Minister Adam Niedzielski ogłosił, że prowadzi rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim o zakończeniu stanu pandemii w Polsce. W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia jedynie ze stanem zagrożenia epidemicznego. Co więcej, już w kwietniu zapadną nowe decyzje dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni zamkniętej.
Piąta fala zachorowań wyhamowała. Po wykazywaniu od 40 do prawie 60 tysięcy zakażeń dziennie, odnotowujemy od kilku do ok. 10 tysięcy nowych przypadków
Rządzący znieśli już znaczną część obostrzeń. Zostały z nami kluczowe zasady bezpieczeństwa dotyczące izolacji, kwarantanny oraz noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej
Adam Niedzielski na antenie Polsat News powiedział, że obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie z nami do końca marca. W kwietniu zapadną konkretne decyzje o przyszłości uciążliwego obostrzenia
Adam Niedzielski powiedział, co dalej z maseczkami. W kwietniu zapadną decyzje
W "Gościu Wydarzeń" Adam Niedzielski odniósł się do utrzymującego się od kilku tygodniu spadku zakażeń koronawirusem. – Zakończenie stanu pandemii może nastąpić w Polsce prędko – powiedział minister zdrowia.
Jak dodał, nie oznacza to końca koronawirusa w Polsce. Warto także podkreślić, że zniesienie stanu pandemii nie oznacza zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Ten zostanie z nami na dłużej.
– Przypomnę, że to jest taka stopniowalność i zanim jest stan pandemii, to jest stan zagrożenia pandemicznego – wyjaśnił na antenie Polsat News.
Kiedy zapadną decyzje dotyczące zniesienia stanu epidemii? – Nie wcześniej niż w kwietniu – zapowiedział Niedzielski. Ta decyzja przyniesie za sobą kolejne – dotyczące maseczek, izolacji i kwarantanny.
– To pewnie będą decyzje, które będą sumarycznie łączone – zaznaczył minister zdrowia. Przypomnijmy, że obecnie mamy obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach takich jak: kina, teatry, muzea, kościoły, sklepy spożywcze, drogerie, apteki i galerie handlowe.
Minister rządu Prawa i Sprawiedliwości powiedział jednak, że do końca marca z pewnością nie dojdzie do zniesienia przepisu mówiącego o noszeniu maseczek. – Rzeczywiście tak o tym myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy te decyzje – ogłosił w "Gościu Wydarzeń".
Co więcej, przygotowywana od dwóch lat infrastruktura covidowa, pomimo spadku hospitalizacji, wciąż znajduje swoje zastosowanie. W naszych szpitalach znajduje się bowiem około dwóch tysięcy uchodźców z Ukrainy, wymagających opieki medycznej.
– W tej chwili mamy przygotowanych ok. 13 tys. łóżek w szpitalach na terenie całego kraju. Mamy też pewien system logistyki – zapewnił Adam Niedzielski.
COVID-19: Bilans dwóch lat pandemii w Polsce
Na początku marca minęły równo dwa lata od "pacjenta zero" w Polsce, czyli od potwierdzenia pierwszego w naszym kraju przypadku zakażenia koronawirusem. Od tego czasu pandemia w Polsce wywróciła życie do góry nogami – pisała w naTemat Beata Pieniążek-Osińska. Od tamtej pory odnotowaliśmy 5,7 milionów zakażeń i ponad 112 tysięcy zgonów.
W ciągu dwóch lat wirus wywołujący chorobę COVID-19, dotarł do prawie wszystkich miejsc na świecie. Dotychczas globalnie odnotowano ponad 442,5 miliona infekcji wirusem SARS-CoV-2 i ponad 6 milionów zgonów osób chorych na COVID-19.COVID-19: Szczepienia w Polsce
Szczepienia ruszyły już na koniec grudnia 2020 r. W Polsce do 4 marca 2022 roku podano łącznie 53 444 278 szczepionek, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 226 815.
W pełni zaszczepionych jest więc blisko 60 proc. naszej populacji, co nadal stawia nas w ogonie Europy. Średnia dla Unii Europejskiej to około 75 proc., a są kraje, gdzie poziom ten wynosi około 95 proc.