nt_logo

"Trzy gigantyczne wybuchy". Rosja zaatakowała Lwów w dniu wizyty Bidena w Polsce

Alan Wysocki

26 marca 2022, 16:25 · 2 minuty czytania
W trakcie wizyty Joe Bidena w Polsce wojska rosyjskie postanowiły ponownie zaatakować zachodnią część Ukrainy. Rakiety putinowskiej armii spadły na Lwów. "Słychać było trzy gigantyczne wybuchy" – poinformowała korespondentka CNN Nora Neus.


"Trzy gigantyczne wybuchy". Rosja zaatakowała Lwów w dniu wizyty Bidena w Polsce

Alan Wysocki
26 marca 2022, 16:25 • 1 minuta czytania
W trakcie wizyty Joe Bidena w Polsce wojska rosyjskie postanowiły ponownie zaatakować zachodnią część Ukrainy. Rakiety putinowskiej armii spadły na Lwów. "Słychać było trzy gigantyczne wybuchy" – poinformowała korespondentka CNN Nora Neus.
Nowe ataki na Lwów. Putin rozszerza inwazję w dniu wizyty Bidena w Polsce Fot. Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Trwa 31. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie utracili kontrolę nad Chersoniem, ponosząc coraz większe straty. Mimo to, zdecydowali się na rakietowe zaatakowanie Lwowa
  • Z relacji CNN wynika, że na miasto, chwilę po alarmie, spadły aż trzy rakiety. Celowano w okolice lwowskiej wieży telewizyjnej
  • Równolegle trwa wizyta Joe Bidena w Polsce, podczas której prezydent USA zapewnił o "świętości" art. 5 Traktatu NATO

Trzy ataki rakietowe na Lwów. Rosja ponownie atakuje zachodnią część Ukrainy

Kłęby dymu unoszą się w okolicach lwowskiej wieży telewizyjnej. Pierwsze informacje o nalotach zaczęły trafiać do mediów społecznościowych po godz. 15:00. Na ten moment nie wiadomo, czy ktoś ucierpiał w wyniku bombardowań.

Czytaj także: Zagraniczne media o wizycie Bidena w Polsce. "Filar zachodniej solidarności oraz bezpieczeństwa"

"Trzy ogromne eksplozje we Lwowie, we wschodniej części miasta" – przekazała Nora Neus z CNN. Nieoficjalnie mówi się, że jedna z rakiet miała trafić w okoliczny skład paliwa.

"Po rosyjskim ataku mogły zostać uszkodzone wieża telewizyjna znajdująca się niedaleko wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO centrum miasta, rafineria ropy naftowej oraz jednostka wojskowa" – przekazali reporterzy z grupy "Outriders".

Czytaj także: Biden rozmawiał z ukraińskimi ministrami. "Najważniejsze spotkanie dyplomatyczne tej wizyty"

Ukraińska parlamentarzystka Lesia Wasylenko przekazała, że trafiony został także lwowski market, w którym ludzie mieli robić sobotnie zakupy. "To pierwszy tak duży nalot na Lwów" – podkreśliła.

Mer Lwowa Andrij Sadowy zaapelował o nieudostępnianie filmów z miejsca zdarzenia aż do czasu zakończenia alarmu przeciwlotniczego. "Zostańcie w schronach" – zaapelował. Jak dodał, istnieje ryzyko wielokrotnego ostrzału. Ze wstępnych informacji Sadowskiego w wyniku nalotu odnotowano pięć osób rannych.

Czytaj także: Rosjanie wysłani do pilnowania skażonego lasu pod Czarnobylem. "Nienawidzę mojego kraju"

Do ataku doszło w dniu wizyty Joe Bidena w Polsce. Przed przemówieniem polityka na Placu Zamkowym we Lwów uderzyła kolejna rakieta. W dniu ataku prezydent USA określił Władimira Putina mianem "rzeźnika". Jeszcze wcześniej powiedział, że rosyjski dyktator jest zbrodniarzem wojennym.

Biden odbył także podróż do Rzeszowa, a także spotkał się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, który wzmacniają wschodnią flankę NATO.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj także: https://natemat.pl/403487,31-dzien-wojny-w-ukrainie-rosja-zmienia-strategie-grozby-wobec-polski