją polityczną karierę – dostając się do Sejmu w 2011 r. w wieku zaledwie 24 lat z miejsca 8., z którego teoretycznie nie miał szans się dostać. Podobnie było z doktoratem, o którym mówił dziennikarzom od wielu lat. Początkowo miał to być doktorat z prawa karnego materialnego na Uniwersytecie Warszawskim. To nie wyszło, ale w końcu, za trzecim podejściem, mu się udało.