nt_logo

Ujawniono, kiedy Putin podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Padła dokładna data

Mateusz Przyborowski

24 maja 2022, 15:20 · 3 minuty czytania
Władimir Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnowymiarowych działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie 23 lutego po południu – powiedział Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy, w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda. Dodał, że prezydent Rosji "wcześniej jeszcze się wahał".


Ujawniono, kiedy Putin podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Padła dokładna data

Mateusz Przyborowski
24 maja 2022, 15:20 • 1 minuta czytania
Władimir Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu pełnowymiarowych działaniach zbrojnych przeciwko Ukrainie 23 lutego po południu – powiedział Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy, w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda. Dodał, że prezydent Rosji "wcześniej jeszcze się wahał".
Zdaniem ukraińskiego wywiadu wojskowego Putin miał podjąć ostateczną decyzję o rozpoczęciu wojny w Ukrainie 23 lutego po południu Fot. NATALIA KOLESNIKOVA / AFP / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie rozpoczęła się nad ranem 24 lutego
  • Jak twierdzi Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy, Władimir Putin podjął decyzję o działaniach bojowych dzień wcześniej po południu
  • W rozmowie z portalem Ukraińska Prawda dodał też, że rosyjski przywódca "zmaga się z kilkoma ciężkimi chorobami". – Jednak nie warto mieć nadziei, że umrze jutro – stwierdził

– Putin podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu działań wojennych 23 lutego około godziny 15 – stwierdził Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy, w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda. – Przed południem 23 lutego były jeszcze pewne wahania, przygotowania i tak dalej – dodał.

Ujawniono, kiedy Putin podjął decyzję o ataku na Ukrainę

Pełnowymiarowa, zbrojna agresja Rosji przeciwko Ukrainie rozpoczęła się nad ranem 24 lutego. Zdaniem Budanowa przed tą datą Władimir Putin mógł zastosować "jakikolwiek wariant" i "skorzystać z dowolnej opcji".

Budanow dodał też, że Ukrainie "katastrofalnie brakuje ciężkiej broni". Jego zdaniem aktywne prowadzenie działań wojennych zakończy się jednak do końca tego roku, bo na tyle Rosji wystarczy zasobów. Jak zaznaczył, "nie zmieniła się ogólna idea" rosyjskiego przywódcy. – Putin potrzebuje całej Ukrainy, nie jest zainteresowany żadną częścią – stwierdził.

Czytaj także: Były agent KGB o zdrowiu Putina. "Ulega paranoi i wszędzie widzi zdrajców"

Ukraiński generał stwierdził też, że jest przekonany, iż "wojna w Ukrainie skończy się jednym: powrocie Ukraińców do okupowanych terytoriów", łącznie z Krymem. – Do końca roku musimy przynajmniej wjechać na terytorium Krymu – powiedział.

Ukraiński wywiad o chorobie Putina

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy mówił też o tym, że prezydent Rosji "zmaga się z kilkoma ciężkimi chorobami, a jedną z nich jest rak". – W pełni potwierdzamy te informacje. Jednak nie warto mieć nadziei, że Putin umrze jutro. Co najmniej ma jeszcze kilka lat. Czy nam się to podoba, czy nie, taka jest prawda – stwierdził.

I dodał: – Putin znacznie ograniczył ludziom dostęp do siebie. Przychodzi teraz do niego dość mała liczba osób. Trzyma wszystkich na dystans. Otrzymuje też bardzo ograniczone informacje na temat tego, co dzieje się w Ukrainie.

Czytaj także: "Mamy doskonałe źródła na Kremlu". Szef ukraińskiego wywiadu o planach Rosji

Jak informowaliśmy niedawno w naTemat, Kyryło Budanow stwierdził, że "pucz, żeby usunąć Putina, już trwa w Rosji". Innego zdania jest natomiast Mark Galeotti, brytyjski ekspert ds. Rosji. – To jest raczej próba zasiania podziałów w rosyjskiej elicie, bo jeżeli Kijów naprawdę myśli, że pucz jest nieuchronny, to milczenie byłoby w ich najlepszym interesie – powiedział portalowi NOS.

Ukraińska Prawda przypomina, że Wołodymyr Zełenski mianował Budanowa szefem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy w 2020 roku. W czasie wojny ukraiński wojskowy jest jedną z najbardziej wpływowych osób w kwestii bezpieczeństwa kraju. Co więcej, jest on również jednym z nielicznych urzędników państwowych, którzy od jesieni publicznie ostrzegali przed prawdopodobieństwem wybuchu wojny w Ukrainie.