
1. Piosenkę wypromowały w Azji k-popowe girlsbandy
Wikipedia podaje, że oryfinalny autor "Baby Shark" jest nieznany, a piosenka spotykana była w latach 70. XX w. na amerykańskich obozach letnich, istnieje też przypuszczenie, że powstała pod wpływem popularności filmu "Szczęki" Stevena Spielberga z 1975 r.2. Sporą cegiełkę dołożył też "Baby Shark Challenge"
Internet kocha wyzwania związane z popularnymi przebojami, jak np. niedawne "Skibidi Challenge", czy oczywiście naśladowanie tańca z "Gangam Style", który swego czasu też był nr 1 YouTube. Tymczasem teledysk do "Baby Shark Dance" ma banalną choreografię, którą potrafi naśladować każdy. Chyba nawet "Kaczuchy" są trudniejsze! I tak piosenka w 2018 roku stała się również popularna na Zachodzie.3. Piosenka nie jest (aż) tak wkurzająca jak inne dziecięce hity
YouTube stał się w ostatnich latach darmową niańką. Rodzic odpala na tablecie playlistę z bajkami lub wesołymi teledyskami i ma bombelka z głowy. A "Baby Shark Dance" ma wszelkie elementy, które przyciągną dziecko: wideo jest wesołe i kolorowe, występują rówieśnicy, ma prosty tekst, chwytliwą melodię i fajny taniec. Maluchom nie potrzeba nic więcej, by się dobrze bawić.4. Rodzina rekinów stała się komercyjnym następcą Hello Kitty
Pinkfong kręci klipy dla dzieci od lat i żaden nie był aż tak wielkim przebojem. Same reklamy i działania marketingowe nie przyciągnęły do nich aż tylu widzów, jak pisałem o tym wcześniej. Jednak, kiedy "Baby Shark Dance" zaczął trendować, nastąpił tradycyjny efekt kuli śniegowej i piosenka oraz jej bohaterowie pojawiali się dosłownie wszędzie jak kotki Hello Kitty. Nawet jeśli ktoś przespał internetowy boom, to nie mógł przeoczyć tego, co działo się później.Firma rozpoczęła "inwazję" i produkcję całego przekroju asortymentu dla dzieci - od zabawek po ubrania. Weszła we współpracę z Kellogg's - nowe płatki śniadaniowe pojawiły się m.in. w Walmarcie, czyli takiej amerykańskiej Biedronce. Powstał aktorski musical "Baby Shark Live!" oraz animowany serial na Nickelodeonie. Piosenkę mogliśmy usłyszeć w sequelu filmu "Angry Birds" i grze "Just Dance 2020". A kiedy dorwali się do niej celebryci oraz popularni artyści i zaczęli ją coverować, tej siły nikt już nie był w stanie powstrzymać.
5. "Baby Shark" stało się narzędziem politycznym, co nie umknęło uwadze mediów
Partia Wolności Korei używała piosenki do promowania swoich kandydatów. Przestali, gdy firma oskarżyła ich o łamanie praw autorskich. W czasie antyrządowych demonstracji w Libanie protestujący zaśpiewali tę piosenkę, aby uspokoić dziecko w samochodzie. Nagranie z tego wydarzenia stało się tak popularne, że zostało symbolem nadziei wśród protestujących.W jednym z parków na Florydzie emitowano ją, by... odstraszyć bezdomnych, a więźniowie w Oklahomie musieli słuchać radosnego "du du du" przez dwie godziny... w ramach kary. Trzej strażnicy zostali zwolnieni i oskarżeni o torturowanie osadzonych. Z drugiej strony piosenka była też wykorzystywana do walki... z pandemią i rozprzestrzenianiem się koronowairusa. Powstał specjalny teledysk, który pomagał dzieciakom myć ręce zgodnie z wytycznymi epidemiologów.