Zdumiewające wyniki sondażu w Mołdawii. Zapytano, kto odpowiada za wojnę w Ukrainie
Michał Koprowski
11 maja 2022, 10:53·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 maja 2022, 10:53
Prezydent Maia Sandu ogłosiła w marcu, że Mołdawia formalnie ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. Tymczasem okazuje się, że Mołdawianie wcale nie są przekonani, kto jest winny za wojnę w Ukrainie. Tylko 25 proc. obywateli stwierdziło, że odpowiada za nią Władimir Putin.
Mołdawia jest kolejnym państwem bloku wschodniego, które formalnie ogłosiło chęć dołączenia do Unii Europejskiej
Po prowokacji w Naddniestrzu brytyjski dziennik "The Times" stwierdził, że Rosja ma już gotowe plany ataku na Mołdawię
Tymczasem Mołdawianie w sondażu wskazują, kto odpowiada za inwazję na Ukrainę. Tylko 25 proc. odpowiedziało, że winny jest prezydent Rosji Władimir Putin
25 proc. Mołdawian twierdzi, że za wojnę odpowiada Władimir Putin
Jak podaje portal NewsMaker.md, 10 maja zaprezentowano wyniki sondażu przeprowadzonego wśród obywateli Mołdawii przez WatchDog i IPIS. Sondaż pokazał, że Mołdawianie najbardziej zaniepokojeni są ryzykiem wystąpienia wojny. Taką obawę zadeklarowało 59,4 proc. badanych. W 2014 roku, gdy rozpoczął się konflikt w Donbasie, ryzyko wojny martwiło 31 proc. Mołdawian.
Ponad 40 proc. obywateli Mołdawii stwierdziło, że inwazja Rosji na Ukrainęjest nieuzasadniona i niesprowokowana. Około 23 proc. twierdzi, że Rosja chroni separatystyczne republiki w Donbasie, a 15,2 proc. uważa, że Rosjanie, przeprowadzając "operację specjalną", chcą wyzwolić Ukrainę od nazizmu.
31,1 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla Ukrainy, 20 proc. popiera Rosję, a 30,4 proc. uważa, że w kontekście tego konfliktu nikt nie ma racji. 16,7 proc. przyznało, że nie jest w stanie opowiedzieć się za którąkolwiek ze stron, a 1,9 proc. stwierdziło, że podczas tego konfliktu rację ma "ktoś inny".
Władimira Putina, jako winnego wojny w Ukrainie wskazało 25 proc. ankietowanych. 19 proc. twierdzi, że winne są Stany Zjednoczone, 13,1 proc. uważa, że za wojnę odpowiada ukraiński rząd, a 9,9 proc. wskazało na NATO.
45,5 proc. uczestników badania opowiedziało się za stwierdzeniem, że rosyjska armia atakuje cele wojskowe i cywilne. 32,3 proc. twierdzi, że Rosjaprzeprowadza ataki głównie na cele wojskowe, ale czasem cierpią na tym również cywile. 9,7 proc. Mołdawian twierdzi, że ataki Rosji ograniczają się do celów wojskowych, a cywile wcale nie cierpią.
Mołdawia chce być członkiem Unii Europejskiej
3 marca prezydent Mołdawii Maia Sandu ogłosiła, że jej kraj formalnie ubiega się o dołączenie do wspólnoty UE. To kolejne państwo bloku wschodniego, które zadeklarowało chęć dołączenia do Unii Europejskiej. Gruzja również ogłosiła, że zabiega o członkostwo.
Mołdawia jest najmniejszym z państw, które sąsiadują z Ukrainą. Wobec tego, przywódcy i mieszkańcy obawiają się wciągnięcia w konflikt z Rosją. "To, co dzieje się w Ukrainie, to sprawa wszystkich. Jednocześnie jednak mamy nadzieję, że nasz kraj nie będzie celem tej wojny" – mówił w marcu minister spraw zagranicznych Nicu Popescu podczas wywiadu dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".