— Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, by używać porządnych maseczek — odpowiedział prof. Andrzej Horban zapytany w TVN24 o jego stosunek do wprowadzenia obowiązku noszenia profesjonalnych maseczek ochronnych zamiast zwykłych chust, przyłbic czy innych osłonek na twarz. Słowa doradcy premiera wywołały sporo zamieszania. Sprawdzamy, które maseczki według naukowców są najlepsze.
Nowe obostrzenia dotyczące maseczek? Które kraje zdecydowały się na zmiany zasad?
Co to są maseczki FFP2 i czym się różnią od N95 i KN95?
Ranking maseczek na podstawie badań naukowych.
Choć w Polsce nadal nie ogłoszono nowych przepisów dotyczących noszenia maseczek w czasie pandemii covid-19, to zdążyły już to zrobić inne kraje. Niedawno pisaliśmy o tym, że ze względu na pojawienie się nowych mutacji koronawirusa Niemcy wprowadzili zakaz noszenia przyłbic, maseczek materiałowych oraz szalików i chust w samolotach oraz na lotniskach.
Pasażerowie kilku międzynarodowych linii lotniczych (m.in. Lufthansy, linii Austrian, Swiss i Brussels) zostali już zobowiązani do noszenia wyłącznie maseczek z oznaczeniem FFP2, N95 lub KN95 bądź maseczek chirurgicznych.
Europa stawia na maski FFP2 / N95 / KN95. Koniec z maskami materiałowymi i przyłbicami?
Obowiązek noszenia maseczek FFP2 wprowadziły już niektóre landy u naszych zachodnich sąsiadów. W Bawarii (zarówno na terenie należącym do Niemiec, jak i do Austrii) zdecydowano, że będą z nich musieli korzystać pasażerowie transportu publicznego, którym zakazano noszenia przyłbic czy maseczek materiałowych. Zakaz ten ma też funkcjonować w określonych miejscach publicznych.
W Bremie natomiast ogłoszono, że od początku lutego darmowe maski FFP2 otrzymają wszystkie osoby w wieku od 16 do 59 lat. Pozostałe osoby powyżej 60. roku życia mogą bowiem korzystać z częściowo refundowanych maseczek, które dofinansowuje Ministerstwo Zdrowia.
Na nowe zasady dotyczące zakrywania ust i nosa w związku z pandemią covid-19 zdecydowali się też nasi sąsiedzi z Czech.
Noszenie maseczek materiałowych odradza już nawet francuski minister zdrowia Oliver Veran. Na przeciwnym biegunie pod tym względem jest natomiast Szwecja, w której nie ma obowiązku noszenia masek ochronnych.
Czym się właściwie różnią maseczki z oznaczeniem FFP2 od KN95 lub N95?WYJAŚNIAMY:
Maseczki z oznaczeniem FFP 1, 2 lub 3 są zaopatrzone w specjalne filtry (im wyższy numer, tym większa ochrona).
Maski FFP2 (podobnie jak N95 lub KN95) są wyposażone w filtr zapewniający ponad 94-proc. ochronę przed patogenami.
Skrót FFP oznacza "filtering facepiece" i jest stosowany na półmaskach filtrujących, które w zależności od stopnia ochrony dzielą się na typ: FFP1, FFP2, FFP3.
W różnych krajach stosowane są jednak zamienne oznaczenia dla maseczek o podobnej skuteczności filtracji.
⦁ oznaczenie KN na maseczkach stosuje się w Chinach
⦁ oznaczenie N na maseczkach używają Amerykanie
Maseczki N95 lub KN95 pod względem skuteczności odpowiadają maseczkom FFP2.
Tego typu maseczki są wielokrotnego użytku, ale po każdym użyciu powinny być zdezynfekowane (środkiem odkażającym o zawartości alkoholu powyżej 70 proc. lub wyparzone wrzątkiem).
Nowe mutacje koronawirusa, które mogą być jeszcze bardziej zakaźliwe i agresywne niż poprzednie, stwarzają zagrożenie, że dotychczasowe metody dopuszczane w ramach walki z covid-19 mogą być zbyt mało skuteczne, by zminimalizować ryzyko infekcji.
Poniższy ranking maseczek pochodzi z serwisu Science Alert i został sporządzony na podstawie wyników badań:
1. miejsce: MASECZKA N95 (czyli FFP2 lub KN95) – badaczom z Duke University w USA za pomocą eksperymentu z wykorzystaniem światła laserowego udało się udowodnić, że najlepiej zatrzymują krople oraz aerozole, w których może przenosić się wirus SARS-CoV-2, dlatego zaleca się ich noszenie nawet pracownikom służby zdrowia w szpitalach lub innych miejscach udzielających pomocy zakażonym koronawirusem.
2. miejsce: MASECZKA CHIRURGICZNA – wyniki badań z 2013 roku potwierdzają, że są one trzy razy bardziej skuteczne w blokowaniu aerozoli grypy niż pozostałe typy maseczek i także mogą być używane przez osoby pracujące w szpitalach, przychodniach itp.
3. miejsce: MASECZKA HYBRYDOWA – w kwietniu 2020 roku naukowcom z University of Chicago w USA udało się wykazać, że maseczki hybrydowe mogą chronić przed kroplami i aerozolami, w których może być SARS-CoV-2, ale nie są tak skuteczne jak maski chirurgiczne i N95, mogą za to być stosowane na zewnątrz, nawet w zatłoczonych miejscach.
4. miejsce: MASECZKA BAWEŁNIANA (dwuwarstwowa) – badania opublikowane w "Journal of Hospital Infection" wskazują, że maseczki składające się z dwóch warstw bawełnianego materiału mogą zatrzymywać do 99,5 proc. dużych kropli, w których mogą być koronawirusy, ale dużo gorzej sprawdzają się w filtrowaniu aerozoli.
5. miejsce: MASECZKA z RĘCZNIKA PAPIEROWEGO – pod względem efektywności filtrowania dużych kropel sprawdza się lepiej niż w przypadku aerozoli i może być stosowana na zewnątrz. Nie jest jednak tak skuteczna jak maski N95, chirurgiczne i hybrydowe.
6. miejsce: MASECZKA z BAWEŁNIANEGO PODKOSZULKA – choć całkiem dobrze powstrzymuje duże krople, to jednak nie sprawdza się w blokowaniu aerozoli.
7. miejsce: MASECZKA z JEDWABIU (100 proc.) – wbrew pozorom osiąga jedynie 56-proc. skuteczność w powstrzymywaniu dużych kropel i 54-proc. efektywność w zatrzymywaniu aerozoli.
8. miejsce: MASECZKA z CHUSTY lub BANDANY – naukowcy zalecają ich stosowanie jedynie w ostateczności. Wg badań są w stanie powstrzymać jedynie do 44 proc. dużych kropel oraz 49 proc. aerozoli.
9. miejsce: MASECZKI z ZAWOREM lub ODPOWIETRZNIKIEM – zupełnie odradza się ich stosowanie, ponieważ zapewniają najsłabszą ochronę wśród najpopularniejszych maseczek używanych w czasie pandemii covid-19.