nt_logo

Został nowym bohaterem prawicy, bo powiedział o zamachu w Smoleńsku. Wcześniej... chwalił Rosję

Katarzyna Zuchowicz

15 kwietnia 2022, 13:36 · 3 minuty czytania
"Były szef Pentagonu mówi o brutalnym morderstwie w Smoleńsku", "Chris Miller bez wahania o zamachu smoleńskim. Opozycja nie wierzy", "No to panowie Tusk, Miller, Lasek – to już nie jest Macierewicz. To jest były szef Pentagonu!" – od wczoraj prawica niemal wpadła w trans. Tak amerykański polityk, którego wypromował Donald Trump, stał się bohaterem zwolenników teorii o zamachu w Smoleńskim. Kim naprawdę jest?


Został nowym bohaterem prawicy, bo powiedział o zamachu w Smoleńsku. Wcześniej... chwalił Rosję

Katarzyna Zuchowicz
15 kwietnia 2022, 13:36 • 1 minuta czytania
"Były szef Pentagonu mówi o brutalnym morderstwie w Smoleńsku", "Chris Miller bez wahania o zamachu smoleńskim. Opozycja nie wierzy", "No to panowie Tusk, Miller, Lasek – to już nie jest Macierewicz. To jest były szef Pentagonu!" – od wczoraj prawica niemal wpadła w trans. Tak amerykański polityk, którego wypromował Donald Trump, stał się bohaterem zwolenników teorii o zamachu w Smoleńskim. Kim naprawdę jest?
Christopher C, Miller pełnił obowiązki sekretarza obrony USA od 9.11.2020 do 21.01.2021. fot. Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • – Zostali brutalnie zamordowani przez Putina 12 lat temu – powiedział o ofiarach katastrofy smoleńskiej Christopher C. Miller, były p.o. sekretarza obrony USA
  • Stwierdził też, że katastrofa smoleńska nie była zwykłym wypadkiem lotniczym, lecz zamachem zorganizowanym przez Rosję.
  • Miller to emerytowany wojskowy, brał udział w operacjach w Afganistanie i Iraku. Politycznie zaistniał za czasów Donalda Trumpa.

Christopher C. Miller był w Polsce, uczestniczył w obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej i udzielił wywiadu radiu Wnet, którym zyskał sławę dopiero dwa dni później, gdy ktoś nagle odkrył, że wspomniał w nim o katastrofie i zamachu.

– Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członków towarzyszącej mu delegacji, którzy zostali brutalnie zamordowani przez Putina 12 lat temu – powiedział. Stwierdził też, że katastrofa smoleńska nie była zwykłym wypadkiem lotniczym, lecz zamachem zorganizowanym przez Rosję i nie można pozwolić, aby "Putin i jego totalitarny reżim wciąż zabijał".

Na prawicy natychmiast się zaczęło.

"Jeśli były szef amerykańskiego Pentagonu mówi wprost, że 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku doszło do rosyjskiego zamachu na Prezydenta RP, to nie są to słowa rzucone na wiatr", "Nie mieści się w głowie dosłownie. Prawda jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej!" – reagowali niektórzy użytkownicy Twittera. Po reakcjach widać, ile ludzi tylko czekało na takie wsparcie.

 "Sądzę, że Amerykanie mają wiedzę na temat tych wydarzeń większą, niż to podaje się publicznie i jeżeli coś takiego pada z ust znaczącego polityka, to znaczy, że wie, co mówi i wie, co robi" – stwierdził w rozmowie z prawicowym portalem niezalezna.pl. poseł PiS Jacek Świat, którego żona Aleksandra Natalii-Świat zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Kim jest Christopher C. Miller

Czy Christopher C. Miller jest tak znaczącym politykiem w USA, może być dyskusyjne. Na pewno jego kariera polityczna była bardzo krótka.

Gdy w listopadzie 2020 roku Donald Trump wybrał go na p.o. sekretarza obrony USA, wywołał zdumienie, bo Miller nie piastował wcześniej znaczących funkcji w administracji publicznej. Pisano wręcz, że był niespodzianką. Na stanowisku zastąpił Marka Espera, który przestał być dla Trumpa wygodny, i w ten sposób został czwartym p.o. szefa Pentagonu za jego prezydentury. Jak się niedługo okazało, ostatnim.

Donald Trump przegrał wybory i Miller pełnił urząd tylko do 20 stycznia 2021 roku, dokładnie przez 72 dni.

W tym czasie medialnie zasłynął głównie z dwóch rzeczy. To za jego szefowania Departamentem Obrony doszło do ataku na Kapitol, a Pentagon oskarżano o opieszałość i ociąganie z podjęciem decyzji w sprawie wysłania Gwardii Narodowej. Podjął ją o godz. 16:41, dwie godziny po tym, jak waszyngtońscy urzędnicy poprosili o taką pomoc i trzy godziny po tym, jak policja informowała, że atakujący opanowali Kapitol.

Miller zeznawał publicznie w tej sprawie.

A druga sprawa, to gdy media pisały w nagłówkach, że chwali Rosję i nie może doczekać się, kiedy odejdzie z pracy. "Oszołomił dziennikarzy dziwacznym, zawiłym wywiadem" – skomentował Huffington Post. Z jego niejasnych wypowiedzi wynikało, że zawodowo jest pod wrażeniem, jak z różnymi sprawami nieźle sobie w Rosji radzą. Nie do końca wyjaśnił tylko, o co chodzi.

Wytykano mu też, że za jego czasów szefem gabinetu w Departamencie Obrony został Kash Patel, jeden z bardzo lojalnych wobec Trumpa ludzi, najbardziej znany z prób zdyskredytowania śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

To Miller ogłosił też w listopadzie 2020 roku, że USA są bliskie zakończenia niemal 20-letniej wojny w Afganistanie i poinformował, że do 15 stycznia 2021 roku liczba żołnierzy w Afganistanie i Iraku zostanie zmniejszona do 2,5 tys.

Doświadczony wojskowy

Christopher C. Miller to emerytowany wojskowy, który ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Brał udział m.in. w operacjach w Afganistanie (2001) i Iraku (2003). Od 1993 roku służył w siłach specjalnych wojsk lądowych USA, tzw. Zielonych beretach. Na emeryturę przeszedł w 2014 roku.

Po dojściu Donald Trumpa do władzy, służył jako doradca Narodowej Rady Bezpieczeństwa ds. zwalczania terroryzmu, był zaangażowany m.in. w operacje przeciwko Państwu Islamskiemu. W 2020 roku został zastępcą asystenta sekretarza obrony ds. operacji specjalnych i zwalczania terroryzmu, a potem dyrektorem Narodowego Centrum Walki z Terroryzmem – funkcję tę sprawował przez cztery miesiące, zanim nie przeszedł do Pentagonu.

Doświadczenie wojskowe i antyterrorystyczne na pewno ma ogromne. Jednak po jego uwagach na temat katastrofy smoleńskiej sporo Polaków pyta o dowody. A tych Christopher C. Miller nie przedstawił.