Reklama.
Reklama.
Reklama.
10. dzień wojny w Ukrainie. NATO nie wprowadzi zakazu lotów nad Ukrainą. Decyzję organizacji w mocnych słowach skrytykował prezydent Wołodymyr Zełenski. Coraz więcej mediów (Bloomberg, CBC, ABC News i CBS News) i wielkich korporacji wycofuje się z rosyjskiego rynku - dołączyła do nich krytykowana Coca-Cola. W nocy z piątku na sobotę "zablokowany" został Mariupol, a na obwód odeski spadły bomby kasetowe. Pojawiają się informacje, że walki trwają i w Mariupolu, i Sumach. Siły rosyjskie znajdują się w odległości około 32 km od Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Dmytro Kułeba informuje, że Ukraińcy mają "bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju".
Jakub Noch
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak potwierdził otwarcie korytarzy humanitarnych, które będzie możliwe dzięki zawieszeniu broni pod Mariupolem i Wołnowachą.
Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti, Rosja ogłosiła zawieszenie broni od godz. 8:00, które ma umożliwić ewakuację cywilów z Mariupola i Wołnowachy.
"Siły Zbrojne nadal utrzymują granice, a w niektórych kierunkach kontratakują i zmuszają wroga do odwrotu ze stratami, zakłócają komunikację tyłów i zadają miażdżące ciosy” - tak informacje ukraińskiej armii cytuje sieć informacyjna NEXTA.
Pojawiają się nieoficjalnie informacje mówiące o tym, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa powróciła w ręce sił ukraińskich.
Zdjęcia z Mariupola.
The Washington Post: Coraz więcej ofiar wojny w Ukrainie. Problemem staje się chowanie zmarłych.
Dmytro Kułeba poinformował w telewizji Rada TV, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.
Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego do 3 marca kraj opuściło ponad 1,2 mln uchodźców".
CNN: Rosja jest gotowa wysłać na Ukrainę jeszcze 1000 najemników. Stany Zjednoczone sygnalizują, że są "pewne oznaki", że te osoby mogą być zaangażowane w inwazję Moskwy na Ukrainę na pełną skalę.
Na Twitterze pojawił się film ze środka Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Słychać na nim prośbę o zaprzestanie strzału: "Zagrażasz bezpieczeństwu całego świata".
Zdjęcia z miasta Ochtyrka.
Agencja AFP cytuje mera Mariupolu Wadyma Bojczenko, który informuje, że "miasto jest okrążone i bezlitośnie atakowane" przez siły rosyjskie, a "priorytetem jest zawieszenie broni" i "ustanowienie korytarzy humanitarnych".
The Kyiv Independent: "Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna zakazuje rosyjskim i białoruskim sportowcom uczestnictwa w zawodach od dnia 7 marca w konsekwencji inwazji Rosji na Ukrainę".
AFP News Agency: Mariupol - strategiczne miasto portowe "zablokowane" przez siły rosyjskie.
Włoskie media podają, że skonfiskowano warte 65-75 mln euro jachty rosyjskich oligarchów Aleksieja Mordaszowa i Giennadija Timczenki.
"To pierwszy przypadek zrzuconej z powietrza amunicji kasetowej, jaki zaobserwowałem. To (typ) RBK-500, według doniesień w Zatoce, Odessie" - napisał były brytyjski wojskowy Nick Waters. Władze lokalne poinformowały, że znalazły inne typy takiej bomby.
Szef lokalnej policji Ewheni Żukow przekazał, że białoruski spadochroniarz został zatrzymany w okolicach Szacka na Wołyniu i przeszedł na stronę ukraińską. Żołnierz miał powiedzieć, że nie chce walczyć.
Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, nie wyśle broni Ukrainie. Na prośbę ukraińskich parlamentarzystów odpowiedział: "My nie wysyłamy broni, jesteśmy pacyfistami". Jednoczenie prezydent oficjalnie potępił rosyjski atak, a ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że "rząd prezydenta Lopeza Obradora nie jest w żadnym wypadku sprzymierzeńcem Putina".
Samsung Electronics poinformował, że zawiesza dostawy do Rosji i przekazuje 6 milionów dolarów, w tym 1 milion na elektronikę użytkową, aby aktywnie wspierać działania humanitarne "w całym regionie".
Wiceprezydent USA Kamala Harris w następnym tygodniu przyjedzie do Polski i Rumunii
McDonald's i Pepsi rozważają wycofanie się z rosyjskich rynków.
"W ciągu dziewięciu dniu wojny Ukraińska Obrona Przeciwlotnicza zniszczyła co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga (...) Przypominamy, że przed pełną inwazją na Ukrainę grupa lotnicza armii rosyjskiej, skoncentrowana wokół ukraińskich granic, posiadała ponad siedemset jednostek sprzętu lotniczego: 450 samolotów, 250 helikopterów!" – podaje dowództwo sił powietrznych Ukrainy.
Irpień. Ukraiński żołnierz ratuje dziecko.
Ukrinform: "W kopalni Terniwska w Krzywym Rogu eksplodował transformator. 11 osób pozostaje pod ziemią"
"Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała 4 marca w ONZ, że siły rosyjskie znajdują się obecnie w odległości około 32 km i zbliżają się do drugiego co do wielkości obiektu nuklearnego w Ukrainie – Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim".
Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka w obwodzie odeskim – podaje Ukrinform, powołując się na portal śledczy Bellingcat.
Ukrinform: Premier Ukrainy Denys Szmyhal apeluje do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i UE o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych.
Sąd w Ukrainie zdecydował o zatrzymaniu reżysera Nikity Michałkowa - zostanie uznany za poszukiwanego na arenie międzynarodowej.
"Nie potrafię sobie nawet wyobrazić, co teraz przeżywacie, ani jakie musicie odczuwać oburzenie i ból serca, gdy wszystko, co znacie i kochacie, zostaje w tak niewytłumaczalny i brutalny sposób zniszczone. To, co dzieje się w waszej ojczyźnie, jest odrażające i podobnie jak ludzie w całej Wielkiej Brytanii jestem przygnębiony z powodu zniszczeń i śmierci" - mówił Boris Johnson w przemówieniu skierowanym do Ukraińców.
"Mimo wielu strat siły rosyjskie posuwają się do przodu" - pisze niezależny analityk obronności Konrad Muzyka, który opublikował mapy, na których porównuje rosyjskie natarcie w lutym i w marcu.
Kluczowy amerykański dostawca Internetu w Rosji, Cogent Communications, wstrzymał obsługę rosyjskich sieci. "To ostatni krok do odizolowania Rosji od światowej społeczności internetowej" - donosi The Washington Post.
Rosjanie rozstrzelali samochód osobowy w podkijowskiej miejscowości Worzel. Zginęła kobieta i 17-letnia dziewczynka. Cztery inne osoby zostały ranne - w tym 7-letnie dziecko.
"Siły Zbrojne Ukrainy wytrzymały atak" - czytamy w komunikacie Ukraińskiego Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Wojsko ukraińskie przeszło do kontrataku w rejonie Charkowa i zepchnęło okupanta do granicy.
CNN przestaje nadawać w Rosji. Bloomberg zawiesza pracę swoich dziennikarzy w kraju Putina.
Ekipa Sky News ostrzelana pod Kijowem przez siły rosyjskie, pomimo tego, że dawali znać, że są dziennikarzami! "Każdy powinien to obejrzeć. (...) Dwóch kolegów zostało trafionych kulami - korespondent Stuart Ramsay i operator Richie Mocker. Mają szczęście, że żyją" - napisał na Twitterze Andy Hughes.
W piątek wieczorem na Facebooku pojawiło się oświadczenie prezydenta Ukrainy. Zełenski skomentował decyzje NATO w sprawie zamknięcia nieba nad Ukrainą. Stwierdził, że jest to "zielone światło do dalszego bombardowania" jego kraju. "Kraje NATO stworzyły narrację, że zamknięcie nieba spowoduje agresję Rosji przeciw NATO. (...) Wszyscy ludzie, którzy zginą od tego dnia, zginą także przez was" – powiedział.
"Nic nowego, tylko Rosjanie zabijają cywilów na Ukrainie" - napisała na Twitterze ekspertka ds. wojny hybrydowej Liubov Tsybulska.
W najnowszym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdza, że jest w Kijowie. Mówi, że dalej pracuje i dementuje plotki o swojej ucieczce.
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu, poinformował, że Władimir Putin zamierza zaangażować w wojnę z Ukrainą państwa będące członkami poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym: Białoruś, Armenię, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.
Amerykański prezenter telewizyjny i jeden z prowadzących program "Pogromcy mitów" Jamie Hyneman wsparł Ukraińców.
188 osób, w tym 122 cywilów, zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie charkowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post policji obwodu charkowskiego na Telegramie.
Przejmujący spot Polskiej Akcji Humanitarnej o sytuacji w Ukrainie.
W obwodzie charkowskim wojska Ukrainy rozpoczynają kontrofensywę
Booking blokuje możliwość dokonywania rezerwacji w Rosji.
Trościaniec - zdjęcia z miasta zajętego przez Rosjan
Rosyjski rząd zablokował Twittera i Facebooka.
Anthony Blinken: Nie byliśmy naiwni wobec Rosji, przewidzieliśmy dokładnie to, co zrobi; ale mieliśmy obowiązek prowadzenia dyplomacji.
Nowa duża partia NLAW w Kijowie
Sposób działania największej federacji piłkarskiej na świecie nie przestaje bulwersować. FIFA po spóźnionej weryfikacji swojej kompromitującej decyzji w sprawie Rosjan i Białorusinów, ponownie zaczyna kombinować. Rosja może jeszcze zagrać w barażach MŚ 2022, a Ukraina musi czekać na przełożenie terminu ich meczu.
Trudno nie być wstrząśniętym tymi tragediami. Powiedziałem w Berlinie, że gazociągiem Nord Stream 2 i 1, będzie płynął nie tylko gaz, jeśli będzie płynął, tylko również krew niewinnych osób, które giną na Ukrainie.
Rozmawialiśmy z ambasadorem Cichockim o sytuacji wojennej - wokół Kijowa są toczone walki o miasto Irpień. To miasto przechodziło z rąk do rąk. To pokazuje determinację Ukraińców w obronie swojej stolicy i swojego państwa.
Polska jest wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy i oprócz przyjmowania uchodźców to na nas polegają teraz Ukraińcy, a także nasi partnerzy z Zachodu, którzy chcieliby pomóc Ukrainie w dostarczaniu tych dóbr podstawowej potrzeby.
Jestem w stałym kontakcie z liderami. Właściwie w ostatnich dniach rozmawiałem z każdym z liderów zachodniej Europy. W nadchodzącym tygodniu jadę do Londynu rozmawiać ponownie z Borisem Johnsonem, do Paryża - będę tam rozmawiał z Emmanuelem Macronem.
Te sankcje są po raz pierwszy dotkliwe. Te, które były wcześniej, po ataku na Donbas, na Ługańsk, po zajęciu Krymu to były łagodne sankcje, bardzo delikatne.
Premier Mateusz Morawiecki podziękował Polakom za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. - Chcemy też tę pomoc zamienić w pomoc systemową, dlatego zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę - bo to kosztuje przecież: wyżywienie, ciepło - powiedział wieczorem w Polsat News szef rządu.
– Przez ponad godzinę rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem. To była długa, szczegółowa rozmowa. Omówiliśmy wszystkie najważniejsze tematy. Zależało mu na tym, żebym przedstawił je mu z punktu widzenia państwa, należącego do NATO. Mamy szczególne znaczenie w sojuszu. Podzieliłem się z prezydentem moją wiedzą.
Biden podkreślił, że jest nam wdzięczny za naszą podstawę i żebyśmy byli spokojni, bo Artykuł 5. działa i USA z pozostałą częścią NATO gwarantują nasze bezpieczeństwo. Wiele niepokoju jest wśród rodaków. Możecie być przekonani, że cały sojusz stoi za nami. Polskie bezpieczeństwo to bezpieczeństwo NATO.
W centrum Tbilisi odbywa się obecnie zakrojony na szeroką skalę wiec poparcia dla Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.
Niewybuch w Charkowie
Armia Putina działa, bombardowania trwają. Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą stać ramię w ramię z Ukrainą. Skala katastrofy humanitarnej w Ukrainie się rozkręca i nas niepokoi. Cywile muszą mieć możliwość uciekania z oblężonych miast.
Władimir Putin jest coraz bardziej odizolowany w społeczności światowej.
Gen. Roman Polko w "Gościu Radia Zet": Putin bezmyślnie dąży do zbiorowego samobójstwa. Rosyjskie społeczeństwo jest karmione propagandą. Jednak Putin oderwany jest od rzeczywistość - nie rozumie Ukraińców, ale i własnego społeczeństwa.
Jak informowaliśmy w relacji, kanclerz Niemiec rozmawiał z Putinem. Prezydent Rosji miał powiedzieć, że "informacje o rzekomym zbombardowaniu Kijowa i innych dużych miast to nic innego jak prymitywne zmyślenia propagandowe".
Gen. Roman Polko w Radiu Zet: Putin osiąga sukcesy na łatwych terenach. Wszystko odbywa się za pomocą artylerii, czy rakiet. Jednak postawić tam stopę i kontrolować te miasta i obszary, to zadanie przy tym sposobie działania jest misją niemożliwą. Rosjanie nie opanują Ukrainy
To Irpin dzisiaj. Rosjanie po prostu otwarcie ostrzeliwują bloki mieszkalne.
Mieszkańcy wystąpili przeciwko najeźdźcom. Ludzie skandują: "Ukraina!” "Nie czekamy tutaj na ciebie, wojna i śmierć nadchodzą po ciebie!”.
Gen. Roman Polko w programie "Gość Radia Zet" o "NO FLY ZONE": W praktyce oznacza on zakaz lotu nad daną przestrzenią powietrzną. Jeśli ktoś wlatuje nad taką strefę, to przewiduje się zestrzelenie takiego samolotu. Jeżeli strefa jest zamknięta, to systemy przeciwlotnicze są podrywane.
"O ile rozumiem, siły ukraińskie odepchnęły Rosjan dalej od Irpina, Buczy i Hostomla. Teraz w walce panuje cisza".
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem wezwał go do "natychmiastowego" zakończenia działań wojennych w Ukrainie.
Japonia przyjmie ukraińskich uchodźców, którzy uciekają przed rosyjską inwazją
Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w sobotę lub niedzielę - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.
Przerażające wieści dobiegają z Chersonia, obwodowego miasta na południu Ukrainy zajętego przez Rosjan. Jak powiedziała w telewizji CNN mieszkanka Chersonia Switłana Zorina, Rosjanie zaczęli gwałcić ukraińskie kobiety. Ukraińskie media donoszą o 11 przypadkach gwałtów w mieście.
– Staramy się pomagać, jak umiemy. W ostatnich dniach bardzo dużo osób przybywa do Polski. Uchodźców jest już ponad 700 tys., to bardzo duże liczby. Ludzie uchodzą przed wojną, każdy z nas widzi, co się dzieje – powiedział Andrzej Duda, który przemawiał na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec.
Prezydent wyraził wdzięczność Polakom za ich pomoc wobec uchodźców z Ukrainy. – Mam nadzieję, że wszyscy, którzy znajdują się na przejściu granicznym, szybko będą mogli odetchnąć, napić się ciepłej herbaty i dotrzeć do punktu, do którego zmierzają – dodał.
– Polska jest solidarna z Ukrainą. Zrobimy wszystko, by pomóc. Przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali. Jeśli będą to ogromne liczby ludzi, będziemy prosili o wsparcie międzynarodowe. Premier Kanady Justin Trudeau powiedział mi, że jego kraj jest gotowy na pomoc – zapowiedział prezydent. – Wierzę głęboko, że wspólnota międzynarodowa sobie poradzi – dodał. I zapewnił: wierzę w NATO.
Mariupol. Dziewiąty dzień. Ogromne zniszczenia i potrzeba pomocy. Zdjęcia zniszczeń wciąż są nieliczne: ludzie boją się wychodzić na zewnątrz, wolą dla bezpieczeństwa siedzieć w schronach i piwnicach.
O 17:30 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ związane z nocnym ostrzałem Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Wojna? Biznes przede wszystkim. Koncern Coca-Cola musi zmierzyć się z potężną falą krytyki - nie dość, że nie zrezygnował ze sprzedaży swoich napojów w Rosji, to otwarcie narzeka, że z powodu sankcji będzie musiał organizować alternatywne źródła dostaw surowców do produkcji swoich produktów w tym kraju. Coca-Cola przyznaje, że zarabia w Rosji krocie. Reklama.
Jens Stoltenberg powiedział, że "rosyjska inwazja to naruszenie praw międzynarodowych". "Widzieliśmy tam wykorzystanie bomb kasetowych, wykorzystanie inne rodzaju broni, która narusza prawo międzynarodowe. NATO i partnerzy zbierają informacje na ten temat" – dodał.
Kolejne głośne wybuchy słyszane w Kijowie.
- Jeśli chodzi o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, to było ono wspomniane na posiedzeniu ministrów, ale sojusznicy zgodzili się, że nie powinniśmy pozwolić na operowanie samolotów NATO w przestrzeni Ukrainy ani rozmieszczać żołnierzy NATO na jej terytorium - mówi sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.
- Ministrowie uzgodnili, że relacje NATO-Rosja zmieniły się diametralnie, ale jesteśmy otwarci na dyplomacje, aby uniknąć eskalacji - podkreśla Stoltenberg. - Prezydent Putin nie dał rady nas podzielić. NATO jest bardziej zjednoczone i gotowe niż kiedykolwiek - podkreśla.
- Mamy kilkaset myśliwców i okrętów od północy po południe - wskazuje sekretarz generalny NATO. - Jesteśmy sojuszem obronnym, a nie częścią tego konfliktu. NATO nie chce wojny z Rosją - mówi Jens Stoltenberg.
- To wojna prezydenta Putina, którą wybrał i którą prowadzi przeciw pokojowo nastawionemu krajowi - kontynuuje Stoltenberg. - Dzisiaj ministrowie zajęli się naszą bezpośrednią odpowiedzią na kryzys i długofalowymi skutkami - dodaje.
- Kolejne dni prawdopodobnie nie przyniosą niczego dobrego. Czeka nas więcej śmierci i cierpienia - mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji po posiedzeniu sojuszu.
"Bezprecedensowa decyzja Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie utworzona niezależna międzynarodowa komisja śledcza w związku z rosyjską inwazją. Pierwszy raz w historii dzieję się coś takiego wobec stałego członka Rady Bezpieczeństwa, oskarżonego o łamanie Kart NZ i praw człowieka" - poinformował Adam Dziedzic ze Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce.
Premier Litwy Ingrida Simonyte powiedziała, że wprowadzenie przez NATO zakazu lotów nad Ukrainą mogłoby wciągnąć sojusz w bezpośredni konflikt z Rosją.
Tymczasem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zażądał, aby właśnie w ten sposób "państwa zachodnie wzięły odpowiedzialność za zakończenie wojny".
Przy okazji zdradził jednak, że chyba nie do końca rozumie, jak działają tzw. "no-fly zones".
Czytaj więcej
- Nie mamy złych intencji wobec naszych sąsiadów. Radziłbym im też, aby nie eskalowali sytuacji, nie nakładali żadnych ograniczeń, wywiązujemy się ze wszystkich zobowiązań i my nadal będziemy się z nich wywiązywać - oznajmił Władimir Putin w najnowszym oświadczeniu.
- Wszystkie nasze działania, jeśli się pojawią, powstają zawsze wyłącznie w odpowiedzi nieprzyjazne działania przeciw Rosji. Każdy powinien pomyśleć o tym, jak znormalizować stosunki i normalnie współpracować - dodał rosyjski dyktator.
"Przyjaciele! Drodzy Kijowanie!
Noc w stolicy minęła stosunkowo spokojnie. Systemy obrony powietrznej działały kilka razy.
Teraz miasto żyje w stanie wojny., ale jeżdżą auta, działają sklepy spożywcze i większość aptek. I apeluję do właścicieli prywatnych aptek: otwierajcie je, kto może! To jest bardzo ważne. Bo ludzie godzinami stoją w kolejkach po lekarstwa w aptekach publicznych.
Przypomnę, że w stolicy w celu połączenia między lewym i prawym brzegiem otwarte są mosty Północny i Darnycki.
Jednak jeśli nie ma ekstremalnej potrzeby, powstrzymaj się od poruszania po mieście. Dla własnego bezpieczeństwa. I nie ignoruj alarmu. Natychmiast zejdź do schronu!" - informuje na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.
"Zaporoska Okręgowa Administracja Wojskowa potwierdza, że okupanci zajęli wieżę telewizyjną w Melitopolu i transmitują przez nią propagandę" - donosi sieć NEXTA.
- Trudno uwierzyć, że atak sił rosyjskich na elektrownię atomową w Ukrainie nie był celowy - stwierdził były szef brytyjskiej dyplomacji, a dziś wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab.
Zastępca Borisa Johnsona zarzucił prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "irracjonalność".
Jak poinformował szef mikołajowskich władz obwodowych, w jego regionie wojska rosyjskie zajęły jedną ze szkół i zabiły jej dyrektora.
Sieć informacyjna NEXTA donosi o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca w okolicach miejscowości Wołnowacha, która położona jest między Mariupolem a Donieckiem.
Pilot miał się katapultować, więc teraz trwa pościg za nim. Ukraińcy chcą, aby poniósł odpowiedzialność za ostrzał domów i infrastruktury cywilnej.
- Żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony - poinformował na specjalnej konferencji prasowej szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Mariano Grossi.
Zauważył on, iż nie ma bezpośredniego zagrożenia awarią zaatakowanej przez Rosjan elektrowni w Enerhodarze, ale konieczne są działania na rzecz przywrócenia jej normalnego funkcjonowania.
Grossi i jego zespół zaproponowali stronie rosyjskiej i ukraińskiej, że osobiście pojawią się w Enerhodarze, aby koordynować naprawy i zabezpieczenia.
Ukraińskie siły zbrojne donoszą o strąceniu rosyjskiego myśliwca w okolicach Odessy.
Strona ukraińska opublikowała klip stanowiący zlepek nagrań dokumentujących atak sił rosyjskich na elektrownię atomową w Enerhodarze.
- NATO odpowiedziało szybko, jednogłośnie i z determinacją. Każdy z członków Sojuszu udziela pomocy Ukrainie - zauważył szef amerykańskiej dyplomacji na wspólnej konferencji z sekretarzem generalnym NATO. - Nie szukamy konfliktu, ale jeżeli konflikt przyjdzie do nas jesteśmy gotowi stawić mu czoła - dodał Antony Blinken.
- NATO zapewnia wsparcie Ukrainie, ale nie szuka konfliktu wojskowego z Rosją - kontynuował Jens Stoltenberg. - Nasza wzmocniona obecność na wschodniej flance Sojuszu ma charakter obronny - zaznaczył.
- Atak na elektrownię atomową demonstruje bezmyślność tej wojny, a także to, jak ważne jest, by Rosja wycofała swoje wojska z Ukrainy i wzięła udział w działaniach dyplomatycznych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który w piątkowy poranek spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Mieszkańcy Odessy nie tracą hartu ducha. Na jednym z billboardów pojawił się plakat o treści "Rosjanie wypierd****. Rosjanie macie przejeb***. Rosjanie zginiecie".
Według kilku źródeł ukraińskich i zachodnich, armia Władimira Putina szturm na Odessę ma rozpocząć właśnie dzisiaj.
Ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Nuklearnych poinformował, że w wyniku nocnych walk teren elektrowni jądrowej w zaporoskim Enerhodarze został opanowany przez rosyjskie siły zbrojne.
"Logika tej wojny polega na narastaniu ataków rakietowych i powietrznych na infrastrukturę cywilną, duże miasta i ludność cywilną. Tylko 'zamknięte niebo' gwałtownie zatrzyma eskalację. Czas, by zachodni partnerzy wzięli odpowiedzialność za zakończenie wojny..." - oznajmił doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
W ten sposób strona ukraińska kolejny raz domaga się interwencji NATO w postaci ustanowienia tzw. no-fly zone. Jednak ta - grożąca rozprzestrzenieniem się wojny na kraje Sojuszu - decyzja mogłaby dotyczyć jedynie operacji lotniczych Rosjan, a nie wspomnianych przez Podolaka ataków rakietowych.
Wielu z uchodźców, którzy przekraczają polską granice, udaje się dalej na Zachód. Ciepłe przyjęcie czeka ich także w Niemczech, gdzie przybywają pierwsze pociągi z ludźmi uciekającymi przed rosyjską inwazją.
Jak poinformowały francuskie siły zbrojne, z ich operującego na Morzu Śródziemnym lotniskowca z napędem atomowym "Charles de Gaulle" przeprowadzona zostanie "misja odstraszania", polegająca na startach samolotów w celu patrolowania nieba nad Polską, Rumunią oraz Litwą, Łotwą i Estonią.
Francuska minister obrony Florence Parly otwarcie przyznała, że ma być to pokaz siły, uzmysławiający Rosji, że ewentualny atak na kraj członkowski NATO spotka się ze zjednoczoną odpowiedzią.
- Obecnie Putin nie jest dla nas partnerem - stwierdziła stanowczym tonem minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla stacji RTL.
Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Rafael Mariano Grossi o godz. 10:30 naszego czasu ma zorganizować konferencję prasową na temat sytuacji w elektrowni jądrowej Zaporoże.
"Nie ma uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego Zaporoskiej EJ w zw. z ostrzałem artyleryjskim - informuje ukraiński dozór jądrowy. Na terenie elektrowni nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie" - informuje Polska Agencja Atomistyki.
Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poinformowało, że akcja gaśnicza na terenie elektrowni Zaporoże w Enerhodarze trwa. Zaangażowano do niej 40 ludzi i 10 pojazdów. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że Rosjanie nie wpuszczają na miejsce ekip ratunkowych.
Amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem poinformowała natomiast, że reaktory największej w Europie elektrowni jądrowej w są bezpiecznie wyłączane.