Nawet jeśli nie mamy covid-19, to i tak możemy trafić na kwarantannę. Wystarczy, że u którejś, z osób, z którymi mieszkamy, zostanie potwierdzona obecność wirusa SARS-CoV-2, by automatycznie (bez żadnych oficjalnych powiadomień z sanepidu) zostać poddanym przymusowi odosobnienia we własnym domu. Wyjaśniamy, na czym polegają nowe zasady w takiej sytuacji.
Narodowa Kwarantanna, czyli całkowity lockdown polegający m.in. na zakazie wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny oraz wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w handlu (zamknięciu galerii handlowych i sklepów oprócz sieci spożywczych oraz aptek) ma obowiązywać od soboty 7 listopada co najmniej do 29 listopada 2020.
Jednak zanim zdecydowano się na te zmiany, wprowadzono w życie nowe zasady dotyczące domowej kwarantanny dla osób mieszkających z osobami z covid-19 (u których choroba może przebiegać np. bezobjawowo).
Zgodnie z aktualnymi przepisami nie tylko zakażony koronawirusem, ale także każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, musi poddać się automatycznej kwarantannie.
Treść nowego rozporządzenia w tej sprawie głosi, że:
Co to właściwie oznacza i w jaki sposób zmienia to dotychczasowe zasady postępowania w takiej sytuacji?
Zasady kwarantanny dla domowników osoby zakażonej koronawirusem
Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia obecnie na kwarantannie przebywa prawie pół miliona Polaków, a ponad 46 tys. znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.
Ze względu na gwałtowny wzrost liczby potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 w Polsce władze w porozumieniu ze służbami sanitarnymi zdecydowały się na wprowadzenie uproszczonej procedury przechodzenia na kwarantannę.
Do tej pory sanepid podejmował próbę skontaktowania się z osobą, która ma być objęta kwarantanną, a dopóki oficjalnie nie nałożono na nas obostrzeń, można było się swobodnie przemieszczać po mieście zachowując podstawowe zasady reżimu sanitarnego. Teraz w ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej taka decyzja będzie przekazywana "automatycznie".
⦁ Komunikat o automatycznym objęciu danej osoby kwarantanną i umieszczeniu jej w bazie EWP (ewidencjonującej osoby na kwarantannie) nadawany jest z numeru: +48 22 10 43 705.
Treść informacji, jakiej możemy się spodziewać to:
⦁ Próba podjęcia telefonicznego kontaktu z osobą, na którą nałożona jest kwarantanna podejmowana jest dwukrotnie w ciągu doby (pomiędzy godz. 9 a 20.30). Jeśli nie uda się nam odebrać połączenia, to można oddzwonić na nr tel. +48 22 10 43 705.
⦁ Decyzja o nałożeniu na daną osobę kwarantanny wraz z dokładnymi terminami jej obowiązywania pojawi się na naszym profilu na stronie pacjent.gov (dowie się o tym także policja, która może sprawdzić, czy znajdujemy w naszym aktualnym miejscu zamieszkania).
⦁ Jeśli mamy pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, to możemy samodzielnie poinformować o objęciu kwarantanną osób, z którymi mieszkamy. Wystarczy skorzystać z oficjalnego formularza dostępnego po zalogowaniu się poprzez profil zaufany na stronie login.gov.pl lub zadzwonić na infolinię (nr tel: 48 22 25 00 115).
⦁ Z "automatu" kwarantanną obejmowane są także osoby skierowane na wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Automatyczna kwarantanna w praktyce. Jak to działa?
Zgodnie ze wcześniejszymi zasadami kwarantanna zaczynała obowiązywać dopiero po tym, jak zostaliśmy oficjalnie poinformowani o tym fakcie przez służby sanitarne.
Teraz Sanepid nadal może podjąć z nami próbę kontaktu (ciągle istnieje obowiązek przeprowadzania śledztwa epidemicznego), ale nowe przepisy automatycznie obligują do pozostania w domu wszystkich osób, z którymi mieszka osoba z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa.
Dotyczy to nie tylko członków naszej najbliższej rodziny czy partnerów lub partnerki, ale także niespokrewnionych z nami współlokatorów, z którymi dzielimy mieszkanie.
Jeśli zlekceważymy nałożoną na nas kwarantannę i nie będzie nas w domu podczas ewentualnej kontroli policji, możemy zostać ukarani (kara administracyjna nałożona przez sanepid wynosi do 30 tys. zł).
Tylko osoby wykonujące zawody medyczne NIE MAJĄ obowiązku poddawania się domowej kwarantannie.
⦁ Pracownicy objęci kwarantanną ze względu na potwierdzenie obecności koronawirusa u któregoś z domowników powinni poinformować o tym swojego pracodawcę poprzez złożenie oświadczenia, w którym podaje się dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny oraz wskazuje się osobę, która jest zakażona.
⦁ Z kolei pracodawca "albo podmiot obowiązany" może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu o kwarantannie, jakie otrzyma od pracownika.
OŚWIADCZENIE O ODBYWANIU KWARANTANNY powinno zawierać:
— imię i nazwisko
— numer PESEL
— datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej planowanego zakończenia
— dane dotyczące osoby mieszkającej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem
— podpis ubezpieczonego
⦁ Osoba, która ubiega się o zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną, powinna złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, na którego nałożono takie obostrzenie.
⦁ Czas kwarantanny może być wydłużony (adekwatnie do terminu kwarantanny osoby, z którą mieszkamy).
CZEGO NIE WOLNO PODCZAS DOMOWEJ KWARANTANNY?
— wychodzić z domu / mieszkania / stałego miejsca pobytu (nawet do sklepu, na spacer z psem czy do lekarza)
— przyjmować gości ani odwiedzać inne osoby
Oprócz dbania o higienę osobistą podczas przebywania na kwarantannie należy stale monitorować swój stan zdrowia, a w razie zauważenia objawów zakażenia koronawirusem zgłosić się po pomoc.
Ministerstwo Zdrowia paradoksalnie zaleca w takich przypadkach... unikanie korzystania z transportu publicznego.
Czym się różni kwarantanna od izolacji?
Zgodnie z aktualną definicją kwarantanna polega na odosobnieniu osoby zdrowej z powodu narażenie na zakażenie koronawirusem.
Z kolei izolacja rozumiana jest jako odosobnienie w przypadku dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Pulsoksymetry dla zakażonych koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także sporo zmian dotyczących opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem.
W przypadku pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawowych będzie prowadzony pilotażowy program z wykorzystaniem tzw. pulsoksymetrów mierzących natlenienie krwi, z których jako pierwsi będą mogli skorzystać mieszkańcy Małopolski.
Popularny śląski lekarz, dr Maciej Jędrzejko z Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie w mediach społecznościowych przedstawił specjalny poradnik dla osób, które pozostają na domowej kwarantannie.
Jego zdaniem, jeśli stan pacjenta jest dobry i nie wymaga on hospitalizacji, to fundamentalnym elementem samoleczenia domowego jest SAMOKONTROLA parametrów życiowych poprzez:
⦁ pomiar temperatury ciała — nie powinno się obniżać gorączki zanim osiągnie 38,6 st
⦁ pomiar ciśnienia tętniczego krwi i częstości pulsu (ciśnieniomierz elektroniczny, full automat z mankietem naramiennym (koszt 150-250 zł)
⦁ pomiar diurezy (pomiar ilości oddawanego moczu w ciągu doby, normą jest zgodny bilans płynów przyjmowanych i wydalanych minus płyny wyparowane, wzrost gorączki o każdy 1 st C — oznacza utratę dobową płynów przez parowanie o około 500 ml!)
⦁ pomiar saturacji (wysycenia krwi tlenem, SPO2- za pomocą pulsoksymetru (naprawdę warto kupić najprostszy napalcowy pulsokrymetr jeśli ma dodatni wynik testu, koszt ok 50 zł) norma > 92-95, poniżej 92 robi się niebezpieczne.
Lekarz zaleca także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także profilaktyczne przyjmowanie m.in. wit. z grupy B, cynku oraz witaminy D.
Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.
Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
Została nałożona kwarantanna. Proszę nie opuszczać miejsca zamieszkania i stosować się do zaleceń sanitarnych. Może się z Tobą skontaktować policja.