Z nowego sondażu wynika, że gdyby o wynikach wyborów decydowali tylko najmłodsi wyborcy, PiS byłoby bez szans na sukces.
Z nowego sondażu wynika, że gdyby o wynikach wyborów decydowali tylko najmłodsi wyborcy, PiS byłoby bez szans na sukces. Fot. Jan BIELECKI/East News
Reklama.
  • Interesujące są szczegółowe wyniki ostatniego sondażu, który opublikowano w 2021 roku
  • Z badania Ipsos dla OKO.press wynika, że gdyby o wynikach wyborów decydowali tylko najmłodsi wyborcy, PiS nie miałoby szans na sukces
  • W grupie wiekowej 18-49 lat bezkonkurencyjna jest Koalicja Obywatelska
  • Nowy sondaż: Młodzi Polacy wybierają opozycję

    Najmłodsi wyborcy to zawsze ta grupa, o którą chętniej rywalizują wszystkie partie polityczne. Chodzi nie tylko o jej liczebność, ale i fakt, że przyciągnięcie do siebie młodszych pokoleń to może być inwestycja na lata.
    Jednak aktualna partia rządząca swój dorobek w najmłodszym elektoracie roztrwoniła. W wynikach sondażu Ipsos dla OKO.press nie widać wiele śladów po poparciu młodych, które pomogło PiS zdobyć władzę w 2015 roku i utrzymać ją po wyborach parlamentarnych cztery lata później.
    Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się nie przełomie 2021 i 2022 roku, w grupie wiekowej 18-49 lat największe poparcie zdobyłaby Koalicja Obywatelska. Wskazało ją aż 27 proc. najmłodszych respondentów Ipsos.
    W tym przypadku formację Donalda Tuska od konkurencji oddziela prawdziwa przepaść. Na drugim miejscu ex aequo znalazły się Polska 2050 oraz Prawo i Sprawiedliwość, ale notują one jedynie 18-proc. poparcie. 16 proc. badanych w wieku 18-49 lat wskazało Konfederację.
    8 proc. młodych głosów zgarnęła Lewica, kolejne 5 proc. trafiło do Polskiego Stronnictwa Ludowego, a 1 proc. na konto Porozumienia. 8 proc. najmłodszych wyborców nie potrafiło sprecyzować swoich preferencji partyjnych.
    Czytaj także:

    PiS wygra, ale samodzielnej większości nie utrzyma

    A jak wyglądała ogólna sytuacja polityczna na koniec ubiegłego roku? Jak już wspominaliśmy w naTemat.pl, wybory dokonywane przez ogół elektoratu istotnie różnią się od tych, których dokonaliby najmłodsi Polacy.
    W ostatnim sondażu 2021 roku PiS zanotowało poparcie rzędu 33 proc., KO wskazało 26 proc. respondentów, a na 13 proc. mogła liczyć formacja PL2050. Z badania Ipsos wynikało, że 5-proc. próg wyborczy byłyby dziś zdolne pokonać jeszcze trzy inne formacje. 10 proc. respondentów wyraziło poparcie dla Konfederacji, 6 proc. dla Lewicy, a dokładnie 5 proc. uzyskało PSL.
    Taki rezultat oznacza jednak, że pomimo zwycięstwa PiS zdobyłoby tylko około 189 mandatów w nowym Sejmie. Czyli nie miałoby szans na utrzymanie samodzielniej większości.

    Dawno Polacy nie byli w tak złych nastrojach

    Na pogarszającą się sytuację partii rządzącej bez wątpienia wpływ mają niezwykle złe nastroje społeczne. Przypomnijmy, iż w ostatnim sondażu CBOS aż aż 56,1 proc. Polaków oceniło, że 2021 rok był zły dla Polski. Jedynie 18,9 proc. uczestników badania wystawiło pozytywne oceny.