nt_logo

Od dojścia do władzy aż po wojnę. 7 dokumentów, które pokazują prawdziwe oblicze Putina

Zuzanna Tomaszewicz

24 lutego 2022, 14:01 · 5 minut czytania
To się dzieje na naszych oczach. W nocy ze środy na czwartek Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Rozkaz do ataku wydał Władimir Putin. Wielu ludzi wciąż zastanawia się, jakie motywy nim kierują. Oto 7 filmów dokumentalnych, które przybliżają widzom postać rosyjskiego prezydenta i starają się odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego skomplikowanej natury.


Od dojścia do władzy aż po wojnę. 7 dokumentów, które pokazują prawdziwe oblicze Putina

Zuzanna Tomaszewicz
24 lutego 2022, 14:01 • 1 minuta czytania
To się dzieje na naszych oczach. W nocy ze środy na czwartek Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Rozkaz do ataku wydał Władimir Putin. Wielu ludzi wciąż zastanawia się, jakie motywy nim kierują. Oto 7 filmów dokumentalnych, które przybliżają widzom postać rosyjskiego prezydenta i starają się odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego skomplikowanej natury.
7 filmów dokumentalnych o Władimirze Putinie i jego polityce. Fot. AP / Associated Press
  • 7 filmów dokumentalnych o Władimirze Putinie [LISTA]
  • 24 lutego Rosja wydała rozkaz ataku na Ukrainę. Putin zapowiedział rozpoczęcie operacji wojskowej, która ma jego zdaniem służyć "obronie ludności w Donbasie".

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Atak Rosji na Ukrainę

Ten czwartkowy poranek przejdzie do historii. O godzinie 4 w nocy (czasu polskiego) 24 lutego bieżącego roku Władimir Putin zapowiedział rozpoczęcie operacji wojskowej służącej "ochronie ludności w Donbasie". Po wdrożeniu przez rosyjskie władze pełnoskalowej inwazji na Ukrainę prezydent zaatakowanego państwa Wołodymyr Zełenski zarządził wprowadzenie stanu wojennego.

Według ukraińskich służb rządowych w ciągu pierwszych godzin od ataku na terenie kraju zginęło już kilkuset obywateli.

– Okoliczności wymagają od nas zdecydowanych i natychmiastowych działań. Ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc. Zgodnie z artykułem 51 ustawy o Radzie Federacji Rosyjskiej, a także biorąc pod uwagę porozumienia o przyjaźni i pomocy wzajemnej z Republiką Doniecką i Ługańską, przyjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojennej – poinformował Władimir Putin w telewizyjnym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że 21 lutego Putin podpisał dekret uznający niepodległość samozwańczych republik Ługańskiej i Donieckiej. – Zachód zignorował żądania Rosji w sferze bezpieczeństwa, znów próbuje się nas szantażować sankcjami – stwierdził podczas przemówienia.

Warto dodać, że o republikach po raz pierwszy świat usłyszał wiosną 2014 roku, kiedy na kijowskim Majdanie Ukraińcy podnieśli bunt przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi, który jawnie popierał Putina. Rosyjscy separatyści zaatakowali wówczas władze w Doniecku i Ługańsku.

Dlaczego Władimir Putin ma zły stosunek wobec zarówno Ukrainy, jak i Stanów Zjednoczonych? Jakie gry polityczne prowadzi prezydent Federacji Rosyjskiej? Odpowiedzi na te pytania, jak i na wiele innych dotyczących działań rosyjskiego polityka, możemy znaleźć w filmach dokumentalnych poświęconych jego osobie. Oto 7 tytułów, którym należy poświęcić szczególną uwagę.

Czytaj także: https://natemat.pl/398709,inwazja-rosji-na-ukraine-oto-co-dzieje-sie-w-donbasie-charkowie-i-kijowie

1. Świadkowie Putina

"Świadkowie Putina" to film w reżyserii Vitaliya Manskiya, który przygląda się z bliska młodości prezydenta Rosji, starając się wyjaśnić, jak doszedł on do władzy. Twórca dokumentu należał do zespołu prowadzącego kampanię wyborczą Władimirowi Putinowi w 2000 roku, będąc tym samym naocznym świadkiem, jak Borys Jelcyn przekazał prezydencki fotel swojemu następcy.

Nie ma bardziej intymnego obrazu ukazującego początki Putina w roli głowy państwa niż dzieło Mansky’ego. Reżyser kawałek po kawałeczku odsłania przed widzem fenomen popularności polityka w Rosji, a także drogę, jaką przeszedł od funkcjonariusza KGB po autokratycznego mocarza.

Oglądając "Świadków Putina, widzimy, jak Jelcyn - popijając szampana - oznajmia przed kamerami, że zwycięstwo Putina jest jego zwycięstwem.  W tle rozgrywa się także konflikt dotychczasowego przywódcy z Michaiłem Gorbaczowem, pierwszym prezydentem ZSRR.

Czytaj także: https://natemat.pl/398799,dokument-swiadkowie-putina

2. Pałac dla Putina

"Pałac dla Putina. Historia największej łapówki" został nagrany przez rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego tuż przed jego powrotem z Niemiec do Rosji (za granicą leczył się po tym, jak został otruty nowiczokiem). Autor pokazał w dokumencie m.in. pałac o wartości 100 mld rubli i posiadłość większą od Księstwa Monako. Putin ma być właścicielem tego terenu.

Jak pisał w naTemat dziennikarz Łukasz Grzegorczyk, opozycjonista występuje w filmie w roli narratora, który przeprowadza widzów przez życiorys Władimira Putina. – Ten film to nie tylko research, ale w pewnym sensie także portret psychologiczny – mówi.

Nawalny wyjaśnia też, że Putin zmienił się ze "zwykłego sowieckiego oficera w szaleńca opanowanego żądzą pieniądza i luksusów, gotowego zabijać i niszczyć kraj w imię swojej skrzyni ze złotem". Podzielił swoją opowieść na 27 rozdziałów, które łączy jedno: ogromne pieniądze.

3. Russia's Millennium Children

"Russia's Millennium Children" to 42-minutowy dokument rosyjskiej reżyserki Irene Langemann, która skupia się na tzw. pokoleniu Putina, czyli millenialsach. Za dotychczasowego życia rosyjska młodzież doświadczyła rządów tylko jednego polityka – Władimira Putina, który doszedł do władzy w 1999 roku. Można więc rzec, że całe pokolenie się na nim wychowało.

Film Langemann daje głos młodym ludziom, który czują się tak, jakby padli ofiarą własnej ojczyzny. – Nie mamy demokracji – mówi jedna z nastolatek występujących przed kamerami. Część osób postrzega jednak Putina jako polityka, który wzmacnia pozycję Rosji na arenie międzynarodowej i siłę, dzięki której na świecie wciąż panuje pokój.

Wywiady z "milenijnymi dziećmi" przeplatane są wystąpieniami Putina, w których ten mówi o wolności słowa, prasy i własności. Reżyserka ukazuje, jak marzenia i aspiracje młodzieży uwarunkowane są przez bezwzględną politykę zarządzaną przez prezydenta Rosji.

4. Szalona miłość. Rosjanie i Putin

Barbara Włodarczyk w dokumencie "Szalona miłość. Rosjanie i Putin" z 2014 roku bierze pod lupę popularność Władimira Putina, który od początku swojej władzy cieszy się niesłabnącym poparciem wśród większości Rosjan. Z niemalże socjologiczną precyzją wyjaśnia, na czym polega to zjawisko.

Reżyserka i scenarzystka odwiedza Moskwę, Krym i prowincję Głubinkę pod Petersburgiem, prowadząc tam rozmowy m.in. z byłym oficerem śledczym i emerytowaną pielęgniarką. Każdy z rozmówców popiera politykę prezydenta i wypowiada się o nim w samych superlatywach.

Warto dodać, że według sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (VCIOM) aż 73 proc. obywateli Rosji poparło decyzję polityka w sprawie uznania niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

5. Putin's Long Shadow

"Rzuca długi cień na całą kulę ziemską" – czytamy w opisie dokumentu "Putin’s Long Shadow", który odsłania mroczne kulisy działań Władimira Putina. Twórcy, którzy oparli swoje twierdzenia na śledztwie przeprowadzonym m.in. przez Frontline PBS, poddają w wątpliwość niewinność służb bezpieczeństwa, które miały rzekomo odegrać kluczową rolę w czterech zamachach bombowych w Moskwie w 1999 roku. Dzięki temu prezydent Rosji miał utrwalić swoją pozycję polityczną.

Kanadyjska dziennikarka Gillian Findlay rozmawia w filmie ze starszym funkcjonariuszem policji, który starał się aresztować Władimira Putina, oskarżając go tym samym o korupcję. W dokumencie pojawiają się wątki prania brudnych pieniędzy i rebeliantów z Czeczenii.

Michaił Trepaszkin, były oficer KGB, tak opowiada o śledztwie dotyczących zamachów: – Zatrzymali mnie w policyjnym punkcie kontrolnym, gdzie był tłum ludzi. Dwukrotnie sprawdzili moją legitymację i samochód, ale niczego nie znaleźli. A kiedy zamykałem auto, jeden z oficerów wrzucił do niego torbę, więc powiedziałem mu: "To nie jest moje. Dlaczego wkładasz to do mojego samochodu? On otworzył torbę i odpowiedział: "Oto broń, oto broń". I zostałem natychmiast aresztowany.

6. Zima w ogniu

Izraelsko-amerykański reżyser "Zimy w ogniu" Evgeny Afineevsky prezentuje kroniki protestów w Ukrainie w latach 2013-2014, które były pokłosiem sfałszowanych wyborów prezydenckich (pomarańczowej rewolucji) i niepodpisania przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Czytaj także: https://natemat.pl/398779,wojna-na-ukrainie-recenzja-dokumentu-netflixa-o-protestach-na-majdanie-winter-on-fire

Choć dzieło skupia się w dużej mierze na buncie przeciwko reżimowi Janukowycza, nie brakuje w nim samego Władimira Putina, który miał bliskie stosunki z głową Ukrainy. W dokumencie padają nawet zarzuty dotyczące tego, że rosyjski przywódca miał sabotować chęć Ukraińców do przystąpienia do UE.

7. Citizen K

"Citizen K" opowiada o Michaile Chodorkowskim, rosyjskim biznesmenie pochodzenia żydowskiego, który w 2004 roku uchodził za jednego z najbogatszych ludzi w Rosji. Przedsiębiorca wykorzystał kryzys finansowy w Rosji i nabył w 1997 roku prawie połowę akcji podupadającej spółki naftowej Jukos, która należała do państwa. Oligarcha otwarcie krytykował politykę Władimira Putina, za co został później ukarany.

Dokument pokazuje, jak biznesmen pada ofiarą oskarżeń o nieprawidłowości w prywatyzacji przedsiębiorstw. Mężczyznę skazano na 9 lat więzienia i odbycie kary w kolonii karnej w Siegieży w Karelii.

Czytaj także: https://natemat.pl/398735,sankcje-na-rosje-jakie-nalozono-co-jeszcze-mozna-zrobic-lista