Rafał Trzaskowski prosto ze Stanów Zjednoczonych ruszył do Florencji na konferencję "Eurocities". W trakcie debat o rozwoju europejskich miast spotkał się z merem Melitopola Iwanem Fedorowem oraz z merem Buczy Anatolijem Fedorukiem. "Niezłomni ukraińscy samorządowcy to jedni z bohaterów trwającej wojny" – napisał prezydent Warszawy.
Od prawie dwóch tygodni Rafał Trzaskowski odbył serię spotkań z wysoko postawionymi politykami, organizacjami pozarządowymi oraz specjalistami ds. rozwoju demokracji oraz kryzysów humanitarnych
Prezydent Warszawy rozmawiał o potrzebie wsparcia Warszawy w obliczu kryzysu humanitarnego, a także konieczności pomocy Ukrainie w procesie odbudowy po inwazji Rosji
Teraz wiceprzewodniczący PO stawił się we Włoszech, gdzie spotkał się z merami Melitopola i Buczy. Iwan Fedorow, Anatolij Fedoruk i Rafał Trzaskowski wzięli udział w konferencji "Eurocities"
Dyplomatyczne tournee Rafała Trzaskowskiego. Od USA przez Warszawę aż do Włoch
"Na spotkaniu Eurocities z Iwanem Fedorowem, merem Melitopola, który przebywał w rosyjskiej niewoli, oraz Anatolijem Fedorukiem, merem Buczy - miejsca potwornych rosyjskich zbrodni. Niezłomni ukraińscy samorządowcy to jedni z bohaterów trwającej wojny" – przekazał Rafał Trzaskowski.
W trakcie konferencji rozmawiano między innymi o możliwości kierowania wsparcia do wyniszczonych przez Rosję ukraińskich miast. "Warszawa zaangażowała się we wsparcie (...) w tym dla Buczy. Cieszę się, że transporty darów ze stolicy mogły pomóc w tym niezwykle trudnym czasie" – napisał.
Jak pisaliśmy w naTemat, mer Melitopola był jednym z pierwszych wysoko postawionych polityków pojmanych przez Rosjan. Udało się go uwolnić dopiero po sześciu dniach. Według doniesień ukraińskiej prasy, Iwan Fedorow był torturowany. Okupanci próbowali zmusić go do nagrania propagandowego materiału.
Rafał Trzaskowski od 25 kwietnia przebywa w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwszym punktem podróży było wystąpienie na antneie CNN. Spotkał się także z synem George'a Sorosa, Aleksandrem Sorosem.
"Dziś to Ukraińcy walczą o swój europejski, demokratyczny sen. Musimy ich wspierać – także broniąc naszej demokracji i trzymając się wartości" – napisał po spotkaniu.
Debaty dotyczące pomocy dla Ukrainy odbyły się również z przedstawicielami amerykańskiego rządu i Kongresu. W Waszyngtonie przyjęli go przedstawiciele IRI. To jedna z czołowych amerykańskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz rozwoju demokracji na świecie. Kolejne spotkanie odbyło się z zasłużonym aktywistą na rzecz ofiar wojny Irwinem Rendlerem.
Co więcej, między powrotem z USA, a wylotem do Włoch, Trzaskowski spotkał się w Warszawie z premierką Islandii Katrín Jakobsdóttir. Rozmowa dotyczyła możliwości wsparcia stolicy w obliczu kryzysu uchodźczego.