nt_logo

Macierewicz z przywilejami, jakich nie ma żaden inny poseł. Powody trzymane są w tajemnicy

Dorota Kuźnik

13 czerwca 2022, 10:57 · 3 minuty czytania
Antoni Macierewicz, choć z resortem obrony nie ma już nic wspólnego, nadal korzysta z ministerialnych przywilejów. I koszty, i powody takiego stanu rzeczy pozostają niejawne.


Macierewicz z przywilejami, jakich nie ma żaden inny poseł. Powody trzymane są w tajemnicy

Dorota Kuźnik
13 czerwca 2022, 10:57 • 1 minuta czytania
Antoni Macierewicz, choć z resortem obrony nie ma już nic wspólnego, nadal korzysta z ministerialnych przywilejów. I koszty, i powody takiego stanu rzeczy pozostają niejawne.
Antoni Macierewicz z obstawą, podczas rocznicy katastrofy smoleńskiej ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Antoni Macierewicz korzysta z ministerialnych przywilejów, choć nie zasiada w MON od czterech lat
  • Informację w tej sprawie potwierdziły "Super Expressowi" zarówno Ministerstwo Obrony Narodowej, jak również rzecznik Żandarmerii Wojskowej
  • Przyczyny obstawy są niejawne, podobnie jak jej koszty

Mimo że od czterech lat Macierewicz nie jest już ministrem obrony, nadal ma korzystać z przywilejów, które przysługiwały mu w czasach szefowania w Ministerstwem Obrony Narodowej.

Informację potwierdził "Super Expressowi" rzecznik Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko:

- Od dnia 9 lutego 2018 roku na podstawie decyzji MON wobec Pana Antoniego Macierewicza realizowane są czynności ochronne przez Żandarmerię Wojskową w formie ochrony bezpośredniej - powiedział gazecie rzecznik.

Jakie są koszty ochrony Macierewicza?

Nie wiadomo także, ile podatników kosztuje ochrona dla Macierewicza. Jak podaje gazeta, zarówno informacje dotyczące tego, dlaczego Macierewicz podlega ochronie żandarmów, jak również, ile to kosztuje, to informacje niejawne - mieli od przedstawicieli resortu obrony usłyszeć dziennikarze tabloidu. Jak sprawdzili, praca dwuosobowego zespołu zajmującego się ochroną personalną, to między 200 a 300 złotych za godzinę.

Czytaj także: Macierewicz "wyjaśnił", dlaczego raport opracowywano tyle lat. Oskarżył... Tuska

Oprócz funkcji posła Antoni Macierewicz jest także szefem podkomisji smoleńskiej, której celem ma być ustalenie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęli przedstawiciele władz RP, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną.

W kwietniu tego roku, w 12 rocznicę katastrofy, Antoni Macierewicz przedstawił dotychczasowe efekty prac komisji. Raport był mocno krytykowany, między innymi przez umieszczenie w nim zdjęć ciał ofiar, które mogli zobaczyć wszyscy, którzy pobrali raport z rządowej strony; o czym pisaliśmy tutaj:

Czytaj także: Eksperyment w tunelu na ogórki i dziwne zdjęcia pola. 10 absurdów w "nowym" raporcie Macierewicza

Według wiceprezesa PiS na pokładzie samolotu Tu-154M doszło do co najmniej dwóch wybuchów. Raport ma 388 stron, ale dołączono do niego również kilkaset załączników. W sumie cały raport zajął tysiące stron. Zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej

Antoni Macierewicz ustąpił ze stanowiska podczas rekonstrukcji rządu w 2018 roku. Stanowisko po nim przejął Mariusz Błaszczak. Nowy minister miał między innymi lepiej współpracować z prezydentem, z którym Macierewicz wdał się w spór o nominacje generalskie. Czy podczas czerwcowej rekonstrukcji rządu dojdzie do kolejnych zmian na tym stanowisku - na razie nie wiadomo.

Czytaj także: Sensacyjne wspomnienia Macierewicza. Twierdzi, że dostał propozycję stanowiska premiera

Są jednak głosy, że odchodzącego z rządu Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku wicepremiera ma zastąpić właśnie Mariusz Błaszczak. Czy tak się stanie, mamy dowiedzieć się prawdopodobnie 20 czerwca. Wtedy, jak podaje Radio Zet, ma zostać przeprowadzona rekonstrukcja na najwyższym szczeblu.

Czytaj także: https://natemat.pl/418969,janniger-zlozyl-zyczenia-macierewiczowi-na-imieniny