Planowane są kolejne zatrzymania w tej sprawie – uprzedza CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o zatrzymaniu "grupy" osób, które miały być zamieszane w proceder wyprowadzania i prania pieniędzy (ok 90 mln zł) ze spółki notowanej na GPW w latach 2010-14. Wśród nich są mec. Roman Giertych i biznesmen Ryszard Krauze. Kto jeszcze jest w tym gronie?
Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną, polityczną i kryminalną. Autor podcastów z serii "Morderstwo (nie)doskonałe". Wydawca strony głównej naTemat.pl.
Berliński korespondent TVP Cezary Gmyz raz po raz zabiera głos na temat tego krajowego wydarzenia.
Według informacji Gmyza w gronie zatrzymanych przez CBA są także Sebastian J., ochroniarz Romana Giertycha oraz Piotr Ś, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w latach 2002-2004. Roman Giertych był pierwszym szefem Młodzieży Wszechpolskiej po jej reaktywacji w 1989 r.
"Znany miłośnik zamawiania pięciu piw w sposób pokazany na zdjęciu" – tak Piotra Ś. opisał na Twitterze Cezary Gmyz, prezentując fotografię trzech mężczyzn wznoszących ręce w hitlerowskim pozdrowieniu.
Zdjęcie Sebastiana J. opisywanego jako ochroniarza Romana Giertycha zaprezentował portal TVP Info. Na nim również widać hajlującego mężczyznę.
O Sebastianie J. portal TVP Info pisał już wcześniej, że występuje on jako prezes kilku spółek związanych z Romanem Giertychem.
Zatrzymanie Giertycha
Mec. Roman Giertych został zatrzymany w czwartek po godzinie 13.00 tuż po tym, jak wyszedł z rozprawy w warszawskim sądzie. Według CBA ma chodzić o zorganizowany proceder wyprowadzania i prania pieniędzy ze spółki notowanej na GPW.
Do domu Romana Giertycha w Józefowie przyjechało kilkunastu funkcjonariuszy CBA. Gdy trwało przeszukanie, mecenas zasłabł. Został odwieziony do szpitala. Jego żona informuje, że stan prawnika jest określany jako poważny, zagrażający życiu.
Dzień przed swoim zatrzymaniem mec. Roman Giertych rozmawiał z mec. Jackiem Dubois. Ujawnił mu, że zdobył dowody obciążające jedną z najwyższych osób w państwie.