Podczas Europejskiego Kongresu Otyłości naukowcy z Izraela ujawnili wyniki nowych badań, które wskazują na bezpośredni związek pomiędzy wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI) a ryzykiem pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Im mamy więcej nadmiarowych kilogramów, tym mocniej jesteśmy narażeni na infekcję SARS-CoV-2 (pacjenci z nadwagą — o 22 proc. a z chorobliwą otyłością — nawet o 86 proc. bardziej niż osoby z prawidłową masą ciała).
COVID a nadwaga i otyłość — o ile wzrasta ryzyko potwierdzenia obecności koronawirusa w organizmie u osób z nieprawidłowym BMI?
Im wyższe BMI, tym większe ryzyko, że testy potwierdzą u nas obecność SARS-CoV-2 — dowodzą naukowcy z Izraela.
Koronawirus a choroby współistniejące — nowe wyniki badań określają dokładnie o ile procent wzrasta ryzyko zakażenia koronawirusem w przypadku takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie czy przewlekłe choroby nerek [DOKŁADNE DANE]
W krajach, w których jest więcej otyłych osób, statystyki zgonów z powodu covid-19 są wyższe — ostrzega Światowa Federacja Otyłości.
Z pandemią nie ma lekko i to dosłownie — im więcej ważymy, tym mamy większy problem. Mimo że już od dawna lekarze i badacze z całego świata ostrzegali, że nadwaga i otyłość może mieć negatywny wpływ na przebieg covid-19, to po raz pierwszy przedstawiono rezultaty 9-miesięcznych badań oceniających związek pomiędzy BMI a ryzykiem pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
COVID a BMI. Im wyższy wskaźnik, tym bardziej pewne, że testy potwierdzą obecność SARS-CoV-2
Od połowy marca do końca grudnia 2020 roku naukowcy z The Chaim Sheba Medical Center w Izraelu pod kierunkiem dr Hadar Milloh-Raz przebadali w sumie ponad 26 tys. pacjentów.
Badacze z największego na Bliskim Wschodzie centrum medycznego skupili się przede wszystkim na związku pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami BMI a pozytywnymi wynikami testów na obecność SARS-CoV-2. Nie uwzględniano zaś danych na temat śmiertelności z powodu covid-19 i ciężkiego przebiegu choroby u zainfekowanych.
Zbierano za to informacje dotyczące m.in. wieku, płci, chorób współistniejących (w tym niewydolności serca, cukrzycy, nadciśnienia, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca oraz przewlekłej choroby nerek) i masy ciała.
U 26 030 pacjentów obecność koronawirusa została potwierdzona w sumie 1 178 razy. Oto szczegółowe dane na temat zależności pomiędzy wskaźnikami BMI a potwierdzeniem obecności wirusa SARS-CoV-2 u poszczególnych pacjentów.
CO OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE ZAKRESY WARTOŚCI BMI?
⦁ mniej niż 16 wygłodzenie
⦁ 16 - 16.99 wychudzenie
⦁ 17 - 18.49 niedowaga
⦁ 18.5 - 24.99 prawidłowa masa ciała
⦁ 25 - 29.99 nadwaga
⦁ 30 - 34.99 I stopień otyłości
⦁ 35 - 39.99 II stopień otyłości
⦁ powyżej 40 otyłość skrajna (olbrzymia)
Otyłym lub z nadwagą koronawirus szkodzi bardziej
Według autorów badania:
Prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 może być jeszcze wyższe u pacjentów z otyłością.
Według naukowców z Izraela, w przypadku otyłości pierwszego stopnia prawdopodobieństwo potwierdzenia obecności koronawirusa w organizmie wzrasta o 27 proc.
U otyłych (II stopnia) ryzyko zakażenia koronawirusem i uzyskania pozytywnego wyniku obecności wirusa SARS-CoV-2 wzrasta o 38 proc.
W największym stopniu zakażenie koronawirusem zagraża jednak osobom z otyłością olbrzymią, w przypadku których ryzyko potwierdzenia w ich organizmie obecności wirusa wywołującego covid-19 wzrasta nawet o 86 proc.
Zależność może być dosyć prosta — im wyższe BMI, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Na dodatek potwierdzało się to bez względu na wiek i płeć pacjentów, nawet po uwzględnieniu chorób współistniejących (choć nie udało się ustalić, skąd wynikają takie, a nie inne statystyki w tej kwestii).
Każdy nadmiarowy kilogram = 2 proc. wyższe ryzyko pozytywnego wyniku testu na COVID
Co ciekawe, badaczom udało się ustalić, że każdy nadmiarowy kilogram masy ciała może podwyższać ryzyko uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa o około 2 proc.
Ustalono też, o ile bardziej wzrasta ryzyko potwierdzenia zakażenia koronawirusem w przypadku poszczególnych chorób współistniejących.
COVID a CHOROBY WSPÓŁISTNIEJĄCE
CUKRZYCA — zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na koronawirusa o 30 proc.
NADCIŚNIENIE — sprawia, że jesteśmy aż 6-krotnie bardziej narażeni na pozytywny wynik testu na covid-19.
UDAR — doprowadza do tego, że osoby, które go przeszły, są o 39 proc. bardziej narażone na pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.
CHOROBA NIEDOKRWIENNA SERCA — zwiększa prawdopodobieństwo potwierdzenia obecności w organizmie o 55 proc.
PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ NEREK — powoduje, że jesteśmy o 45 proc. bardziej narażeni na to, że uzyskamy pozytywny wynik testu na koronawirusa.
— Gdy BMI wzrasta powyżej normy, prawdopodobieństwo dodatniego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 wzrasta (nawet po uwzględnieniu wielu zmiennych dotyczących danego pacjenta) — zaznaczają autorzy badania.
— Ponadto wydaje się, że niektóre z chorób współistniejących związanych z otyłością mogą powodować wzrost ryzyka zakażenia koronawirusem i potwierdzenia obecności tego patogenu w organizmie — dodają badacze.
Niestety związek pomiędzy nadwagą i otyłością a masowymi infekcjami SARS-CoV-2 zauważa także Światowa Organizacja Otyłości, która w dorocznym raporcie wskazała ostatnio, że ryzyko śmierci z powodu covid-19 jest wyraźnie podwyższone w krajach, w których statystyki dotyczące liczby osób z nieprawidłowym BMI są najwyższe.
Tam, gdzie jest więcej otyłych obywateli, statystyki zgonów z powodu covid-19 są wyższe
— Porównując kraje na całym świecie, znajdujemy ścisły związek między zgonami spowodowanymi przez COVID-19 a występowaniem nadwagi w populacji dorosłych — wskazują autorzy analizy ogłoszonej niedawno przez Światową Federację Otyłości (WOF).
Okazuje się, że w krajach, w których średni wskaźnik BMI osób dorosłych jest zbliżony do prawidłowego nie ma wysokich statystyk zgonów z powodu covid-19. Podobnie jest w państwach, w których mniej niż połowa pełnoletnich obywateli cierpi na nadwagę.
Prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa jest wyższe u pacjentów z nadwagą i otyłością.
W porównaniu do osób z prawidłową masą ciała, pacjenci z nadwagą (z BMI pomiędzy 25 a 29,9) są o 22 proc. bardziej narażeni na dodatni wynik testów na covid.