Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
Chwilę po rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wydała krótki komunikat. "Omówiliśmy krok po kroku plan UE pomocy i odbudowy Ukrainy, przedstawiony wczoraj przez Komisję Europejską" – napisała.
Czytaj także: Miliony euro trafią z KE do państw przyjmujących uchodźców. Na liście jest również Polska
"Wkrótce nastąpi nowa wypłata pomocy makrofinansowej. Nadal mocno stoimy po stronie Ukrainy" – dodała. Za pośrednictwem Twittera głos zabrał również Zełenski. Zapewnił, że z przewodniczącą Komisji Europejskiej utrzymuje stały kontakt.
"Podziękowałem za 9,06 mld euro pomocy finansowej. Omówiliśmy 'Plan Odbudowy Ukrainy', który powinien stać się wspólną historią sukcesu. Uzgodniliśmy przeprowadzenie wspólnej kontroli na granicy polsko-ukraińskiej" – napisał.
Czytaj także: Duda twierdzi, że Polska nie dostaje wsparcia na uchodźców. Komisarz UE mówiła co innego...
Oznacza to, że Zachód ma zamiar przygotować plan odbudowy Ukrainy, opiewający na setki miliardów złotych. Jak pisaliśmy w naTemat, jeszcze w marcu ukraiński wiceminister gospodarki wycenił, że odbudowa samego Mariupola to koszt na poziomie około 10 miliardów złotych.
Skąd tak wysoka cena? Konieczna jest nie tylko odbudowa domów, ale także miejsc pracy, szpitali, przedszkoli i żłobków, a nawet rurociągów. Konieczne będzie także wsparcie dla inwestycji, miejsc kultury oraz osób najuboższych, ofiar wojny etc.
Czytaj także: Tak PiS lawiruje ws. rosyjskich lotów nad Polską. Ekspert nie zostawia na rządzie suchej nitki
Do wstępnego dokumentu KE dotarł niemiecki dziennik "Süddeutsche Zeitung". Zarys projektu składa się z ośmiu stron, a proces odbudowy szacuje się na ponad 10 lat. Co więcej, tylnymi drzwiami Ursula von der Leyen spróbuje zbliżyć Kijów do Brukseli.
Pomoc finansowa przewiduje bowiem surowe warunki w zakresie walki z korupcją i reform na poziomie ukraińskiego rządu. System polityczny będzie jednym z kluczowych elementów negocjacji ws. członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.
Czytaj także: "Rosja odczuje tę siłę". Władze w Kijowie ujawniły, kiedy planowana jest kontrofensywa
Nowa infrastruktura ma być nowoczesna, a przede wszystkim ekologiczna. Całe przedsięwzięcie ma kosztować setki miliardów euro.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin już przygotowuje raport dot. wsparcia Polski w procesie odbudowy wyniszczonego kraju. Zaangażowane do prac mają zostać nie tylko spółki Skarbu Państwa, ale również prywatne przedsiębiorstwa.
Czytaj także: https://natemat.pl/412651,wielki-przelom-w-relacjach-ukrainy-z-niemcami