Mieszkańcy Torunia mieli zdecydować, co było w ich mieście było najważniejszym wydarzeniem mijających stu lat. I zdecydowali... Najsłynniejszy redemptorysta w naszym kraju ma się z czego cieszyć.
Plebiscyt zorganizowały władze Torunia z okazji 100. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski. Głosować można było wysyłając SMS. Mieszkańcy mogli wybrać jedną z 34 propozycji, wśród nich m.in.: utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu (1919 r.), oddanie do użytku mostu Piłsudskiego (1934 r.), powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1945 r.), wpisanie Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO (1997 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1999 r.), oraz powstanie Radia Maryja (1991 r.).
Zwycięskie wydarzenie ogłoszono we wtorek. Wydarzeniem stulecia okazało się powstanie Radia Maryja, którego dyrektorem jest o. Tadeusz Rydzyk. We wtorek ogłoszono wyniki konkursu. Zanim jednak ktoś zacznie rzucać piorunami w mieszkańców Torunia warto dodać, że Urząd Miasta wyjaśnił iż plebiscyt nie cieszył się dużym zainteresowaniem.
"Być może udziałowi w plebiscycie nie sprzyjała sytuacja epidemiczna, która wymuszała skupienie przede wszystkim na rozwiązywaniu codziennych problemów. Tym większe podziękowania należą się tym 475 mieszkańcom, którzy oddali swoje głosy" – poinformowano.
Przypomnijmy, że sporo kontrowersji wywołały obchody 29. urodzin Radia Maryja, które zorganizowano w trakcie pandemii w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
RMF24 podaje za rzecznikiem WSSE w Bydgoszczy informację, że policja nie stwierdziła naruszenia przepisów i żaden z uczestników nie został ukarany ani upomniany za naruszenie obostrzeń.
Serwis przytacza też stanowisko organizatorów. Wyjaśniają, że zachowano limity dotyczące maks. jednej osoby na piętnaście metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Ponadto wszyscy uczestnicy mieli zasłonięte usta i nos zgodnie z przepisami.