nt_logo

Holandia ma złe wieści dla Rosji. Wiadomo, co się... nie wydarzy po porozumieniu pokojowym

Alan Wysocki

30 marca 2022, 22:12 · 3 minuty czytania
Premier Holandii wystąpił w Madrycie, komentując brutalną inwazję Rosji na Ukrainę. Mark Rutte zapowiedział, że podpisanie umowy pokojowej między Wołodymyrem Zełenskim a Władimirem Putinem nie oznacza powrotu do normalności. – Nie doprowadzi też automatycznie do złagodzenia naszych sankcji – powiedział.


Holandia ma złe wieści dla Rosji. Wiadomo, co się... nie wydarzy po porozumieniu pokojowym

Alan Wysocki
30 marca 2022, 22:12 • 1 minuta czytania
Premier Holandii wystąpił w Madrycie, komentując brutalną inwazję Rosji na Ukrainę. Mark Rutte zapowiedział, że podpisanie umowy pokojowej między Wołodymyrem Zełenskim a Władimirem Putinem nie oznacza powrotu do normalności. – Nie doprowadzi też automatycznie do złagodzenia naszych sankcji – powiedział.
Premier Holandii Mark Rutte powiedział, co z sankcjami dla Rosji Fot. Hollandse Hoogte / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Zakończyła się kolejna seria negocjacji rosyjsko-ukraińskich w Stambule. Na sześć omawianych tematów udało się osiągnąć wstępne porozumienie w czterech kwestiach
  • Mark Rutte powiedział, że Unia Europejska nie zaakceptuje porozumienia pod groźbą użycia broni, czy kolejnych ataków
  • Równolegle Holandia zaczęła wyrażać chęć do uniezależnienia się od rosyjskiej gazu i ropy. Rutte jest jednak w opozycji do pomysłów wejścia Ukrainy do UE

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, co z sankcjami wobec Rosji

– Porozumienie pokojowe pod groźbą użycia broni, z utratą terytorium i suwerenności Ukrainy, nie jest sposobem na powrót do normalności – powiedział w Muzeum Prado premier Holandii.

Czytaj także: Erdoğan po rozmowach z Putinem i Zełenskim. Wyjawił, jak przebiegają

Jak dodał, zawarcie pokoju nie jest równoznaczne ze zniesieniem sankcji, którymi została objęta Rosja. – Niektóre wartości po prostu nie podlegają negocjacjom. Będziemy musieli pokazać charakter. Nasz wspólny charakter. Nasz europejski charakter – wyjaśnił.

Przypomnijmy, że wiele decyzji, nad którymi obecnie pracuje Unia Europejska, będzie miała nieodwracalny charakter. Trwa opracowywanie pakietu międzynarodowego uniezależnienia się od rosyjskiego węgla i gazu.

Czytaj także: W rozkroku między Rosją a Ukrainą. W co gra Erdoğan i czyim jest przyjacielem na tej wojnie?

Przyjęcie unijnych rozwiązań oraz nawiązanie współpracy energetycznej z USA sprawia, że ponowne wejście w zależność energetyczną od Rosji będzie niemal niemożliwe.

Holandia początkowo była sceptycznie nastawiona do tej idei. Teraz zaczyna zmieniać stanowisko. – Dopiero teraz, gdy chcemy przestać sprowadzać gaz z Rosji, naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego, jak wrażliwa jest nasza zależność od rosyjskich dostaw – stwierdził.

Negocjacje na linii Ukraina-Rosja. Do porozumienia daleko, choć jest postęp

Ostatnie trzy dni upłynęły pod znakiem serii rozmów pokojowych w Stambule. Obie strony są zgodne co do nieujawniania szczegółów negocjacji. Wiadomo jedynie, że na sześć punktów spornych, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie czterech z nich.

Czytaj także: W Warszawie zapytali Kułebę o "misję Kaczyńskiego". "Niczego kategorycznie nie odrzucamy"

Chodzi między innymi o uznanie języka rosyjskiego za język urzędowy, a także o zrezygnowanie Ukrainy z chęci wejścia do NATO. W zamian Kijów chce gwarancji bezpieczeństwa ze strony: USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji, Turcji, Niemiec, Kanady, Włoc, Polski i Izraela. Niemcy, USA i Wielka Brytania już przyjęły tę propozycję.

Delegacja Zełenskiego chce utrzymać także możliwość negocjowania kwestii Krymu także po zawarciu pokoju. Ewentualne wypracowanie porozumienia zostanie poddane pod referendum. Mychajło Podolak zapowiedział jednak, że do tego konieczne jest wycofanie wojsk rosyjskich z terenów okupowanych.

Nie będzie rozmów Zełenski-Putin

Po przeprowadzeniu referendum państwa gwarantujące bezpieczeństwo muszą same ratyfikować traktat. Na samym końcu ostateczną decyzję podejmie Najwyższa Rada Ukrainy.

Czytaj także: Tak Charków zmienił się od początku wojny. Drugie co do wielkości miasto Ukrainy upada [ZDJĘCIA]

Kreml wyjaśnił, że nie ma szans na rozmowy na linii Wołodymyr Zełenski-Władimir Putin. Politycy mogą spotkać się dopiero podczas podpisywania umowy. Obaj liderzy są jednak w stałym kontakcie telefonicznym z prezydentem Turcji Recepem Erdoğanen. – Widzimy, że kontakt telefoniczny, który utrzymujemy, zmierza w pozytywnym kierunku – powiedział.

Czytaj także: https://natemat.pl/404137,viktor-orb-n-byl-bezradny-rosja-miala-zhakowac-wegierskie-kanaly-nato-i-ue