Senat przegłosował nowelizację ustawy o ochronie polskiej granicy. Podczas oddawania głosów doszło do poważnego rozłamu wśród opozycji. W najbliższych dniach dokument trafi na biurko Andrzeja Dudy. W ten sposób Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi restrykcje przy strefie granicznej bez wprowadzania stanu wyjątkowego.
Nowelizacja ustawy zakłada możliwość wprowadzenia na określonym terenie przygranicznym zakazu przebywania. Wyjątek od reguły będą stanowić mieszkańcy danego rejonu, osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, pracownicy oraz osoby uczestniczące w obrzędach religijnych.
Senat przegłosował nowelizacje ustawy o ochronie granicy
Decyzje o restrykcjach będzie podejmował w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej konieczne będzie uzyskanie odpowiedniej opinii od komendanta głównego Straży Granicznej.
Na miejsce objęte zakazem przebywania, pod pewnymi warunkami, będą wpuszczani dziennikarze i inne grupy społeczne. Wcześniej zezwolenie na pobyt tymczasowy będzie musiał wyrazić komendant Straży Granicznej.
Nowe przepisy znoszą także limit wieku dla kandydatów do służby w Straży Granicznej. Przewidziane są również rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy mogą ponieść straty przez zakaz przebywania w rejonie, gdzie prowadzą działalność gospodarczą.
Projekt podzielił senacką opozycję. Za przyjęciem nowelizacji było 49 senatorów. Głos przeciw oddało 42 osób. 7 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
Jak podaje Senat, od głosu wstrzymali się między innymi: senator Lewicy Wojciech Konieczny, Jacek Bury z Polski 2050 oraz politycy PSL-u: Kazimierz Michał Ujazdowski, Jan Filip Libicki oraz Ryszard Bober.
Przeciw byli między innymi Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Michał Kamiński (PSL) oraz Stanisław Gawłowski (niezależny). Jednoznacznie od ustawy odcięła się Platforma Obywatelska, choć na głosowaniu nie stawiła się Barbara Borys-Damięcka i Kazimierz Kleina.
Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało całe Prawo i Sprawiedliwość, senatorka niezależna Lidia Staroń oraz Józef Zając z Porozumienia.
Sejm przegłosował zmiany w ustawie 16 listopada. Po pozytywnej opinii Senatu decyzje o jej przyjęciu będzie musiał podjąć Andrzej Duda.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut