Premier Mateusz Morawiecki, szef rządu PiS, ogłosił podpisanie umowy na 45 mln szczepionek na koronawirusa.
Premier Mateusz Morawiecki, szef rządu PiS, ogłosił podpisanie umowy na 45 mln szczepionek na koronawirusa. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
– Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson, AstraZeneca – ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Polityk podkreślił, że podpisanie umowy na szczepionki nie zwalnia społeczeństwa z odpowiedzialnego zachowania w warunkach epidemii. – Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń – powiedział Morawiecki.
Szef rady ministrów ogłosił, że dostawa szczepionek na koronawirusa będzie możliwa wtedy, gdy zostaną one zatwierdzone przez europejskie instytucje. – Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Szczepionka na koronawirusa – obowiązkowa czy dla chętnych?

Szef rządu odniósł się także do kwestii czy szczepienie będzie obowiązkowe oraz ile będzie kosztować. Obiecał, że szczepionka na koronawirusa będą dobrowolna, darmowa i dwudawkowa.
– Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach – powiedział premier rządu PiS. Podkreślił, że przyjęcie drugiej dawki szczepionki nie będzie wymagało powtórnej rejestracji.
– Cała logistyka jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów z naszymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych na czele – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił także potrzebę walki z fake newsami na temat szczepień.
– Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego. To nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy – zaapelował szef rady ministrów.

Min. Adam Niedzielski: Rusza nabór na zespoły szczepieniowe

Głos zabrał także minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe – ogłosił.
Nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień, ma ruszyć 4 grudnia.

Kto zostanie zaszczepiony na koronawirusa w pierwszej kolejności?

* pracownicy służby zdrowia
* mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL
* osoby w wieku 60+
* służby pracujące przy COVID-19

Gdzie będzie można zaszczepić się na koronawirusa?

* placówki POZ
* inne stacjonarne placówki medyczne
* mobilne zespoły szczepiące
* centra szczepienne w szpitalach rezerwowych