Śpimy średnio od 7 do 8 godzin dziennie. W tym czasie płatki skóry, pot, włosy i inne płyny ustrojowe dostają się do pościeli i stanowią dobrą bazę dla rozwoju bakterii i roztoczy. Aby zarazki nie rozmnażały się szybko i nie powodowały problemów zdrowotnych, należy regularnie zmieniać pościel.
Przede wszystkim najważniejsze informacje: nie ma ogólnej zasady, jak często należy zmieniać pościel. Zasadniczo powinno się ją zmieniać częściej latem niż zimą, ponieważ większość ludzi poci się bardziej w gorące miesiące.
Jak często należy zmieniać pościel?
Zaleca się zmianę pościeli co 2 tygodnie. Pot wydzielany podczas snu (do 0,5 litra na noc) to idealne warunki do rozmnażania się roztoczy, bakterii i grzybów, a także przytulne ciepło łóżka. A im dłużej pościel nie jest zmieniana i prana, tym bardziej zrelaksowani mali winowajcy mogą wypuszczać parę w materacu, a co za tym idzie na naszej skórze.
Mają też dość wyżywienia: płatki skóry i wypadające włosy znajdują pożywienie w dosłownym tego słowa znaczeniu, a my wtedy śpimy na gnieździe zrobionym z roztoczy i ich odchodów, oglądanym pod mikroskopem. Smacznego!
Zimą jednak wystarczy zmieniać pościel co 4 tygodnie, ponieważ w chłodne miesiące mniej się pocimy i dlatego nie stwarzają one idealnych warunków dla roztoczy kurzu domowego. To z kolei wyjaśnia meksykański sposób obchodzenia się z pościelą!
W tych przypadkach zmień pościel co tydzień
Podczas gdy niektórzy ludzie zmieniają pościel co 4 tygodnie, inni nie czują się komfortowo w tej samej pościeli już po tygodniu. Niezależnie od własnego współczynnika komfortu, istnieje wiele innych powodów, które przemawiają za cotygodniową zmianą pościeli:
Zwierzęta. Jeśli zwierzęta śpią z tobą w łóżku, tracą również sierść i łuski skóry, dlatego zaleca się zmianę pościeli raz w tygodniu.
Lato. Latem dużo bardziej się pocimy - nawet kiedy śpimy. Z tego powodu cotygodniowa zmiana pościeli może być wskazana.
Obfite pocenie się. Jeśli masz tendencję do obfitego pocenia się w nocy, niezależnie od pory roku, powinieneś również zmieniać pościel raz w tygodniu.
Alergie. Zalecamy zmianę pościeli co tydzień, jeśli masz alergię na kurz domowy lub pyłki.
Dym. Jeśli sam palisz lub jesteś narażony na dym z powodu swojej pracy, na przykład w gastronomii, powinieneś zmieniać pościel częściej niż przeciętnie. Dym osadza się we włosach, na skórze i ewentualnie także na ubraniu, przez co wnika we włókna pościeli. Oprócz nieprzyjemnych zapachów mogą również wystąpić problemy zdrowotne.
Istnieją również dwa inne szczególne przypadki, które wymagają częstszej zmiany pościeli. Przede wszystkim powinieneś oczywiście zmieniać pościel po każdej przebytej chorobie i, jeśli to konieczne, pomiędzy. Ze względu na wydzielany pot, bakterie i bakterie, które rozprzestrzeniają się na pościeli podczas kaszlu i kichania podczas przeziębienia, w przeciwnym razie choroba może wybuchnąć ponownie. Ponadto pościel w łóżeczkach dziecięcych również powinny być częściej zmieniane, aby zachować jak najlepszy standard higieny.
Co się stanie, jeśli nie zmienisz pościeli?
W najgorszym przypadku dostaniesz wysypkę, swędzenie oczu, katar, kichanie i kaszel, jeśli nie zmienisz pościeli. Najbardziej nieszkodliwą rzeczą jest prawdopodobnie silny zapach unoszący się z zaniedbanego i spoconego łóżka.
Roztocza kurzu domowego lub ich odchody - jeden z najważniejszych alergenów domowych - są odpowiedzialne za reakcje alergiczne u ludzi. (Również ciekawe: co oczyszczacze powietrza robią dla alergików?) Małych pajęczaków o średnicy 0,1-05 mm nie można zobaczyć gołym okiem, nawet jeśli żyją w obfitości we wszystkich łóżkach, najlepiej w materacach. W łóżku może zgromadzić się do 10 milionów roztoczy. Jedyne, co tu pomaga, to pranie.
Jak najlepiej prać pościel?
Pościel jest higienicznie czysta tylko po praniu w 60°C w pralce. Niektóre wirusy, takie jak norowirusy, są zabijane tylko w 95°C. Jeśli jednak pościel jest regularnie zmieniana, wystarczy cykl prania w 40°C. To chroni włókno i środowisko.
Należy również odwrócić pościel na lewą stronę i zapiąć guziki lub zamek błyskawiczny przed każdym praniem, aby chronić tkaninę i uniknąć wypaczania. Kolorowe poszwy na kołdry najlepiej pielęgnować za pomocą detergentu do koloru, silny detergent jest idealny do białej pościeli.
Lepiej trzymać się z dala od zmiękczacza do tkanin - zmniejsza to chłonność włókien. Niektóre plamy wymagają dodatkowej obróbki przed włożeniem pościeli do pralki, aby potem wszystko było naprawdę czyste. Najlepiej najpierw zwilżyć krew lub nasienie niewielką ilością detergentu, a następnie namoczyć w zimnej wodzie i wytrzeć. Wszystko powinno zniknąć podczas kolejnego cyklu prania. Plamy z kału lub moczu natrzeć mydłem żółciowym, zmyć ręcznie, a następnie włożyć do pralki.