Biegli przeprowadzili sekcję zwłok prof. Mariana Zembali. Prokurator Anna Szymocha-Żak potwierdziła, że przyczyną śmierci było utonięcie. Ciało byłego ministra zdrowia odnaleziono bowiem w basenie. To jednak nie koniec dochodzenia ws. tajemniczej śmierci wybitnego kardiochirurga. Wiadomo także, czy do zgonu przyczyniły się osoby trzecie.
Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach podała wyniki sekcji zwłok prof. Mariana Zembali. Powodem śmierci było utonięcie, co potwierdza nieoficjalne ustalenia
Wciąż nie wykonano badań histopatologicznych i toksykologicznych. Nie wyklucza się, że lekarz popełnił samobójstwo
Wstępnie wyklucza się jednak, by ktoś miał przyczynić się do śmierci byłego ministra zdrowia
Śmierć prof. Mariana Zembali. Śledczy podają przyczynę zgonu
Nieżyjącego kardiochirurga jako pierwsi odnaleźli członkowie rodziny. Zwłoki zostały zabezpieczone do sekcji, która potwierdziła wstępne hipotezy śledczych. – Śmierć nastąpiła wskutek utonięcia – potwierdziła dla PAP Anna Szymocha-Żak.
Śledczy badają, czy do śmierci Zembali mogły przyczynić się osoby trzecie, jednak na ten moment nic na to nie wskazuje. – Nic nie wskazuje, żeby ktoś pomógł panu profesorowi targnąć się na własne życie – dodała Szymocha-Żak.
Do zamknięcia sprawy konieczne jest także przeprowadzenie badań histopatologicznych i toksykologicznych. Umożliwi to wskazanie między innymi, czy w chwili śmierci prof. Marian Zembala był trzeźwy.
Śmierć byłego ministra zdrowia wywołała poruszenie nie tylko w środowisku lekarskim, ale także na scenie politycznej. "Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" – przekazał Adam Niedzielski. "Nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca. Miałem zaszczyt czerpać z jego rad" – napisał Mateusz Morawiecki.
Kim był prof. Marian Zembala? Kardiochirurg jako pierwszy przeszczepił płuco-serce
Transplantolog zasłynął z pierwszego w Polsce przeszczepu płuco-serca oraz pojedynczego płuca. Lekarz z sukcesem wszczepił również by-passy 103-letniej pacjentce. Były krajowy konsultant ds. kardiochirurgii w 2011 rok był przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia.
Prof. Zembala w 2014 roku postanowił wejść do polityki, wiążąc się z Platformą Obywatelską. Z radnego sejmiku śląskiego objął stery w Ministerstwie Zdrowia, w rządzie Ewy Kopacz. Chwilę później wystartował do Sejmu z okręgu katowickiego.
W 2018 roku lekarz przeszedł udar, a w 2019 zakończył działalność polityczną.