nt_logo

Ustawa przekładająca wybory samorządowe gotowa. Terlecki wskazał powody zmiany terminu

Michał Koprowski

11 czerwca 2022, 10:26 · 3 minuty czytania
Ryszard Terlecki oznajmił w wywiadzie dla "Polska. The Times", że ustawa, dzięki której Prawo i Sprawiedliwość przesunie termin wyborów samorządowych, jest już gotowa. – Lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski – powiedział wicemarszałek.


Ustawa przekładająca wybory samorządowe gotowa. Terlecki wskazał powody zmiany terminu

Michał Koprowski
11 czerwca 2022, 10:26 • 1 minuta czytania
Ryszard Terlecki oznajmił w wywiadzie dla "Polska. The Times", że ustawa, dzięki której Prawo i Sprawiedliwość przesunie termin wyborów samorządowych, jest już gotowa. – Lada chwila trafi do Sejmu. Prawdopodobnie będziemy ją przyjmować jako projekt poselski – powiedział wicemarszałek.
Ustawa ws. przełożenia wyborów samorządowych gotowa. Ryszard Terlecki wskazał powody zmiany terminu Fot. Jacek Domiński / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Prawo i Sprawiedliwość nie chce, aby wybory samorządowe odbyły się w tym samym czasie, co wybory parlamentarne
  • Ryszard Terlecki poinformował podczas wywiadu dla "Polska. The Times", że ustawa jest już gotowa
  • Wicemarszałek twierdzi, że ustawa trafi do Sejmu jeszcze w czerwcu

Problemy organizacyjne i błędy w komitetach

Ryszard Terlecki w wywiadzie wymienił dwa powody przesunięcia terminu wyborów samorządowych. Wicemarszałek Sejmu przyznał, że "bardzo trudno jest organizować dwie potężne wyborcze operacje w krótkim czasie naraz, nawet gdyby je przedzielić kilkoma tygodniami". 

Następnie wspomniał o kwestiach finansowania, ewentualnych problemach przy rozliczaniu każdej z kampanii oraz "rozmaitych błędach", które mogłyby się pojawić w komitetach wyborczych.

– Po drugie, kampanie się na siebie nałożą. Jest bardzo ściśle opisane, jak mają być finansowane. Jeżeli zbiegłaby się kampania parlamentarna z samorządową, wobec których są stawiane inne wymagania finansowania, bardzo trudno byłoby je więc potem rozliczyć – powiedział Terlecki.

– Poza tym mogłoby dojść do rozmaitych błędów, które potem obciążałyby komitety wyborcze. Nie wspomnę już o tym, że mogłoby dojść po prostu do rozmaitych szwindli – dodał.

Szef klubu PiS dopytywany, kiedy ustawa trafi do Sejmu, przyznał, że najprawdopodobniej "jeszcze w czerwcu". Odniósł się również do ewentualnych zmian w ordynacji wyborczej. W tym kontekście powiedział, że "na razie nie ma ku temu przymiarek".

"Nie jest powiedziane, że zmiana ordynacji pomogłaby nam wygrać"

Ryszard Terlecki skomentował również ostatnie doniesienia o zmianach w przeprowadzaniu wyborów do Senatu, które polegałyby na likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych.

– Tak, rzeczywiście się o tym się mówiło. Jasne jest, że partie, które mają większość, myślą o tym, żeby zmienić ordynację pod swój interes, ale my takiego interesu nie mamy. Nie jest wcale powiedziane, że zmiana ordynacji wyborczej do Senatu pomogłaby nam wygrać – powiedział.

– Nie przywiązujemy się do tej myśli, choć różni eksperci mówią, że to dawałoby większe szanse wyborcom. Zobaczymy, ale zapewniam panią i czytelników, że w tej chwili takich prac nie ma – podkreślił.

"Przeprowadzenie wyborów w jednym roku jest jak najbardziej wykonalne"

Dziennikarz naTemat.pl Mateusz Przyborowski zapytał prof. Antoniego Dudka, politologa UKSW w Warszawie, czy przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i samorządowych w jednym roku faktycznie jest niewykonalne.

– Na pewno nie byłoby dobrze, gdyby odbyły się one tego samego dnia, byłyby wtedy poważne wątpliwości. Wybory samorządowe są najtrudniejsze z punktu widzenia logistyki – są tysiące kandydatów, a wyniki są długo liczone – stwierdził ekspert.

– Jednak, jeśli jedne wybory od drugich dzielą już dwa miesiące, to ich przeprowadzenie w jednym roku jest jak najbardziej wykonalne. Z punktu widzenia konstytucyjnego jedne i drugie wybory powinny odbyć się jesienią przyszłego roku, na przykład we wrześniu i listopadzie – wskazał prof. Antoni Dudek.

Czytaj także: https://natemat.pl/418534,rekonstrukcja-rzadu-jeszcze-w-czerwcu