Które maseczki higieniczne są najlepsze? Maseczki FFP2, KN95, chirurgiczne czy z materiału?
Maseczki FFP2, KN95, chirurgiczne czy z materiału? Które zapewniają najlepszą ochronę w czasie pandemii? [RANKING SKUTECZNOŚCI] Fot. boumenjapet / 123 RF
Reklama.
  • Nowe obostrzenia dotyczące maseczek? Które kraje zdecydowały się na zmiany zasad?
  • Co to są maseczki FFP2 i czym się różnią od N95 i KN95?
  • Ranking maseczek na podstawie badań naukowych.
  • Choć w Polsce nadal nie ogłoszono nowych przepisów dotyczących noszenia maseczek w czasie pandemii covid-19, to zdążyły już to zrobić inne kraje. Niedawno pisaliśmy o tym, że ze względu na pojawienie się nowych mutacji koronawirusa Niemcy wprowadzili zakaz noszenia przyłbic, maseczek materiałowych oraz szalików i chust w samolotach oraz na lotniskach.
    Pasażerowie kilku międzynarodowych linii lotniczych (m.in. Lufthansy, linii Austrian, Swiss i Brussels) zostali już zobowiązani do noszenia wyłącznie maseczek z oznaczeniem FFP2, N95 lub KN95 bądź maseczek chirurgicznych.

    Europa stawia na maski FFP2 / N95 / KN95. Koniec z maskami materiałowymi i przyłbicami?

    Obowiązek noszenia maseczek FFP2 wprowadziły już niektóre landy u naszych zachodnich sąsiadów. W Bawarii (zarówno na terenie należącym do Niemiec, jak i do Austrii) zdecydowano, że będą z nich musieli korzystać pasażerowie transportu publicznego, którym zakazano noszenia przyłbic czy maseczek materiałowych. Zakaz ten ma też funkcjonować w określonych miejscach publicznych.
    W Bremie natomiast ogłoszono, że od początku lutego darmowe maski FFP2 otrzymają wszystkie osoby w wieku od 16 do 59 lat. Pozostałe osoby powyżej 60. roku życia mogą bowiem korzystać z częściowo refundowanych maseczek, które dofinansowuje Ministerstwo Zdrowia.
    Na nowe zasady dotyczące zakrywania ust i nosa w związku z pandemią covid-19 zdecydowali się też nasi sąsiedzi z Czech.
    Noszenie maseczek materiałowych odradza już nawet francuski minister zdrowia Oliver Veran. Na przeciwnym biegunie pod tym względem jest natomiast Szwecja, w której nie ma obowiązku noszenia masek ochronnych.

    Czym się właściwie różnią maseczki z oznaczeniem FFP2 od KN95 lub N95? WYJAŚNIAMY:

    Maseczki z oznaczeniem FFP 1, 2 lub 3 są zaopatrzone w specjalne filtry (im wyższy numer, tym większa ochrona).

    Maski FFP2 (podobnie jak N95 lub KN95) są wyposażone w filtr zapewniający ponad 94-proc. ochronę przed patogenami.

    Skrót FFP oznacza "filtering facepiece" i jest stosowany na półmaskach filtrujących, które w zależności od stopnia ochrony dzielą się na typ: FFP1, FFP2, FFP3.

    W różnych krajach stosowane są jednak zamienne oznaczenia dla maseczek o podobnej skuteczności filtracji.

    ⦁ oznaczenie KN na maseczkach stosuje się w Chinach
    ⦁ oznaczenie N na maseczkach używają Amerykanie

    Maseczki N95 lub KN95 pod względem skuteczności odpowiadają maseczkom FFP2.

    Tego typu maseczki są wielokrotnego użytku, ale po każdym użyciu powinny być zdezynfekowane (środkiem odkażającym o zawartości alkoholu powyżej 70 proc. lub wyparzone wrzątkiem).

    Które maseczki najlepiej chronią przed covid-19 w czasie pandemii?

    Zgodnie z wynikami badań naukowych maseczki materiałowe, bandany, chusty czy przyłbice są najmniej efektywne w zabezpieczaniu przed ewentualnym zakażeniem.
    Nowe mutacje koronawirusa, które mogą być jeszcze bardziej zakaźliwe i agresywne niż poprzednie, stwarzają zagrożenie, że dotychczasowe metody dopuszczane w ramach walki z covid-19 mogą być zbyt mało skuteczne, by zminimalizować ryzyko infekcji.
    Poniższy ranking maseczek pochodzi z serwisu Science Alert i został sporządzony na podstawie wyników badań:
    logo
    Ranking maseczek na podstawie wyników badań naukowców z Duke University, Chicago University, University of Illinois, Pubilc Health England. Fot. Public Domain
  • 1. miejsce: MASECZKA N95 (czyli FFP2 lub KN95) – badaczom z Duke University w USA za pomocą eksperymentu z wykorzystaniem światła laserowego udało się udowodnić, że najlepiej zatrzymują krople oraz aerozole, w których może przenosić się wirus SARS-CoV-2, dlatego zaleca się ich noszenie nawet pracownikom służby zdrowia w szpitalach lub innych miejscach udzielających pomocy zakażonym koronawirusem.
  • 2. miejsce: MASECZKA CHIRURGICZNAwyniki badań z 2013 roku potwierdzają, że są one trzy razy bardziej skuteczne w blokowaniu aerozoli grypy niż pozostałe typy maseczek i także mogą być używane przez osoby pracujące w szpitalach, przychodniach itp.
  • 3. miejsce: MASECZKA HYBRYDOWA – w kwietniu 2020 roku naukowcom z University of Chicago w USA udało się wykazać, że maseczki hybrydowe mogą chronić przed kroplami i aerozolami, w których może być SARS-CoV-2, ale nie są tak skuteczne jak maski chirurgiczne i N95, mogą za to być stosowane na zewnątrz, nawet w zatłoczonych miejscach.
  • 4. miejsce: MASECZKA BAWEŁNIANA (dwuwarstwowa) – badania opublikowane w "Journal of Hospital Infection" wskazują, że maseczki składające się z dwóch warstw bawełnianego materiału mogą zatrzymywać do 99,5 proc. dużych kropli, w których mogą być koronawirusy, ale dużo gorzej sprawdzają się w filtrowaniu aerozoli.
  • 5. miejsce: MASECZKA z RĘCZNIKA PAPIEROWEGO – pod względem efektywności filtrowania dużych kropel sprawdza się lepiej niż w przypadku aerozoli i może być stosowana na zewnątrz. Nie jest jednak tak skuteczna jak maski N95, chirurgiczne i hybrydowe.
  • 6. miejsce: MASECZKA z BAWEŁNIANEGO PODKOSZULKA – choć całkiem dobrze powstrzymuje duże krople, to jednak nie sprawdza się w blokowaniu aerozoli.
  • 7. miejsce: MASECZKA z JEDWABIU (100 proc.) – wbrew pozorom osiąga jedynie 56-proc. skuteczność w powstrzymywaniu dużych kropel i 54-proc. efektywność w zatrzymywaniu aerozoli.
  • 8. miejsce: MASECZKA z CHUSTY lub BANDANY – naukowcy zalecają ich stosowanie jedynie w ostateczności. Wg badań są w stanie powstrzymać jedynie do 44 proc. dużych kropel oraz 49 proc. aerozoli.
  • 9. miejsce: MASECZKI z ZAWOREM lub ODPOWIETRZNIKIEM – zupełnie odradza się ich stosowanie, ponieważ zapewniają najsłabszą ochronę wśród najpopularniejszych maseczek używanych w czasie pandemii covid-19.
  • Czytaj także:
    logo