Albania jest jednym z najciekawszych krajów w Europie. Przyjaźni mieszkańcy, doskonała kuchnia i malownicze góry. Stolica Albanii - Tirana - to obowiązkowy punkt na mapie każdego obieżyświata.
Tirana jest stolicą i największym miastem w Albanii, choć sam kraj nie jest duży, bo liczy łącznie 2,8 miliona mieszkańców (dane z roku 2020). Tirana jest ośrodkiem gospodarki, kultury i działań rządowych. Umiejscowiona pomiędzy trzema rzekami Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Stolica Albanii, Tirana znajduje się w odległości około 1656 km od Warszawy, 700 km od Aten w Grecji, 290 km od Skopje, stolicy Macedonii i 258 km od Prisztiny, stolicy Kosowa.
Ciekawostki o Tiranie, stolicy Albanii
Albańczycy słyną z tego, że określają się "synami orłów" (shqiptarë). Jest to też powiązane z językiem albańskim (shqip), który określany jest jako Shqipëria.
Tirana jako stolica Albanii została założona w 1614 roku i od początku była miastem, w której żyły różne grupy etniczne. Według danych z 2016 roku w skład mieszkańców kraju wchodzili albańczycy, macedończycy, gorani, grecy, włosi, arumuni, romowie i inne nacje. Na dodatek w Tiranie mieszka więcej kobiet niż mężczyzn.
Tirana jest miastem o wilgotnym klimacie subtropikalnym. W lecie Tirana jest na 8 miejscu pod kątem najbardziej nasłonecznionych miast w Europie.
Język albański ma tylko 2 dialekty. Gegar, którym posługują się mieszkańcy północy (Gegowie) i Toskan popularny wśród albańczyków mieszkających na południu (Toskowie).
Dominującą religią w Tiranie i całej Albanii jest islam i chrześcijaństwo. Wbrew pozorom, te dwie religie funkcjonują w całkowitej przyjaźni. Według narodowego poety Pashko Vasa, największą "religią Albańczyków, jest Albańskość".
Tirana jest centrum gospodarczym. Największy odsetek firm należy do międzynarodowych inwestorów, choć nie pracuje też firm lokalnych. Około 68% całej gospodarki Albanii należy do rynku usług, 26% do przemysłu i niecałe 6% do rolnictwa.
Co warto zobaczyć w Tiranie?
Odwiedzając Tiranę, stolicę Albanii można doświadczyć powrotu do przeszłości. Posowieckie budowle łączą się z nowoczesną architekturą na tle majestatycznych gór.
Historyczna mozaika w Tiranie na Placu Skanderbega
Wycieczkę w Tiranie warto rozpocząć od słynnej mozaiki na ścianie wejściowej do Narodowego Muzeum Historycznego. Mozaika przedstawia opowieść o rozwoju Albanii od starożytności po masowe mordy za komunistycznych rządów. Przedstawieni ludzie to iliryjscy wojownicy, pisarz Naim Frashëri i matka Albanii. Sam Plac Skanderbega został nazwany na cześć bohatera narodowego, który na krótko zapewnił Albanii niezależność od Imperium Osmańskiego w XV wieku. Na środku placu znajduje się duży brązowy posąg Skanderbega na koniu.
Góra Dajti
Ponad 75% terytorium Albanii to tereny górzyste. Dlatego nietrudno nawet w samej Tiranie znaleźć gór na jednodniową wycieczkę. Góra Dajti (1600 m) znajduje się w środku parku narodowego o tej samej nazwie, tuż obok Tirany. W 2005 roku zbudowano tu najdłuższą kolejkę linową na Bałkanach, za pomocą której można wygodnie poruszać się gondolą w górę iw dół. Widok z góry jest rewelacyjny, widać nawet Morze Śródziemne - szczególnie polecane o zachodzie słońca
Piramida w Tiranie
Piramida została zbudowana w 1988 roku jako muzeum socjalistycznego przywódcy kraju, Envera Hoxhy. Później został przekształcony jako klub nocny, miejsce wydarzeń, a nawet jako tymczasowa baza dla żołnierzy NATO podczas wojny w Kosowie. Od kilku lat mówi się o jego przekształceniu w nowe centrum kultury i technologii.
Meczet Ethema Beja w Tiranie
Kolejna atrakcja kulturalna, tym razem duchowa czeka bezpośrednio przy Placu Skanderberga - meczet Ethema Beja. Budowa meczetu trwała od 1794 do 1821 roku. Przesiąknięty historią budynek można zwiedzać wewnątrz poza okresami modlitwy. Możliwe jest również wejście na minaret za opłatą.
Jezioro Shkopet
Dla podróżujących po Albanii samochodem, gorąco polecana jest wycieczka nad jezioro Shkopet, które znajduje się w odległości około 35 km na północ od Tirany. Na jeziorze została zbudowana zapora rzeki Mat, a kręty wąwóz, nadający kształt erozji przez rzekę, przypomina wielką bramę zbudowaną z dwóch klifów.
Co powinieneś wiedzieć przed podróżą do Tirany i Albanii
Albania jest bardzo przystępna cenowo w porównaniu z sąsiednimi krajami. Choć Tirana jest najdroższym miastem, ale nadal nie wydasz zbyt dużo w porównaniu do innych miejsc w Europie Wschodniej.
Albańskie atrakcje
Jeśli chodzi o atrakcje, parki są bezpłatne, a wstęp do muzeów wymaga biletów, ale ich koszt jest niski. Na zakupach pamiętaj, że wiele sklepów przyjmuje tylko albańskie lekë (lokalna waluta), ale hotele również przyjmują euro. Karty kredytowe nie są wszędzie akceptowane, więc upewnij się, że masz przy sobie trochę gotówki.
Uważaj, co pijesz
Cudzoziemcy i miejscowi zazwyczaj korzystają z wody butelkowanej w Albanii, ponieważ nie zaleca się picia wody z kranu. Upewnij się też, że mięso, które spożywasz, jest dobrze ugotowane.
Raj dla miłośników historii
Chociaż Riwiera Albańska i jej przepiękne plaże to doskonałe powody do odwiedzenia, kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania. Wzdłuż kraju ciągną się góry, w tym Alpy Albańskie oraz pasma Sharr i Pindus. Stanowiska archeologiczne obejmują prehistoryczne kopce, a także starożytne greckie i rzymskie świątynie i forty oraz średniowieczne łaźnie. Kraj jest również bogaty w jeziora i rzeki, lasy i starożytne miasta, które zapierają dech w piersiach. Albańskie wakacje powinny być zawsze organizowane z dużą ilością czasu przeznaczonego na odkrywanie wielu naturalnych i historycznych cudów kraju.
Piękno języka
Wiele języków europejskich wywodzi się z rodzin greckich, łacińskich lub słowiańskich, ale nie albańskich. Ten starożytny język ma swoją własną gałąź na drzewie językowym. Językoznawcy nie są pewni, skąd pochodzi Shqip (albańskie słowo oznaczające język) i chociaż kilka słów jest podobnych do tych we włoskim, angielskim i innych językach, jest to wyjątkowe. Albańczycy są bardzo dumni ze swojego języka, więc spróbuj nauczyć się kilku słów – naprawdę to docenią. Oto kilka podstawowych informacji: përshëndetje (cześć), faleminderit (dziękuję), mire (w porządku), naten e mire (dobranoc) i mirupafshim (do widzenia).
Tolerancyjny, jak albańczycy
Jedną z najpiękniejszych rzeczy w Albanii jest to, że jest to naród tolerancyjny, jeśli chodzi o religię. Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi czują się tu bezpiecznie i są mile widziani. W każdym mieście zobaczysz cerkiew i kościół katolicki w odległości kilku metrów od meczetu.
Smaki w Tiranie to smaki z całej Albanii
Idąc do restauracji możliwe, że nie dogadacie się swobodnie po angielsku. Dlatego warto poznać najpopularniejsze potrawy prosto z Albanii. Cała kuchnia albańska opiera się na owocach morza, bakaliach, oliwie z oliwek i… winie. Czuć też silne wpływy kuchni tureckiej, włoskiej i greckiej. Zatem co warto zjeść w Albanii?
Ferges to bez wątpienia jedna z najbardziej tradycyjnych potraw w Albanii. Danie składa się głównie z sosu pomidorowego, twarogu, zielonej papryki i czosnku. Najlepszym sposobem na zjedzenie tego dania jest odczekanie około 2-3 godzin, aż ostygnie. Daje to gęstszą konsystencję i sprawia, że składniki bardziej się wyróżniają. Ferges zwykle je się tylko z chlebem. Danie nie jest typową opcją w menu w albańskich restauracjach, ale można go spróbować w wiejskich restauracjach, które serwują tradycyjne potrawy.
Tarator - chłodnik
Tarator to przystawka i świetne danie, które Albańczycy zwykle jedzą przed mięsnymi potrawami. Przystawka ma konsystencję zupy, więc to normalne danie podawane w misce. Jest zrobiona z octu, ogórka, czosnku, orzecha włoskiego, kopru włoskiego i przypraw. Zimą Albańczycy mają do wyboru mnóstwo obfitych gulaszy.
Byrek, jak nadziewany pieróg
Albańskie ciasta pozostają jednym z najbardziej preferowanych tradycyjnych potraw. Ludzie je uwielbiają, ponieważ mogą zabierać je ze sobą i zjeść w biegu na szybki posiłek lub przekąskę. Byrek (inaczej burek, börek, boereg, piroq) to placek z nadzieniem z mięsa, ewentualnie z kapustą, fetą, szpinakiem, pomidorami i mięsem.
Ashure - słodka owsianka
Ashure najlepiej można opisać jako słodką owsiankę podawaną na zimno. Jest to popularny albański deser, tradycyjnie spożywany w pierwszym miesiącu kalendarza islamskiego. Jednak ten smaczny deser można łatwo znaleźć w każdym ciastku w Albanii przez cały rok. Ma konsystencję żelatyny, która rozpływa się w ustach, dzięki czemu możesz posmakować orzechów lub suszonych owoców, z których jest zrobiony.
Tavë Kosi - kurczak w jogurcie
W Albanii kurczak pieczony w jogurcie jest ulubionym tradycyjnym daniem, powszechnie podawanym w porze lunchu.Tave Kosi jest zwykle przygotowywana z mięsa jagnięcego, ale niektórzy Albańczycy używają również kurczaka jako opcji. To danie ma bardzo wyjątkowy smak. Zapiekany jogurt ma miękką konsystencję i lekko kwaśny smak, a mięso dobrze go równoważy.