Kto jest żoną posła Dariusza Stefaniuka? Renata jest znana w Białej Podlaskiej
redakcja naTemat
21 kwietnia 2022, 13:29·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 21 kwietnia 2022, 13:29
Renata Stefaniuk jest żoną Dariusza Stefaniuka, posła Prawa i Sprawiedliwości, byłego prezydenta Białej Podlaskiej, mają trójkę dzieci. W latach 2016-2021 zasiadała w kilku radach nadzorczych państwowych spółek, jednak odeszła z nich po tym, jak PiS ogłosił uchwałę przeciw nepotyzmowi. Jej pasją są motocykle. Co jeszcze wiemy o Renacie Stefaniuk?
Reklama.
Renata Stefaniuk – wykształcenie
Renata Stefaniuk jest absolwentką prywatnej Uczelni Łazarskiego w Warszawie, gdzie studiowała na kierunkach ekonomicznych.
– Kształciłam się w zakresie ekonomii, gospodarki światowej i handlu zagranicznego. W Niemczech studiowałam marketing w dwóch językach: angielskim i niemieckim. Dodatkowo ukończyłam studia podyplomowe z zakresu marketingu internetowego oraz dokształcałam się z zakresu handlu zagranicznego w Wiedniu na największej uczelni ekonomicznej w Europie – mówiła Stefaniuk "Dziennikowi Wschodniemu".
O jej wykształceniu mówił także mąż Dariusz Stefaniuk. – Kończyła studia podyplomowe na SGH i MBA w Akademii Koźmińskiego. Ma uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa” – wyliczał polityk PiS.
Kariera
Swoją karierę zawodową Renata Stefaniuk zaczynała w placówce SKOK w Białej Podlaskiej. W roku 2013 założyła firmę Dalis, zajmującą się obecnie się produkcją i sprzedażą lodów.
W 2016 Renata Stefaniuk została wiceprzewodniczącą spółki Jelcz, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W tym samym roku założyła fundację "Biała Pozytywka". W 2017 roku dostała posadę w radzie nadzorczej państwowej spółki energetycznejEnea Elektrownia Połaniec.
Rok 2018 przyniósł otwarcie jej lodziarni "Maleńka" w Białej Podlaskiej, a w 2020 Stefaniuk weszła w skład rady nadzorczej spółki samorządowej Zakład Zagospodarowania Odpadów MZC we Włodawie.
W roku 2018 Uczelnia Łazarskiego w uznaniu jej sukcesów w biznesie i na polu działalności społecznej przyznała jej tytuł "Brylantu Łazarskiego".
W 2021 roku, po licznych skandalach dotyczących zatrudniania członków rodzin polityków PiS w spółkach skarbu państwa i uchwale dotyczącej przeciwdziałania nepotyzmowi, Renata Stefaniuk złożyła rezygnację z zasiadania w radach nadzorczych dwóch z tych trzech państwowych spółek.
Najpierw, 7 września została wykreślona z rady nadzorczej Enea Elektrownia Połaniec, następnie, 18 października wykreślono ją także z rady Jelcza. Obecnie Stefaniuk wciąż szefuje "Białej Pozytywce", prowadzi Dalis i "Maleńką" i zasiada w radzie nadzorczej Zakładu Zagospodarowania Odpadów MZC we Włodawie.
Działalność społeczna
Stowarzyszenie zajmuje się szeroko pojętą działalnością charytatywną i społeczną, ale głównymi obszarami jego zainteresowania jest promocja czytelnictwa i literatury wśród dzieci i młodzieży oraz pomoc osobom starszym i samotnym w dostępnie do opieki zdrowotnej i kultury.
Szczególną uwagę mediów skupiła akcja zaproszenia do Białej Podlaskiej pierwszej damy, Agaty Kornhauser–Dudy. Żona prezydenta RP zauważyła zorganizowany przez "Białą Pozytywkę" wysiłek mieszkańców miasta i zaprosiła do pałacu prezydenckiego przedstawicieli organizacji i lokalnej społeczności.
Stowarzyszenie zarządzane przez Stefaniuk organizowało też zbiórki funduszy dla ciężko chorych dzieci, akcję promującą lokalne tradycje kulturowe pod nazwą "Pozytywnie Regionalni" i akcję wyjazdu dzieci z Białej Podlaskiej do pałacu prezydenckiego w Warszawie na obchody Dnia Dziecka i spotkanie z parą prezydencką.
Akcja "Włącz Czytanie" promowała czytelnictwo wśród najmłodszych, podobnie jak wydarzenia zorganizowane w ramach "Narodowego Czytania" i Dnia Głośnego Czytania. Stefaniuk współpracowała także przy organizacji wydarzeń dla seniorów: Dni Reumatyzmu, "Pudełko Życia" i "Lektura, jakiej nie omawialiśmy".
Wybory samorządowe 2018
W roku 2018 mąż Renaty Stefaniuk, Dariusz, ówczesny prezydent Białej Podlaskiej, ubiegał się o reelekcję. W okresie kampanii wyborczej w internecie i na porozklejanych po mieście ulotkach pojawiły się plotki jakoby Dariusz Stefaniuk stosował wobec żony przemoc fizyczną i psychiczną.
Przed drugą turą wyborów na prezydenta miasta (pierwszą Stefaniuk wygrał zdobywając 44 proc. głosów) Renata Stefaniuk odniosła się do tych pogłosek na konferencji prasowej. Lokalne media pisały, iż mówiła "drżącym głosem" i "ze łzami w oczach".
Zarzuty wobec męża nazwała "ohydnymi plotkami". – Nie mogę tego nie powiązać z kampanią wyborczą – stwierdziła sugerując, iż plotki może rozsiewać kontrkandydat jej męża na urząd prezydenta miasta, Michał Litwiniuk, startujący z poparciem Platformy Obywatelskiej, który w pierwszej turze wyborów zdobył 32 proc. głosów.
– Nie zniżę się (…) w kampanii wyborczej do operowania uwagami natury osobistej. Szanuję podstawową wartość jaką jest rodzina” – mówił Litwiniuk, zaprzeczając oskarżeniom.
W drugiej turze wyborów wygrał Litwiniuk, zdobywając 53 proc. głosów.
Dariusz Stefaniuk
Dariusz Stefaniuk urodził się 10 maja 1981 roku w Białej Podlaskiej. Studiował politologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył też podyplomowe studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej (SGH).
W roku 2006 wstąpił do partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Pracował jako dyrektor biura poselskiego Adama Abramowicza, polityka PiS.
Także w 2006 Stefaniuk wystartował w wyborach samorządowych do Rady Miasta Białej Podlaskiej. Uzyskał 323 głosy, co zapewniło mu mandat radnego. W kolejnych wyborach samorządowych (2010), ubiegając się o reelekcję, zdobył już 686 głosów, mandat utrzymał i został wiceprzewodniczącym Rady Miasta.
Od 2011 roku pracował w SKOK jako doradca, a od 2013 w Towarzystwie zarządzającym SKOK. Działał także w fundacji "Kocham Podlasie". Zarówno SKOK, jak i fundacja powiązane są z innym politykiem PiS, Grzegorzem Biereckim, mającym opinię "barona" partii w regionie.
W 2014 wystartował z powodzeniem w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej. Zdobył 11 395 głosów. W 2016 został prezesem zarządu okręgowego PiS.
Urząd prezydenta miasta piastował do 2018, gdy przegrał w drugiej turze z Michałem Litwiniukiem, zdobywając 11 742 głosy (47 proc.)
Między 2018 a 2019 był wicemarszałkiem województwa lubelskiego. W 2019 roku, w wyborach parlamentarnych, kandydował w okręgu chełmskim, z 6. miejsca na liście PiS i uzyskał 15 070 głosów zdobywając mandat posła na Sejm IX kadencji.