Kim jest Konrad Frysztak? Ten poseł Platformy Obywatelskiej imponuje wzrostem
redakcja naTemat
31 marca 2022, 15:33·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 marca 2022, 15:33
Konrad Frysztak to poseł Platformy Obywatelskiej z Radomia. Polityk urodził się w 1986 roku, zdobył wykształcenie dziennikarskie, a także zajmował się zawodowo sportem jako siatkarz. W latach 2014-2019 był wiceprezydentem Radomia. Polityk ma ponad dwa metry wzrostu. Jego żoną jest Klementyna Frysztak.
Reklama.
Konrad Frysztak: wykształcenie
Konrad Frysztak odebrał wykształcenie wyższe. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. W roku 2012 zdobył licencjat z dziennikarstwa w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.
W 2020 roku na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie obronił pracę magisterską, także z dziennikarstwa.
Jedną z rzeczy, którymi może imponować Konrad Frysztak, jest wzrost. Radomski poseł mierzy 207 centymetrów, co z pewnością ułatwiło mu karierę siatkarza.
Między 2003 a 2005 Konrad Frysztak Radom reprezentował w klubie Jadar, w latach 2006-2007 zaś nosił koszulkę zespołu Pronar Hajnówka. Obecny poseł grał na pozycji środkowego.
Doświadczenie zawodowe
Po zakończeniu kariery siatkarskiej Konrad Frysztak krótko (między marcem a listopadem 2007 roku) był przedstawicielem handlowym grupy Żywiec Spółka Akcyjna w rodzinnym Radomiu.
W grudniu 2007 roku został dziennikarzem i wiceprezesem firmy Ewit, zajmującej się wydawaniem czasopism branżowych, między innymi magazynu "Dźwig" czy "Gospodarka Odpadami".
Początki w polityce
W roku 2010 Frysztak zapisał się do Platformy Obywatelskiej i stowarzyszenia Młodzi Demokraci, gdzie piastował między innymi funkcje w regionalnym sądzie koleżeńskim i zespole medialnym.
W wyborach samorządowych w roku 2010 starał się o elekcję do rady miejskiej Radomia, jednak bez powodzenia. Zdobył wówczas zaledwie 47 głosów.
Wiceprezydent Radomia
W grudniu 2014 Konrad Frysztak, ku zaskoczeniu lokalnych dziennikarzy, został przez Radosława Witkowskiego nominowany wiceprezydentem Radomia.
"Nie ma co ukrywać: największym zaskoczeniem jest Konrad Frysztak. Bardzo młody. Ma 28 lat. I choćby z powodu tej metryki nie jest w stanie pochwalić się życiorysem" – pisała w portalu mojradom.pl Bożena Dobrzyńska.
Konrad Frysztak jako wiceprezydent Radomia odpowiadał za rozwój infrastruktury i inwestycje infrastrukturalne. Nadzorował też spółki i nieruchomości miejskie.
W okresie pięciu lat, które spędził na stanowisku wiceprezydenta Radomia (został powołany po raz drugi po kolejnych wyborach samorządowych) odpowiadał między innymi za przebudowę Alei Wojska Polskiego, utwardzanie dróg i budowę trasy N-S.
W październiku 2018 roku radomski radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Szary oskarżył Frysztaka o "robienie z Radomia prywatnego miasta".
Szary twierdził, że problemem są dwie blisko powiązane z Frysztakiem spółki: Ewit, czyli firma, której wiceprezesem przed uzyskaniem stanowiska wiceprezydenta był Frysztak, a której w 2018 roku wiceprezesem była jego żona, Klementyna Frysztak, oraz T.S. Aluminium której szefował jej brat, Sylwester Karbowiak.
Radni PiS na czele z Markiem Szarym przekonywali, iż firmy te są w niestosowny sposób zależne od zarządzanych przez wiceprezydenta spółek miejskich.
Sam Frysztak stanowczo zaprzeczył, by miał jakikolwiek wpływ na decyzje dotyczące firm jego rodziny. "Nie chcę komentować debilizmów" – stwierdził. Radni PiS nie byli w stanie udowodnić żadnych nieprawidłowości.
Poseł
W roku 2019 Frysztak zdecydował się na start w wyborach parlamentarnych. Znalazł się na piątym miejscu na liście Koalicji Obywatelskiej (w ramach której reprezentował Platformę Obywatelską) w okręgu radomskim. Bezpośredniego wsparcia w kampanii udzielił mu jego ówczesny szef, prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Ostatecznie Konrad Frysztak zdobył 11 996 głosów, co stanowiło drugi najlepszy wynik na liście KO i pozwoliło mu objąć mandat poselski, a w konsekwencji spowodowało, że musiał pożegnać się ze stanowiskiem wiceprezydenta Radomia.
Obecnie Frysztak sprawuje mandat poselski, uczestniczy w komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz przewodniczy podkomisji stałej d.s. funkcjonowania zarządzania kryzysowego a także w licznych bilateralnych grupach i zespołach parlamentarnych. Między innymi przewodniczy zespołowi parlamentarnemu d.s. wędkarstwa i jest sekretarzem zespołu d.s. sportu kobiet.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut