nt_logo

Niedzielski powiedział, co dalej z maseczkami. Podał konkretny termin

Alan Wysocki

14 marca 2022, 08:45 · 3 minuty czytania
Minister Adam Niedzielski ogłosił, że prowadzi rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim o zakończeniu stanu pandemii w Polsce. W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia jedynie ze stanem zagrożenia epidemicznego. Co więcej, już w kwietniu zapadną nowe decyzje dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni zamkniętej.


Niedzielski powiedział, co dalej z maseczkami. Podał konkretny termin

Alan Wysocki
14 marca 2022, 08:45 • 1 minuta czytania
Minister Adam Niedzielski ogłosił, że prowadzi rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim o zakończeniu stanu pandemii w Polsce. W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia jedynie ze stanem zagrożenia epidemicznego. Co więcej, już w kwietniu zapadną nowe decyzje dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni zamkniętej.
Adam Niedzielski ogłosił, co z maseczkami. Podał konkretny termin Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Piąta fala zachorowań wyhamowała. Po wykazywaniu od 40 do prawie 60 tysięcy zakażeń dziennie, odnotowujemy od kilku do ok. 10 tysięcy nowych przypadków
  • Rządzący znieśli już znaczną część obostrzeń. Zostały z nami kluczowe zasady bezpieczeństwa dotyczące izolacji, kwarantanny oraz noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej
  • Adam Niedzielski na antenie Polsat News powiedział, że obowiązek zasłaniania ust i nosa zostanie z nami do końca marca. W kwietniu zapadną konkretne decyzje o przyszłości uciążliwego obostrzenia

Adam Niedzielski powiedział, co dalej z maseczkami. W kwietniu zapadną decyzje

W "Gościu Wydarzeń" Adam Niedzielski odniósł się do utrzymującego się od kilku tygodniu spadku zakażeń koronawirusem. – Zakończenie stanu pandemii może nastąpić w Polsce prędko – powiedział minister zdrowia.

Czytaj także: Dobre państwo to edukacja, demokracja i organizacja. U nas wszystko nawala

Jak dodał, nie oznacza to końca koronawirusa w Polsce. Warto także podkreślić, że zniesienie stanu pandemii nie oznacza zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Ten zostanie z nami na dłużej.

– Przypomnę, że to jest taka stopniowalność i zanim jest stan pandemii, to jest stan zagrożenia pandemicznego – wyjaśnił na antenie Polsat News.

Czytaj także: Dziś mijają dwa lata od "pacjenta zero" w Polsce. Fatalny bilans walki z koronawirusem

Kiedy zapadną decyzje dotyczące zniesienia stanu epidemii? – Nie wcześniej niż w kwietniu – zapowiedział Niedzielski. Ta decyzja przyniesie za sobą kolejne – dotyczące maseczek, izolacji i kwarantanny.

– To pewnie będą decyzje, które będą sumarycznie łączone – zaznaczył minister zdrowia. Przypomnijmy, że obecnie mamy obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach takich jak: kina, teatry, muzea, kościoły, sklepy spożywcze, drogerie, apteki i galerie handlowe.

Czytaj także: Od 1 marca nowa szczepionka w Polsce. Sceptyczni wobec mRNA będą mieli alternatywę

Minister rządu Prawa i Sprawiedliwości powiedział jednak, że do końca marca z pewnością nie dojdzie do zniesienia przepisu mówiącego o noszeniu maseczek. – Rzeczywiście tak o tym myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy te decyzje – ogłosił w "Gościu Wydarzeń".

Co więcej, przygotowywana od dwóch lat infrastruktura covidowa, pomimo spadku hospitalizacji, wciąż znajduje swoje zastosowanie. W naszych szpitalach znajduje się bowiem około dwóch tysięcy uchodźców z Ukrainy, wymagających opieki medycznej.

Czytaj także: Braun wtargnął do kliniki Szumowskiego. Doszło do szarpaniny

– W tej chwili mamy przygotowanych ok. 13 tys. łóżek w szpitalach na terenie całego kraju. Mamy też pewien system logistyki – zapewnił Adam Niedzielski. COVID-19: Bilans dwóch lat pandemii w Polsce Na początku marca minęły równo dwa lata od "pacjenta zero" w Polsce, czyli od potwierdzenia pierwszego w naszym kraju przypadku zakażenia koronawirusem. Od tego czasu pandemia w Polsce wywróciła życie do góry nogami – pisała w naTemat Beata Pieniążek-Osińska. Od tamtej pory odnotowaliśmy 5,7 milionów zakażeń i ponad 112 tysięcy zgonów. W ciągu dwóch lat wirus wywołujący chorobę COVID-19, dotarł do prawie wszystkich miejsc na świecie. Dotychczas globalnie odnotowano ponad 442,5 miliona infekcji wirusem SARS-CoV-2 i ponad 6 milionów zgonów osób chorych na COVID-19. COVID-19: Szczepienia w Polsce Szczepienia ruszyły już na koniec grudnia 2020 r. W Polsce do 4 marca 2022 roku podano łącznie 53 444 278 szczepionek, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 226 815. W pełni zaszczepionych jest więc blisko 60 proc. naszej populacji, co nadal stawia nas w ogonie Europy. Średnia dla Unii Europejskiej to około 75 proc., a są kraje, gdzie poziom ten wynosi około 95 proc.

Czytaj także: https://natemat.pl/400869,racewicz-oskarza-rzad-o-zaniechania-to-nie-sztuka-zalozyc-kurtke-i-mowic